Na Androidu se objevil malware, který se stáhne po navštívení internetových stránek

9

Podle společnosti Lookout se objevil nový trojský kůň „NotCompatible“ pro zařízení s operačním systémem Android. Malware se ukrývá v prvcích iFrame na infikovaných internetových stránkách. Po pouhém navštívení těchto stránek dojde ke stažení instalačního souboru APK, který ve svém názvu obsahuje slovíčko „update“, čímž může méně zkušeného uživatele přesvědčit, že jde například o aktualizaci operačního systému. Po instalaci může škodlivá aplikace provádět v telefonu prakticky cokoliv, záleží jen na povoleních, o které si při instalaci požádá.

V současné době je trojský kůň  „NotCompatible“ jen ve stádiu testování. Nebylo zjištěno, že by nainstalované aplikace jakýmkoliv způsobem škodili a zároveň bylo objeveno jen malé množství infikovaných internetových stránek. Společnost Lookout oznámila, že všichni uživatelé její bezpečnostní aplikace jsou už před tímto malwarem chráněni.

zdroj: ac

 • anywherehome

  neškodné….to by musel být uživatel totální ….., aby si to sám nainstaloval, takže jen bulvár…

  • MartinezZ

   V tom případě zapomínáš, že většina uživatelů (ve pravém smyslu slova uživatel) jsou trdla a bezmyšlenkovitě klikají a ťapkají na jakékoliv OK, které se kde zobrazí. A to, že má někdo zařízení s OS Android ještě neznamená, že to musí být „Intermediate IT Guru“. 
   Takže ano, určitě se najde i uživatel, který bude totální …… A pokud myslíš, že ne, tak jsi se ještě s určitými lidmi neměl tu čest setkat, pak by tě to už nepřekvapovalo 🙂

   • anywherehome

    takoví si to zaslouží……navíc tohle de snad udělat na jakémkoliv zařízení, takže…….když řídíš auto, taky potřebuješ trénink 😉 
    navíc takoví lidé mají stopro zavirovaný méně bezpečný wokna 😉

    • MartinezZ

     Souhlas. Budu volit toho, kdo se zasadí pro zavedení „řidičáku na počítač“. Typ A pro chytré telefony s OS, několik typů B (B1, B2…) pro PC s Windows, Linux, pokročilý uživatel, typy C pro správce systémů.

     • anywherehome

      výborně, máš úžasnou logiku, ale já řidičáky nechci jako ty 🙂
      já jen uvedl analogii, že na pc i tak potřebuješ na začátku pomoci 😉

 • KRoman47

  No já včera na mobilu jen zapnul Wifi, abych si přes otevřený Obchod Play na počítači nainstaloval aplikaci a v liště se mi zobrazilo zmršenou češtinou, že je potřeba nějaká baterka aktualizace, přitom žádné aplikace na baterky ani nic podobné nepoužívám a chtělo to otevřít něco ve webovém prohlížeči, takže jsem na to neklikal.

  • To jsou klasické reklamy v notifikační liště. Doporučuji stáhnout „lookout ad network detector“ z Google Play, který vám řekne, jaké nainstalované aplikace zobrazují tyto a další reklamy.

   • KRoman47

    Díky, snad vyřešeno.

    • Ellcz

      Ano, ale ta reklama, kdyby si to nainstaloval po nainstalování okamžitě pošle sms na určené placené číslo.. Naštěstí když si začneš  stěžovat, a pošleš email peníze vrátí! 😀 Nechápu ten jejich smysl ale dobrá, nic proti gustu.