Soudce Richard Posner: V USA je až příliš mnoho patentů

0

Určité náznaky, že si naprosto tristního stavu (nejen) amerického patentového práva všimli i lidé schopni něco reálně změnit, se v poslední době začali konečně objevovat i v míře větší než limitně nulové.

Z nejbližší historie jmenujme například svolání summitu s zainteresovanými stranami pod vlajkou ITA (orgán OSN) nebo rozhodnutí frustrovaného soudce ve sporu Motoroly proti Applu. A právě u tohoto soudního sporu na chvíli zůstaneme. Soudce, Richard Posner, který měl tento spor na starosti, se totiž nedávno vyjádřil k patentovému právu jako takovému a řekněme, že ne úplně lichotivě.

Velmi zjednodušeně vyjádřil myšlenku, že ačkoliv někde patenty smysl mají, například ve farmacii, kde je nejdražší právě vývoj a následné testování, přičemž samotná produkce je pak jen zlomkem ceny, tak v určitých odvětvích, kde dochází jen k drobným ale zas soustavným vylepšováním, jsou nejen zbytečné ale dokonce i kontraproduktivní.

Konkrétně v článku rozvádí problémy patentových závodů, kdy o klíčových technologických výhodách rozhoduje den podání patentové žádosti, patentové troly, kteří skupují celá portfolia patentů jen kvůli případným soudním sporům a fakticky tak brzdí vývoj, a další podobné fenomény současného patentového práva.

Dále pak rozvádí problémy pramenící z práva na proces před porotou, která nemusí mít dostatečné znalosti pro pochopení problému, a obdobné potíže s mnohými soudci a zmiňuje i náročné hledání v registru současných patentů spojené s nedostatkem pracovníků na patentových úřadech.

Samozřejmě nemůžeme počítat, že článek samotný něco změní, s trochou štěstí ale popostrčí další, kteří napíší podobné texty a spustí lavinu volání po tolik potřebné změně patentového práva.

A než se tak stane, tak pokud alespoň trochu ovládáte angličtinu, tak neváhejte a článek si přečtěte sami, rozhodně za to totiž stojí.

Zdroj & odkaz na článek: theAtlantic
Zdroj fotografie: wiki

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here