Newyorská policie bude používat androidí aplikaci

0

NYP

Asi nikdo by si v dnešní době již nedovolil zpochybňovat, že se moderní technologie pomalu dostávají i do klasičtějších odvětví lidských životů. V minulém roce proběhla západními médii například série zpráv o tom, že americká armáda plánuje vybavit své vojáky chytrými, speciálně upravenými, telefony s Androidem. Následně se pak na chvíli dokonce objevil i speciální obchod s, pro vojáky užitečnými, (sic ve své podstatě webovými) aplikacemi.

A do podobného projektu se koncem minulého léta zapojila také policie v americkém New Yorku. Mezi přibližně 400 strážníků tam před tři čtvrtě rokem byly rozdány chytré telefony s Androidem, které měli sice zablokované psaní SMSek a volání, ale zas měli přes internet v rámci speciální předinstalované aplikace nepřetržitý přístup k centrální, policejní databázi.

Každý policista s dostatečným oprávněním si tak mohl doslova odkudkoliv a hlavně v podstatě okamžitě zjistit registrační údaje k SPZtce automobilu, historii domácího násilí v určitém bytě, trestní rejstřík libovolného občana nebo jakékoliv jiné, v centrální policejní databázi uložené, údaje.

Za necelý rok, kdy byl projekt v provozu, si policisté pochvalovali hlavně možnost ověřit v podstatě jakoukoliv informaci a, díky možnosti vyhledat si historii trestního rejstříku, lépe se připravit na případný zákrok. Oproti notebookům v služebních vozech byla vychvalovaná také snadnost ovládání aplikace a jednotnost přístupu k jednotlivým databázím.

Jako příklad, kdy by bez podobného telefonu nemohla být policie dostatečně efektivní, uvedl strážník Donaldson příhodu jedné chladné, únorové noci, kdy spolu se svým parťákem, kapitánem Jerry O’Sullivanem narazil před městskými domy na čekající auto.

Při kontrole onoho vozidla se od ženy, která seděla za volantem, dozvěděli, že u sebe sice doklady nemá, ale jen je zapomněla doma. V tuto chvíli pojali podezření a tak přes mobilní aplikaci si její tvrzení ověřili. Když následně zjistili, že v záznamech u jejího jména žádný řidičský průkaz není, tak se rozhodli zapátrat ještě trochu více a vyhledali si její vozidlo.

Tím přišli na to, že jí automobil ve skutečnosti nepatří, a co víc, jeho majitel je hledaným zločincem. Pak už stačilo jen několik dalších minut a trocha dodatečného hledání a přišli i na to, že žena za volantem je jedním z podezřelých v onom případě.

Jednotlivé kroky by samozřejmě šlo provést i bez mobilní aplikace. Bylo by to ale daleko zdlouhavější a policisté by tak z největší pravděpodobnosti prostě uvěřili tomu, že žena nechala doklady doma a s pokutou ji nechali jít.

Suma sumárum byl projekt jednoznačně úspěšný a dá se tak předpokládat, že bude i nadále pokračovat, nejspíše se pak dokonce dočká rozšíření mezi další policisty. A třeba, pokud půjde vše dobře, se něčeho podobného dočkáme za pár (desítek) let i u nás.

Zdroj: NYT via talk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here