Na Androidu není bezpečno, shodují se bezpečnostní společnosti

8

Ruku v ruce s narůstajícím počtem uživatelů Android roste bohužel i počet hackerů, kteří se na tento systém zaměřují. Platformu tak pochopitelně mnohem pozorněji sledují i vývojáři bezpečnostního softwaru. Ty k bezpečnosti přispívají nejen speciálními aplikacemi, ale také bezpečnostními zprávami, které slouží k osvětě uživatelů. Nedávno tyto zprávy uveřejnilo hned několik předních bezpečnostních společností, pojďme se na ně ve stručnosti podívat.

McAfee: nejvíce malwaru je pro Android a Symbian

Největším množstvím malwaru pro mobilní telefony se mohou pochlubit operační systémy Symbian a Android. Tvrdí to studie McAfee Threats Report, která informuje o hrozbách za 1.čtvrtletí 2011. Celkem se podařilo zaznamenat 6 milionů unikátních vzorků malwaru. Dále McAfee připomíná, že příliš bezpečné není ani stahování aplikací z Android Marketu. Důkazem je několik aplikací, které fungovali jako trojské koně. Než je Google z marketu odstranil, stáhli si je desítky až stovky tisíc uživatelů. Nejrozšířenějším malwarem pro Android jsou DrdDream, Drad, StemySCR.A a Bgyoulu.

AVG: podvodné SMS a Android Market pod útokem hackerů

Během minulého víkendu se podle AVG objevilo v Android Marketu asi 25 aplikací, které obsahovali známého trojského koně DroidDream. Útočníci údajně napadli asi 15 tisíc zařízení s Androidem.
V Číně se objevují podvodné SMS, které rozesílají informaci o nutnosti aktualizace zabezpečení. Ve skutečnosti se ale uživateli stáhne do telefonu trojský kůň. Nebezpečné jsou také AdSMS, které telefon infikují malwarem. Telefon potom odesílá premium SMS zprávy na čísla se zvláštním tarifem.

F-Secure: pozor na dívky v bikinách

F-Secure ve své zprávě upozorňuje na aplikaci původně zobrazující dívky v bikinách na nástroj, který vytváří mobilní botnet. Ten potom odesílá informace o IMSI, IMEI, SDK a instalovaných aplikacích v telefonu či tabletu uživatele  na vzdálené servery.

Kaspersky: uživatelé Androidu dělají stejnou chybu jako na počítači s Windows

Podle zprávy od Kaspersky Labs lidé používají stejně jako v počítači zastaralý software a ignorují bezpečnostní výstrahy. Nejvíce ohroženy jsou rootnuté telefony, ve kterých mohou aplikace jednoduše získat oprávnění správce.

Špatnou zprávou je, že situace se bude pravděpodobně zhoršovat. V tomto případě je totiž otevřenost Android Marketu i celého operačního systému Android spíše nevýhodou.

A co vy? Používáte nějaký antivirový program pro Android? A jakým jiným způsobem se bráníte proti androidím virům?

zdroj: tr

8 KOMENTÁŘE

 1. Používám Zoner AntiVirus Free pro Android, protože jej vyvíjíme 🙂 a jenom potvrdím, počet hrozeb roste a je dobré se chránit, většina řešení je zdarma.

 2. Zadny SW pro ochranu pred skodlivym kodem nepouzivam. Instaluji pouze z Marketu overene aplikace. Sleduji jejich opravneni a pouzivam aplikaci Superuser.

 3. Asi budu za vola – napsal bych to přímo autorovi, ale nenašel jsem ho tu… Když to píšete, dávejte si bacha na hrubky. Nevaděj mi čárky, háčky, překlepy ani nespisovný slova, ale opakovaně dělat chybu v podnětu s přísudkem:
  „důkazem je několik aplikací, které fungovali“
  „25 aplikací, které obsahovali“

  A než mě tu někdo ukamenuje, jak je to zbytečný… Za prvé, je to spíše připomínka jak tenhle server dělat ještě lepší, za druhé, přeci jen jde o naprosto základní chybu. Stejnou, jako kdyby někdo psal „býlá barva“. Ano, smyslu rozumím, ale stejně si myslím, že to na server této úrovně nepatří. Tak snad jsem se obhájil 😀

  • Laskavě se jdi vycpat. Součástí spisovný češtiny je i hovorová řeč. Která, pokud je zapsaná správně, je naprosto stejně gramaticky a spisovně správná, jako spisovná řeč.

   • Hovorová čeština a obecná čeština jsou různé věci. Hovorová je skutečně součástí té spisovné, obecná čeština však ne. „Nevaděj“ je čeština obecná. Nicméně rozhodně nesouhlasím s tím, že použití tohoto tvaru někoho diskvalifikuje z možnosti konstruktivního komentáře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here