SMS zprávy na ústupu

0

Ač byly SMS zprávy vždy vítězové ve všech měřeních, již delší dobu se diskutuje, kdy nastane ten pomyslný zlom, kdy začne jejich počet ubývat na úkor ,,kecálkům“ typu WhatsApp, Messenger od Facebooku, Viber a další. Ta doba právě nastala.

Na celém světě se denně (!!!!!) pošle neuvěřitelných 17 600 000 000 SMS zpráv, což pro představu znamená, že každou jednu vteřinu se pošle a doručí více než 203 700 zpráv. Ne náhodou jsou tedy SMS zprávy nejvíce výnosným artiklem pro každého operátora. Náklady na odeslanou SMS zprávu jsou díky její velikosti opravdu minimální, počítají se na desetiny haléře, přesto není i v dnešní době problém narazit na cenu SMS zprávy 2 Kč. Operátoři jsou si zkrátka vědomí, že zprávy pro ně jsou a ještě asi budou dlouho hlavním zdrojem příjmů.

send_sms

Posledních několik let se však začali do popředí dostávat komunikační aplikace, které pro odesílání zpráv využívali internet. Je jedno, jestli se bavíme o WhatsApp, Messengeru, iMessages a dalších. Všechny tyto aplikace potřebují připojení k internetu a pak už můžete zdarma napříč platformami zprávy (ale většinou i fotografie a videa) zdarma posílat. Nejde tedy o samotný text, nahradí tedy kompletně i MMS zprávy (které mimochodem nikdy velkého a masivního úspěchu nedosáhly).

A právě rok 2012 byl první rok, kdy se internetové messengery dočkali prvenství. Odeslalo se celých 19 000 000 000 zpráv, což je o téměř miliardu a půl více. Podle společnosti, která výzkum prováděla se bude již v roce 2014 posílat 50 miliard zpráv přes tyto komunikační programy denně. To už je, jak sami uznáte, velmi vysoké číslo. Co se týče odhadu na počet odeslaných SMS zpráv, prognózy hovoří o zhruba 21 miliardách SMS zpráv denně.

comunicadores-instantaneos-whatsapp-facebook-messenger-skype-tango-voxer-viber

Podle odhadů společnosti Ovum, která výzkum prováděla jsou ušlé zisky za SMS zprávy pro operátory z důvodu stále více oblíbených internetových messengerů zhruba 23 miliard dolarů, což jistě operátory netěší. Bude zajímavé sledovat další léta, z čeho si operátoři vyrobí další zdroj takto vysokých příjmů téměř zadarmo.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here