Satelit Strand-1 s Nexusem One uvnitř konečně ve vesmíru

2

untitled

Androidí telefony nejsou ve vesmíru žádnými nováčky. Poprvé se na orbitu země, i když tedy jen v rámci paluby ISS, podívali již v létě předminulého roku. Od té doby se pak v rámci různých amatérských akcí dostalo nespočet androidích zařízení na práh vesmíru pomocí meteorologických balónů.  A od 25. února letošního roku pak na oběžné dráze Země létá dokonce i plnohodnotný satelit poháněný telefonem s Androidem.

Ano hádáte správě, mluvím o malém satelitu s Nexusem One – STRaND-1. Právě jeho první exemplář byl totiž v souladu s původním plánem vynesen právě 25. února letošního roku raketou z indického vesmírného centra v Srihariotě do výšky 785 kilometrů nad povrchem země.

Start byl podle všeho úspěšný a až na počáteční drobné problémy se solárními panely a experimentálními alkoholo-triskovými motory vše fungovalo bez větších problémů hned od počátku. Vzhledem k absenci novějších zpráv pak předpokládáme, že všechny drobnosti se podařilo úspěšně zvládnout a satelit nyní na orbitě již provádí předem naplánované experimenty.

STRaND-1 je první z řady chystaných mini satelitů poháněných chytrými telefony s Androidem. V 30 centimetrů kubických velkém a 4.3 kilogramů těžkém těle nese kromě samotného Nexusu One také výkonný koprocesor, experimentální tryskový pohon založený na zahřívání a následném uvolňování nátlakových výparů alkoholů, electric Pulsed Plasma Thrusters (PPTs), solární panely a několik dalších, již méně důležitých součástek.

V první fázi letu, při které proběhne většina předem připravených vědeckých experimentů, jej bude řídit vlastní linuxový systém běžící na onom koprocesoru. Poté dojde k předání řízení telefonu Nexus One. V této druhé polovině experimentu se bude sledovat hlavně schopnost telefonu vyrovnat se s nehostinným prostředím v podobě vakua a teplot v rozmezí od -50 do +50 stupňů Celsia.

Provedeny budou také pokusy s aplikacemi, které byly dopředu nainstalovány do telefonu. Na řadu se kupříkladu dostane i Scream in Space, která bude za pomoci reproduktoru a mikrofonů telefonu hodně zjednodušeně řečeno experimentálně ověřovat tvrzení, že „ve vesmíru tě nikdo neuslyší křičet“.

Zdroj: bbc, oficiální stránky

  • Jan33

    „Nemáte dostatečné oprávnění pro zobrazování náhledů konceptů.“ pokud navštívím odkaz „experimentální tryskový pohon založený“. Kdo by mi takové oprávnění mohl dát?

    • Třeba já! Ne, dělám si legraci. Zamotal jsem se do odkazů, už by to mělo být v pořádku a odkaz by měl vést na originální článek.