Na co jsme zapomněli aneb Přehled dalších novinek uplynulého týdne (9. týden 2013)

0

prehled dalsich novinek uplynuleho tydne

Ani tento týden nebudete ochuzeni o pravidelný přehled novinek, na které se nedostalo v samostatných článcích. Co dalšího se minulý týden událo ve světě operačního systému Android?

Global Mobile Awards 2013 znají své majitele

global mobile awards 2013

Přímo na MWC 2013 byly vyhlášeny produkty, které získaly prestižní ocenění v soutěži Global Mobile Awards. Nejlepším smartphonem představeným v uplynulém roce se stal Samsung Galaxy S III a v kategorii tabletů zvítězili Google a Asus se svým Nexusem 7. Samsung získal ocenění také jako „Nejlepší výrobce roku“.

Oceňovány byly také mobilní aplikace, kde se celkovým vítězem stala netradiční automobilová navigace Waze využívající sociální prvky. Nejlepší aplikací pro běžné zákazníky byl vyhlášen Facebook a v kategorii pro firemní zákazníky zase zvítězil poznámkový blok Evernote.

Kompletní výsledky Global Mobile Awards 2013 najdete zde.

HTC One bylo vyhlášeno nejlepší novinkou na MWC 2013

htcone_RED

Ačkoliv HTC nepředstavilo svou novou vlajkovou loď přímo v Barceloně, ale už týden předtím na vlastní tiskové konferenci, bylo HTC One prohlášeno za nejlepší zařízení ukázané na letošním Mobile World Congress. A není to poprvé, kdy si taiwanský výrobce z tohoto veletrhu odvezl ocenění za „Nejlepší smartphone či tablet“. Například na MWC 2010 získal stejný titul smartphone HTC Hero.

LG představilo nejmenší bezdrátovou nabíječku na světě

lg wp-300

LG se na MWC 2013 v Barceloně pochlubilo nejmenší nabíječkou pro bezdrátové dobíjení smartphonů na světě. LG WP-300 má průměr jen 6,9 mm a podporuje mezinárodní standard Qi, díky čemuž by měla být zaručena kompatibilita s většinou dnešních smartphonů podporujících bezdrátové nabíjení (včetně Nexusu 4). Stejně jako ostatní bezdrátové nabíječky, funguje LG WP-300 na principu elektromagnetické indukce. Výrobce zatím neoznámil žádné podrobnosti o ceně ani dostupnosti nového příslušenství.

Článek k tématu: LG Introduces the WCP-300 aka the “World’s Smallest” Wireless Charger

Samsung a Visa zahájili spolupráci ohledně NFC

Olimpicshop

Poněkud vlažný start NFC plateb se bude snažit zrychlit Visa, která nedávno oznámila partnerství se Samsungem. Výsledkem spolupráce by mělo být rozšíření NFC plateb mezi obchodníky po celém světě a také podpora technologie Visa payWave v budoucích smartphonech od Samsungu.

Tisková zpráva: Visa and Samsung Sign Global Alliance Agreement to Accelerate Mobile (NFC) Payments

Jaké tablety jsou nejsnáze opravitelné?

nexus 10 rozebrani 1

Web iFixit, který se zabývá vytvářením návodů pro opravy nejrůznějších elektronických zařízení, zveřejnil seznam tabletů seřazených podle toho, jak jednoduché je jejich rozebrání. Každý z testovaných tabletů je také hodnocen body na stupnici od jedné do deseti, kde nejvyšší hodnocení označuje nejsnáze rozebratelný tablet:

 • Dell XPS 10 – 9
 • Amazon Kindle Fire – 8
 • Dell Streak – 8
 • Motorola Xoom – 8
 • Samsung Galaxy Tab 2 7.0 – 8
 • Amazon Kindle Fire HD – 7
 • Nook Simple Touch – 7
 • Nexus 7 – 7
 • iPad 1 – 6
 • Nook Tablet – 6
 • Google Nexus 10 – 6
 • Amazon Kindle Fire HD 8.9″ – 5
 • Microsoft Surface RT – 4
 • iPad 2 – 2
 • iPad 3 – 2
 • iPad 4 – 2
 • iPad Mini – 2
 • Microsoft Surface Pro – 1

Více informací o rozebratelnosti jednotlivých tabletů najdete zde.

Samsung vydal zdrojový kód Jelly Beanu pro Galaxy Note

samsung-galaxy-note-600x367

Po nedávném vydání aktualizace na Android 4.1 Jelly Bean pro Samsung Galaxy Note, zveřejnil korejský výrobce také zdrojový kód nové verze firmwaru.

Pro běžné uživatele to na první pohled nemusí znamenat nic významného, ve skutečnosti ale jde o důležitou zprávu pro vývojáře, kteří nyní mohou vytvořit například upravený kernel nebo vlastní ROM pro SGN postavenou na Androidu 4.1 Ice Cream Sandwich. Zdrojové kódy jsou volně ke stažení z Open Source Release Center (OSRC).

Článek k tématu: Samsung releases Galaxy Note Jelly Bean source code

Apple dominuje mezi podnikovými uživateli

Zatímco v celkových statistikách prodejnosti vedou zařízení s Androidem, podnikové sféře stále dominuje iOS. Potvrzuje to statistika, kterou nedávno vydala analytická společnost Good Technology.

V posledním čtvrtletí loňského roku bylo 77 % mobilních zařízení nakoupených pro firmy vybaveno operačním systémem od Applu, což je ve srovnání s 71 % z minulého čtvrtletí drobný nárůst. Android si naopak pohoršil z 29 na 22,7 %. Ještě horší je pro operační systém od Googlu kategorie tabletů, kde iOS dominuje s 90% podílem na trhu.

Pokud se podíváme na tabulku deseti nejoblíbenějších smartphonů a tabletů, tvoří osm zařízení iPhony a iPady. Z androidích zařízení se do seznamu dostal jen Samsung Galaxy S III na šestém místě, Motorola Droid Razr na devátém místě a Samsung Galaxy S II na desátém místě.

Článek k tématu: Eight of the top ten devices activated for enterprise use in Q4 were Apple devices

Angry Birds budou mít svůj vlastní seriál

Vývojářské studio Rovio oznámilo, že 16. března zahájí nový animovaný seriál, ve kterém si hlavní roli zahrají prasata a ptáci ze slavné hry Angry Birds. Seriál bude možné zhlédnout na internetových stránkách angrybirds.com/toon nebo na YouTube.

Samsung končí s Badou, nahradí ji Tizen OS

samsung tizen os

Poslední novinka se tentokrát trochu netradičně netýká Androidu, nýbrž výhradně konkurenčních operačních systémů. Jeden ze zástupců Samsungu oznámil, že výrobce ukončil vývoj Bada OS, který bude brzy nahrazen novým open source systémem Tizen.

Smartphony s Badou sice nebude možné upgradovat na Tizen OS, na druhou stranu však budou moct uživatelé nového operačního systému na svých telefonech používat také aplikace naprogramované pro Badu. V letošním roce bychom se měli dočkat hned několika zařízení od Samsungu vybavených Tizen OS.

Článek k tématu: Samsung officially retiring Bada, will make Tizen phones instead

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here