Předprodejní cena Samsungu Galaxy S5 v Rusku a Rumunsku

1

Nejednoho fanouška značky překvapila cena, za kterou se nová vlajková loď objevila  v předprodeji v našich e-shopech. Původně se totiž hovořilo o tom, že by Samsung Galaxy S5 mohl přijít s nižší startovací cenou, než tomu bylo u Galaxy S4. Přitom jej naši prodejci zatím obvykle nabízí za cenu okolo 19.500,- Kč.

Orange

Předprodejní cena  v Rusku je stanovena na 29990 ruských rublů (v přepočtu přibližně 16.600,- Kč), kdežto v Rumunsku je cena stanovena na 699 Euro (v přepočtu přibližně 19.200,- Kč). Je obecně složité v dnešní době stanovovat přepočtenou cenu, protože kurzy se v posledních dnech výrazně měnily. Přesto si zkusíme udělat malé srovnání v reálu. Prosím, berte na vědomí, že se jedná o velmi zjednodušenou úvahu.

Spekulativní kalkulace

Pro srovnání cen v Rusku vezmeme Galaxy S5 za cenu v předprodejní promo akce (bude poté cena stoupat?) – tedy 29.990 ruských rublů a podíváme se na cenu za Galaxy Note 3 v oficiální Samsung obchodě – cena 29.990 rublů. Oba telefony jsou tedy z toho pohledu stejně drahé. Musíme však brát v potaz, že oficiální stránky prodejce obvykle nabízí přístroje za ceny vyšší, než je to u jiných obchodů (alespoň u nás).

Ceny v Rumunsku jsou odlišné a popravdě o něco příjemnější z hlediska poměru. Pokud se podíváme na operátora Orange.ru, který do nabídky S5 zařadil, ten nabízí Galaxy S4 za 499 Euro (v přepočtu přibližně 13.650,- Kč), Galaxy S5 za 699 Euro (v přepočtu přibližně 19.200,- Kč ) a Galaxy Note 3 za 749 Euro (v přepočtu přibližně 20.500,- Kč). V diskuzi na Gsmarena, kde mimo jiné článek o cenách vyšel, někdo zmiňoval, že v Rumunsku jsou obecně všechny smartphony předražené.

Pokud vezmeme v potaz ceny operátora Orange a srovnáme je s cenami našich operátorů u Note 3 a S4 (úmyslně beru v potaz pouze operátory, kterým déle trvá, než u nich dojde ke změně ceny a ke snižování se příliš nemají), při užití jednoduchého aritmetického průměru se dostaneme k průměrné částce 14.190,- Kč za S4 a 17.857,- Kč za Note 3. Použili-li bychom stejný poměr jako je nastavený u operátora Orange, dostali bychom se s cenou na 17.123,- Kč, což by po nasazení baťovské cenovky mohlo být 16.990,- Kč, čímž bychom se přiblížili k ceně předprodejní ruské.

Je velmi těžké odhadovat, jaká cena nakonec bude pro nový model zvolena a je důležité brát výše uvedený výpočet jako značně jednoduchý a považovat jej také za málo pravděpodobný. Cena bude nakonec stanovena podle rozhodnutí prodejců, přibližnou představu nám však poskytnout může. Pokud by se předpoklad vyplnil, byla by tu tedy šance, že se Galaxy S5 bude prodávat za stejnou cenu jako Galaxy S4 ve svém počátku.

Zdroj: Gsmarena, Oranre.ro, Sammobile, Samsung.ru

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here