Vývojář podvodných aplikací pro Android dostal pokutu 50 000 liber

4

V Google Play Store nalezneme stovky podvodných aplikací, jejichž jediným účelem je dostat z uživatelů peníze nebo osobní údaje. Jak ale dokazuje následující případ, o kterém informovalo BBC, nemusí se podobné praktiky vývojářům vždy vyplatit.

Lotyšská vývojářská společnost vytvořila falešné verze populárních her Angry Birds, Cut The Rope a Assassin’s Creed, které v listopadu loňského roku nahrála na Google Play Store, respektive Android Market. Ačkoliv aplikace vypadaly jako zdarma, odeslaly po nainstalování tři textové zprávy (tzv. Premium SMS), každou za 5 liber (v přepočtu asi 160 Kč). Zprávy byly odeslány zcela bez vědomí uživatele a ten tak na nesrovnalosti přišel až při kontrole svého vyúčtování. Aplikacemi od této vývojářské společnosti bylo poškozeno přes tisíc uživatelů.

Lotyšská společnost nyní musí zaplatit pokutu ve výši 50 000 liber (1,5 milionu korun) a zaplatit poškozeným uživatelům dalších více než 28 000 liber. Podle dostupných informací jde o první pokutu za vytváření falešných aplikací pro Android.

A jak se chránit před podvodnými aplikacemi? Stahujte jen z Google Play Store a dalších známých obchodů s aplikacemi, zkontrolujte vývojáře, hodnocení ostatních uživatelů a zejména oprávnění, které aplikace při instalaci potřebuje.

zdroj: bbc

4 KOMENTÁŘE

  1. S oprávněními je problém, tady by měl zasáhnout google a dát jasně najevo co která aplikace může mít za oprávnění.

    • Počítá se s tím, že když instaluju hru a vidím, že má opravnění odesílat sms, tak asi nebude něco v pořádku… Nevím jak by si to chtěl jinak řešit, zakázat aplikacím v sekci hry oprávnění sms ? Stačí přesunout do jiné sekce ve vyhledávání se to objeví stejně.

  2. „Zkontrolujte opravneni“ – haha, 99% uzivatelu jsou vocasci zvykli na Win zpusob „next“, „next“, „next“, nepouzivam mozek, „next“… zpusob instalace, takze nejaka kontrola u nich asi nehrozi 😉

  3. „Zkontrolujte opravneni“ – haha, 99% uzivatelu jsou vocasci zvykli na Win zpusob „next“, „next“, „next“, nepouzivam mozek, „next“… zpusob instalace, takze nejaka kontrola u nich asi nehrozi 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here