Severní Korea představila „vlastní“ chytrý telefon

1

Severní Korea představila světu svůj „AS1201 Arirang“, jenž je pojmenovaný podle populární korejské lidové písně. Jedná se o  chytrý telefon sestrojený pouze za použití „domácích technologií“. Nicméně původ operační systému světu tamní média sdělit zapomněla. Na oficiální fotce lze jasně vidět, že AS1201 Arirang využívá systému Android. Existují dokonce i spekulace, že ani hmotné součástky telefonu nepochází ze Severní Koreji. Vyrobeny mohly být v Číně a v Kim Jong-unovy zemi následně pouze poskládány dohromady.

Dobrý přítel Dennise Rodmana, Kim byl nedávno vyfocen v „továrně na mobilní telefony“ a podle KCNA (Korean Central News Agency) nejvyšší vůdce země mluvil o „patriotismu a nadšení, se kterým zaměstnanci položily pevné základy pro hromadnou výrobu mobilních telefonů.“

korea-phone-1 korea-phone-2

Nicméně vzhledem k tomu, že je v Severní Koreji zakázáno používat internet, tak si nejsme zcela jistí, kdo všechno bude moci telefony využívat. K 3G síti mají v zemi přístup výhradně cizinci. Občané se mohou připojovat pouze k národní síti, která je o mnohé aspekty „svobodného“ internetu ošizena.

Technické parametry telefonu nejsou známy. Avšak byla zveřejněná zpráva, že AS1201 Arirang bude disponovat fotoaparátem s mnoha megapixely.

Kdo ví, necháme se překvapit. Třeba půjde o konkurenceschopný výrobek podobný nedávno představenému tabletu Achim.

  • Michal Baranay

    Už im stačí, len postaviť BTSky a zaviesť internet 🙂