Nokia a Android: Proč se to nestane, i když Elop říká, že by mohlo

3

Spekulace o tom, že by Nokia mohla přijít s telefonem postaveným na Androidu a částečně nebo dokonce i úplně tak opustit aktuální Windows Phone jsou staré skoro, jako neoficiální spojení Nokie a Microsoftu samo. A ačkoliv se s příchodem Windows Phone 8 začínalo pomalu zdát, že je všem nepodloženým odhadům konec, protože už opravdu nedávají smysl, tak se díky jedné větě, která vyšla z úst generálního ředitele Nokie Elopa, objevily znovu.

„V současné válce ekosystémů používáme jako zbraň Windows Phone. Ale současně přemýšlíme o tom, co přijde po v budoucnosti a jaká bude role HTML, Androidu… Aktuálně jsme odhodláni pokračovat s Microsoftem, ale vše je ještě možné“

“In the current ecosystem wars we are using Windows Phone as our weapon. But we are always thinking about what’s coming next, what will be the role of HTML 5, Android… Today we are committed and satisfied with Microsoft, but anything is possible.”

I tato, vcelku obecná a nic neříkající slova, stačila k tomu, aby se znovu rozhořela stará debata na téma Android a Nokie. Osobně bych však s podobnou možností ani nepočítal. Nejenže je totiž možné, že je Nokia k Windows Phone vázaná smluvně a nemůže si tak dělat úplně, co chce, ale navíc by pro ní, alespoň na první pohled, androidí telefon v současné době nedával smysl.

Trh Windows Phone 8 zařízení se jí totiž s modely Lumia 820 a 920 právě podařilo v podstatě ovládnout, přičemž právě teď v době Windows 8, se očekává pořádný rozjezd celé platformy. Nokia je tak na nejlepší cestě k alespoň částečnému znovuzískání unikátní pozice, byť na menším Windows Phone trhu. Tato slova pak jen potvrzuje například příznivý vývoj ceny akcií, která od července minulého roku s menšími výkyvy soustavně stoupá, nebo prodejní výsledky za poslední čtvrtletí.

Naopak, kdyby šla do telefonu androidího, tak by o své postavení přišla. I přes výhodu v podobě opravdu dobrých fotoaparátů by totiž musela bojovat s marketingovým gigantem Samsungem a dalšími, na poli androidích zařízeních již zavedenými, výrobci. Celkové by tak paradoxně cesta androidího telefonu mohla být daleko riskantnější, než cesta Windows Phone.

Ve výroku Stepha Elopa bych tak neviděl reálnou možnost, ale spíše klasickou PR mluvu s cílem uklidnit investory tvrzením, že Nokia, pokud bude chtít, tak zvládne všechno.

Zdroj: pha

 

3 KOMENTÁŘE

  1. Osobně si myslím, že pokud Nokia nezačne produkovat telefony s Andridem tak půjde pomalu do kytek. Však nikdo neříká, že musí přejít na novou platformu se vším a Windows odříznout, ale může produkovat telefony s windows a androidem zárověň jako to dělá HTC a ostatní výrobci.
    Schválně, kolik z vás si chce jít koupit Windows Phone? Já ne. Měl sem vždy Symbian, ale bohužel sem musel přejít na Android a docela se mi zalíbil. Ještě by to chtělo nějakej pořádnej stroj s výbavou a s qwerty klávesnicí a bude to fajn 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here