Opera představila projekt Ice – beztlačítkový prohlížeč nové generace

3

Zatímco na klasických desktopech se finská společnost Opera Sofware se svým stejnojmenným internetovým prohlížečem pohybuje z hlediska podílu trhu na úrovni statistický odchylky, tak na mobilních zařízeních, obzvláště pak těch hloupějších a těch s Androidem, má poměrně veliký úspěch.

A není se čemu divit, její mobilní prohlížeč postavený na vlastním vykreslovacím jádře Presto, patří k tomu rychlejšímu, stabilnějšímu a celkově lepšímu, co může svět mobilních prohlížečů nabídnout. I tak ale její podíl pomalu klesá, vestavěné prohlížeče v  operačních systémech jsou totiž verze od verze lepší a nemalý dopad měl určitě také nedávný příchod Chromu na Android a iOS.

Opera se nicméně nevzdává, ba právě naopak. Pro server Pocket-Lint včera exkluzivně odhalila připracovaný projekt mobilního internetového prohlížeče nové generace – Opera Ice. Novinka by měla být oficiálně představena až v únoru letošního roku, nicméně díky čtyřminutovému videu, které pořídili redaktoři Pocket-Lint, se jí na zoubek můžeme podívat již nyní.

Opera Ice již z kraje zaujme hned několika překvapeními. Předně půjde o prohlížeč postavený na vykreslovacím jádře WebKit, které používá například také Safari nebo Chrome. Opuštění vlastního vykreslovacího enginu Presto zdůvodňuje Opera tím, že mobilní web je v dnešní době daleko lépe optimalizován právě pro WebKit a prosazování vlastního jádra je tak spíše kontraproduktivní záležitostí.

Dále nebude mít takřka žádná tlačítka, ovládat se bude převážně pomocí gest. Namísto tlačítka zpět bude například gesto táhnutí od pravého okraje k levému a tak podobně. Chybět bude také jakákoliv pokročilejší správa tabů. Jednotlivé otevřené panely se totiž budou chovat skoro jako aplikace v mobilním operačním systému, vrátíte se do nich tedy tak, že je znovu otevřete z domovské obrazovky.

Celkově se Opeře Ice nedá upřít nemalá míra invence. Otázkou ale je, jak ji přijmou uživatelé. Ačkoliv totiž na videu vypadá koncept beztlačítkového ovládání jako super nápad, tak v reálu může být s použitelností na štíru. Obzvláště pak absence správy tabů na mne osobně nepůsobí jako moc dobrý nápad.

Jak to nakonec dopadne se nicméně dozvíme již v březnu, kdy má na Android a iOS vyjít první verze. A i kdyby to nevyšlo, tak Opera slíbila, že se bude i nadále plně věnovat vývoji klasické Opery Mobile a Mobile Mini.

Zdroj: Pocket-Lint via apolice, dotekomanie

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here