Změnyschopné plasty umožní dotekové displeje s odezvou

0

hapt_1

 

I přesto, že to není kvůli pomalejší adaptaci zatím vidět v reálných zařízeních, tak se v posledních několika letech objevilo hned několik technologií, které si kladly za cíl umožnit v současné době dokonale hladkým dotekovým displejům reálnou hmatovou odezvu.

poslední doby můžeme zmínit například projekt Sanseg, který koncem roku 2011 přišel s dotekovým displejem, který na základě proměnlivého povrchového napětí vytvářel zdání reálné, hmatově rozpoznatelné, textury.

Rozhodne, ale nešlo o jedinou možnou technologii, jak hmatové odezvy dosáhnout. Více než adekvátní alternativou v budoucnu dost možná budou, tento týden serverem Extremetech na světlo světa vytažené, Elektro mechanické polymery (EMP) společnosti Strategic Polymers.

Ty totiž podle všeho dokáží reagovat na elektrické pole a zakřivit se podle něj. Oproti obdobným konkurenčním materiálům to ovšem zvládají daleko rychleji (pod 1 ms) a s větší silou, laicky řečeno tak zvládnou při ohybu vyvinout rychleji větší tlak.

Navíc jsou tenké, relativně lehké a jednotlivé kousky mohou být opravdu malé, takže z nich lze teoreticky vytvořit průhlednou vrstvu nad dotekovým displejem, která bude vibracemi vytvářet zdání reálné textury.

Díky schopnosti kmitat při vyšších frekvencích se navíc uvažuje o tom, že by mohla ona vrstva sloužit i jako reproduktor, čímž by se nejen zvětšila jeho plocha a tedy i potenciál kvality, ale také by se ušetřilo místo jinde.

Další vrstva by samozřejmě měla i své nevýhody. Předně by byla úplně nad displejem a nemohla by být tedy kryta žádným speciálním sklem. Navíc by se kvůli nutnosti přidat další vrstvu zhoršila kvalita displeje a problémy by zajisté byl, vzhledem k elektrickým polem ovládané vrstvě, s kapacitním snímáním doteků.

Na druhou stranu možnost mít na displeji, alespoň z pohledu doteků reálnou klávesnici, za překonání těchto překážek určitě stojí.

Zdroj: extremetech

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here