Starý mobil za nový lidé v Česku mění průměrně každé dva roky, vydrží přitom až 10 let

1

Dnes už jen těžko potkáme na ulici někoho, kdo nevlastní mobilní telefon. Předávání informací mobilem je pro chod současného světa nezbytné a málokdo z nás si dovede představit, že ještě před pár desítkami let se lidé museli bez telefonu úplně obejít. Volání a posílání SMS nám však už dávno nestačí. Nároky na to, co takový mobil musí umět, jsou stále vyšší. Proto hned při první příležitosti, třeba když začne zlobit baterie, jej vyměníme za nový.

recycling-305569_1280

Možnost surfovat po internetu, hrát hry, instalovat aplikace nebo posílat MMS jsou jen základem, co od nového mobilu jeho majitelé očekávají. Výrobci telefonů se proto předhánějí v novinkách a technologických vymoženostech, kterými své produkty vybavují. Čím dostupnější jsou však kvalitnější telefony, tím častěji je měníme za nové. „Dochází k proměně chování spotřebitelů v případě výběru a využívání moderních mobilních přístrojů. V minulosti si lidé volili své mobilní telefony tak, aby jim co nejdéle sloužily. Dnes již s dlouhodobým užíváním nepočítají,” potvrzuje trend Radim Tlapák, ředitel předního tuzemského e-shopu s bateriemi BatteryShop.cz a dodává, že přestože dnešní modely telefonů při výměně baterie vydrží až celou jednu dekádu, měníme je zhruba každé dva až tři roky.

Podle odborníků je přitom průměrně sesbírán a recyklován pouze zlomek z celkového množství mobilů uvedených na trh. „Například v roce 2010 bylo v České republice uvedeno na trh zhruba 1,5 milionů nových mobilních telefonů, odděleně sebráno a recyklováno z nich bylo pouze 50 až 100 tisíc, což představuje pouze 1,6 až 3,2 %,“ Zdroj: společnost REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií.

Mobil se stává spotřebním zbožím

Také snazší finanční dostupnost smartphonů nás vede k častější obnově telefonů. A důvody koupě nového telefonu jsou zjevné. Podle statistik je tou hlavní pohnutkou jejich porucha, ale jednoduše i samotná touha po novějším modelu. Zatímco na začátku byly mobilní telefony na tehdejší poměry velmi drahé a mohli si je dovolit pouze majitelé firem či vysoce postavení manažeři, dnes jsou již takřka běžně dostupným zbožím, které si může dovolit kdokoliv. Drobná závada nebo porucha nám proto neudělá čáru přes rozpočet a nový telefon si můžeme pořídit obratem ruky.

Raději nový telefon než novou baterii

Čím lepší a vychytanější mobilní telefony trh nabízí, tím více je chceme mít doma. Proto se uživatelé často chytají hned první příležitosti, kdy svůj starší model telefonu mohou vyměnit za zbrusu nový. A to i v případě, že stačí pouze vyměnit nefunkční baterii či nechat opravit drobnost v řádu stokorun.

Do zásoby nebo do bazaru

Podle aktuálních statistik se v České republice telefony, které již lidé nechtějí, nejčastěji prodávají do bazaru. Tak postupuje zhruba 35 % české populace. Podobný počet uživatelů si svůj starý mobil však ponechá a uloží ho do některého šuplíku pro případ, že by se v budoucnu mohl ještě hodit. Zbytek mobilů pak putuje na recyklaci či je vyhozeno.

Mějte na paměti recyklace pomáhá proti poškození přírody. Při recyklaci totiž lze využít až 100 % materiálů pro výrobu nových produktů či energie. Mobilní telefon se totiž skládá zhruba ze 49 % z plastů, 34 % železa, 15 % mědi a zbytek tvoří cín, zinek či drahé kovy. V mobilu jsou zároveň obsaženy škodlivé látky, jako je arsen, nikl nebo brom, a toxické složky jako kadmium nebo olovo, které silně ohrožují životní prostředí.

1 komentář

  1. Tak zrovna nechávat si chytrý telefon 10 let je nesmysl, protože první masově rozšířený chytrý telefon byl v roce 2007 první iPhone, na který si už dnes nenainstalujete z appStoru prakticky vůbec nic. Totéž platí i o Androidu, nehledě na to, že dnešní aplikace by se na železe z roku 2008 vlekly jak hlemýžď…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here