Má přebíjení chytrých telefonů přes noc negativní důsledek pro naši peněženku?

9

Většina z nás nabíjí chytré telefony v noci během spánku. K plnému nabití průměrného zařízení však daleko stačí pouhé dvě hodiny nabíjení. Takže jaké jsou finanční ztráty, když zůstane plně nabitý telefon v zásuvce až do rána? A co nás stojí zanechání samotné nabíječky bez telefonu ve zdi? Na to vše Vám odpovíme v tomto článku.

Podle profesora Davida MacKaye z univerzity Cambridge ztratíte zanecháním samotné nabíječky v zásuvce za rok asi tolik energie, která by byla zapotřebí k ohřátí vody pro plnou vanu. Zkrátka k žádným ztrátám, které by Vám udělaly velkou čáru přes rozpočet, nedochází. Profesor navíc komentuje šetření energie těmito slovy: ,, Neustálé vytahování nabíječek ze zásuvek má asi takový účel jako vynášení vody z Titanicu čajovou lžičkou. Klidně to dělejte, ale žádný velký vliv to nemá.“ Pokud necháte v nabíječce na tak dlouhou dobu telefon, spotřeba energie se zdesetinásobí. Přesto to pořád není žádná hrůza.

1

Vrátíme-li se ke studii z roku 2012 prováděnou Lawrencem Berkeleym z britské Národní Laboratoře, zjistíme, že samotná nabíječka využívá výkonu přibližně 0,26 wattů. Ten se zvýší po připojení telefonu na nějakých 3,68 wattů, přičemž po dosáhnutí plného nabití zařízení klesne na hodnotu 2,24 wattů. Vzhledem k těmto číslům zaplatí průměrná domácnost $5.30 ročně za nabíjení chytrých telefonů, tedy 128 Kč.

Dlouhé přebíjení však daleko více uškodí Vašemu smartphonu než účtu za elektřinu. S takovým zacházením budete shánět novou baterii daleko dříve, než by tomu bylo normálně. Lithium-iontové baterie, které využívá většina chytrých telefonů, by neměly být vystaveny dalšímu nabíjení po dosažení 100 procentní kapacity. Experti tvrdí, že pro optimální životnost baterie je nejlepší ji chvíli využívat a pak na chvíli nabít. Můžeme to přirovnat k tomu, že je lepší dopřát baterii několik dlouhých procházek než jeden extrémně dlouhý běh. Pro Vaše tělo je druhá jmenová aktivita taky daleko náročnější, tak na to myslete.

zdroj: http://www.phonearena.com

9 KOMENTÁŘE

  • Také si to myslím, ba co víc, jsem o tom přesvědčen. Pokud by tomu tak nebylo, pravděpodobně by to v lepším případě dopadlo tak, že by během pár cyklů byl akumulátor zcela zničen, a v horším by kapánek explodoval.

  • Koupil jsem si měřící bazmek do USB portu (https://www.youtube.com/watch?v=6UsC6V75-lk) abych si porovnal kvalitu kabelů a nabíječek, co se mi válí doma. Kromě toho, že jsem díky tomu odhalil krámy, které pak putovaly do popelnice, pozoruju, že nabíjecí proud klesá tak nějak úměrně nabití baterky, takže vetšinou začínám někde kolem 1A a když je baterka nabitá, tak proud jde k nule (tedy se baterka nenabíjí nebo do ní teče jen minimální proud). Pokud platí W=U*I*t, jde i při nabití spotřeba dolů a není důvod telefon odpojit kvůli úspoře odpojit. Nicméně je to jen můj pocit, nejsem elektrikář a pokud je můj závěr špatný, budu rád, když mi někdo vysvětlí, v čem se pletu (nemám problém přiznat, že něco nevím a poučit se od chytřejších).

 1. To tak dopadá, když někdo otrocky přeloží článek a nic o tom neví. Zvlášť mě pobavila část s výkonem 26 W, který se zvýší 3,68 W po připojení telefonu 😀 trochu nesmyslná věta. Nevím jak vám, ale mně se telefon od sítě sice odpojí, když baterie dosáhne 100%, ale jakmile klesne kapacita o jedno procento, tak už pochopitelně opět dojde k připojení a dobíjení. Mimo jiné právě kvůli tomu dobíjim telefon už večer a na noc vypínám data a wifi (kapacita přes noc klesne max o 10%) a dobíjim až přes den v práci nebo pomocí powerbank na cestách, když je nejhůř.

 2. Nevím…telefony nechávám prakticky každý den na nabíječce a baterky mi po 2 letech nepřijdou nijak výrazně horší než když byly nové. A z grafů nabíjení si myslím to, co už je zde v komentech psáno – telefon se mi ze 100% vždy o kus vybije, nabije a až těch pár procent spadne tak se to opakuje znovu…

 3. > nabíječka využívá výkonu přibližně 26 wattů
  Nikomu takový nesmysl nevadí? Zvlášť, když se vzápětí napíše: „zvýší se po připojení telefonu na nějakých 3,68 wattů“. Čtete si po sobě vůbec, co jste opsali? Samozřejmě mělo být 0,26W, ale tento údaj je dávno neaktuální, kvalitní moderní nabíječky si naprázdno vezmou mnohem méně: <0,03W.

 4. Nedávno jsem udělal pokus. Vzal jsem 10 různých nabíječek a přes rozdvojky a prodlužky jsem je zapojil naprázdno do wattmetru. Ten nenaměřil žádnou spotřebu. Při jeho přesnosti 1W to znamená, že naprázdno ty nabíječky berou méně než 0,1W. To je tak malá spotřeba, že vůbec nemá smysl uvažovat nad nějakým vytahováním nabíječek ze zásuvky. Při ceně 3Kč/kWh je to méně než 2,6Kč za rok. Mnohem účinnější je třeba nahrazení klasické 60W žárovky 9W LEDkou.

  • Jediný důvod, proč bych to dělal, je bezpečí. Přece jen bych nerad zažil požár způsobený nabíječkou. Ale zároveň používám jen nabíječky dodané s telefonem (tzn. celkem kvalitní – doufám), takže jsem v pohodě.

 5. Ahoj, je třeba si uvědomit, že do telefonu nezapojujeme nabíječku, ale zdroj (veškerá jeho vnitřní elektronika slouží ke stabilizaci a filtru výstupního napětí/proudu). Proces nabíjení si telefon/tablet/laptop řídí sám. Tzn. vezme si kolik potřebuje a způsobem, jaký má zadaný ve firmwaru od výrobce. Nabíječky jsou zařízení, do kterých se dávají akumulátorové články a nabíječka je nabíjí dle své logiky. Pokud je zdroj zapojen do sítě a není k němu nic připojeno – jeho spotřeba je naprosto zanedbatelná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here