STRaND-1 – Další satelit s Nexusem One jako mozkem

1

STRaND-1-htc-nexus-one-2

Používání chytrých telefonů, jako levných výpočetních mozků doplněných o nějaké ty měřicí přístroje, do nízkonákladových satelitů, není žádnou převratnou novinkou. První pokusy, i když tedy jen v rámci paluby Mezinárodní Vesmírné Stanice se objevily již v létě předminulého roku. Na konec roku minulého byl pak naplánovaný start první z dvojice sond PhoneSat, která se již měla podívat i do otevřeného vesmíru.

A v jejím odkazu, tedy cestě smartphonatů, by měla pokračovat i tento týden představená sonda STRaND-1. Na rozdíl od prvního PhoneSatu, by tedy měla obsahovat více vybavení, než jen samotný Nexus One, nicméně jinak by mělo také jít o nízkonákladový satelit s telefonem jako komunikačním a výpočetním centrem.

Kromě samotného telefonu bude součástí STRaND-1 také druhá kamera, solární panely a dvojice experimentálních technologií: WARP DRiVE (tryskový motor založený na zahřívání alkoholu pomocí el. odporů odporů) a electric Pulsed Plasma Thrusters (PPTs).

Vesmírná mise by měla mít celkem dvě fáze. Zatímco v první se chtějí její autoři zaměřit na různé experimenty a vědecká měření, tak v druhé je plánem přepnout Nexus One do klasického telefonního režimu a otestovat, jak si telefon jako takový reálně poradí s kosmickým prostředím.

Pokud vše půjde dobře, tak 4.3 kilový satelit zabalený do krabice o objemu 30 kubických centimetrů dostane do vesmíru již 25. února letošního roku.

Zdroj: stránky projektu via aauthority

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here