Kotvy, které táhnou Android dolů v podání Karla Boháčka

48

Po článku Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android: první dojmy z Gingerbread zde máme něco ještě trochu kontroverznějšího a sice Kotvy, které táhnou Android dolů od jednoho z největších mně známých příznivců iOS na twitteru – Karla Boháčka alias @Karel_B na twitteru a blogu. Znovu mějte na paměti, že jde o dojmy silně subjektivní a článek nemá za cíl objektivně hodnotit Android, jeho posláním je pouze ukázat Android z jiné perspektivy. Také si uvědomte, že článek nebyl psán pro tento server, nýbrž pro malou sortu lidí, takže prosím nepište, co si to autor dovoluje psát za věci.

Když jsem psal o přechodu z iPhonu na novější iPhone, napsal jsem z legrace, že 80% lidí, kteří si telefon značky Apple opětovně koupí, jsou prakticky všichni. To samozřejmě není pravda, 20 % je nezanedbatelná část. Tato pětina uživatelů jablečného telefonu, která při koupi nového telefonu zvolí model jiného výrobce, často přechází na dnes tolik populární telefony se systémem Android. A s nimi na stejnou loď nastupují denně i statisíce dalších uživatelů.

Zdá se, že Android v počtu aktivací za den již konečně překonává iOS, a tak jej můžeme označit za nejoblíbenější mobilní systém současnosti. Slovo „konečně“ používám záměrně, protože bylo jasné, že s desítkami smartphonů různých značek disponujícími systémem od Googlu nemůže Apple soupeřit věčně. Posunutí Androidu na špici v prodejnosti je proto očekávaným vyúštěním, které bylo nevyhnutelné za předpokladu, že výrobce systému není úplně neschopný (zdravíme do Redmondu).

Robot si nemůže pamatovat vše

Teď už ale k hlavnímu tématu článku. Android stále nemá náskok před iOS takový, jaký by mohl mít, kdyby se vyvaroval některých problémů. Ne za všechno však může Google, na vině jsou i výrobci smarphonů, na kterých systém běží. V propagačních materiálech a v recenzích se často dozvíte, že daný smartphone zvládne pozřít paměťové karty až do kapacity 32 GB, a řeknete si: „Paráda, to je spousta místa v telefonu, kam si narvu úplně všechno.“ Koneckonců i v diskuzích vám budou Androidisté tuto možnost nadevše vychvalovat, obvykle s dodatkem, že iPhone má jen vnitřní paměť, za což by měl Jobs shořet v pekle a Cupertino být vypáleno do základů.

Když jsem loni v prosinci vybíral telefon pro přítelkyni, která nechtěla iPhone, aby s sebou nemusela nosit příliš drahý telefon, zaujal mě HTC Wildfire. Nějakou paměť jsem neřešil, protože jsem si řekl, že si může pořídit větší paměťovou kartu, kdyby bylo potřeba. Věřím, že podobně uvažuje spousta kupujících. Až po koupi jsme se jaksi mimoděk dozvěděli, že aplikace samotné nelze v Androidu 2.1 nijak snadno umístit na paměťovou kartu uvnitř telefonu.

Tenkrát nás zachránilo rychlé uvolnění Androidu 2.2 Froyo, který toto dovoloval u aplikací, kde to vývojář povoluje (což dodnes nejsou všechny). Pak také nelze na kartu přesunout e-maily, kontakty a SMS[Poznámka redakce: To není úplně pravda, některé aplikace si dokáží ukládat data na SD kartu]. Pokud se dobře pamatuju, zbývá přítelkyni v telefonu asi 80 MB volného místa z 512 MB, kterými Wildfire disponuje. Musí tedy hlídat, aby si malou vnitřní paměť nezaplácala, protože pak telefon nepřijímá ani SMS.

Možná si říkáte, že HTC Wildfire je už rok starý telefon a u novějších modelů tomu bude jinak, a máte zčásti pravdu, že dražší modely na tento nedostatek většinou myslí, a tak má Nexus S nebo Samsung Galaxy I i II uživatelskou pamět v řádech gigabajtů. Jenže třeba v HTC se na to takříkajíc vyprdli a všechny jejich smartphony disponují pouze kolem 1 GB vnitřní kapacity či nižší. Také Samsung u levnějších modelů na vnitřní paměť jaksi zapomíná, a tak třeba Galaxy Ace není se svými 158 MB zrovna žádné eso.

Běžný uživatel samozřejmě nebude chtít řešit, že na svém novém telefonu má šetřit místem, promazávat e-maily a přesouvat co nejvíce věcí manuálně na paměťovou kartu. Přitom řešení je snadné, stačí, aby výrobci dal do svých smartphonů pamět alespoň 4 GB. Ten zbytek (hudba, videa, fotky atd.) se na tu kartu naštěstí nějak cpe sám.

Update bude…někdy…možná

Dalším zádrhelem je u Androidu updatování systému. Teď konkrétně myslím vydávání aktualizací a nových verzí. To má na starosti výrobce, který však musí novou verzi nejprve přizpůsobit svým telefonům, přimíchat své grafické nádstavby, jako jsou HTC Sense nebo Samsung TouchWiz, a teprve potom může být update nabídnut uživatelům.

Samozřejmě zatímco v HTC, LG, Samsungu a dalších firmách využívajících Android pracují na zabordelení vylepšení tohoto systému, uživatelé takového Nexusu, jenž je vybaven čistým systémem bez nadstaveb, si vesele užívají novinek a vy čekáte a čekáte. Občas v tomto procesu nastane zádrhel, že výrobce telefonu si řekne, že by neprodal tolik nových smartphonů, kdyby nadělil update všem, a tak se na vás prostě bez okolků vykašle. Nechci vám nalhávat, že vám neudělá Apple s iOS to samé, ale alespoň se dvěma novými celočíselnými updaty můžete počítat.

Zálohování dat…jak kterých

S aktualizacemi systému souvisí také zálohování dat přítomných v telefonu. U iOS vadí některým uživatelům smartphonů (zejména těm, co využívají Windows) nutnost používat program iTunes. Tato závislost iPhonů a dalších iZařízení na programu v počítači bude sice ukončena letos na podzim s příchodem iOS 5, ale propojení s tímto software má řadu výhod. Tou hlavní je, že při synchronizaci je prvním prováděným krokem kompletní záloha obsahu vašeho telefonu. To se hodí při pořízení nového telefonu, kdy prostě nahrajete data ze zálohy a jedete tam, kde jste skončili, jen na novém hardware.

K nezaplacení je to pak ve chvílích, kdy se v telefonu něco pokazí softwarově. Když vám selže aktualizace nebo systém nebude kvůli něčemu fungovat, jak má, během chvilky jej přeinstalujete, ze zálohy nahrajete všechna svá data zpět a pokračujete, jako by se nic nestalo. Android má však aktualizace systému over-the-air. Máte sice zálohované jednotlivé věci: e-maily na Gmailu, fotky na Picase/Google+, Android Market si bude pamatovat, které aplikace jste si koupili, ale nikde nejsou zálohovaná data z vašich aplikací. Co by se stalo v případě selhání updatu třeba z Froya na Gingerbread asi radši nedomýšlet. Uspokojivou odpověď mi Android komunita příliš nedala. Většinou to znělo, jakože by bylo snazší telefon zahodit a jít koupit nový.

Nedovařený robůtek

No a pak je tu v neposlední řadě vlastnost, které říkám „linuxovatost“. Androidisté vám navykládají, že si mohou svůj systém narozdíl od iOS mnohem výrazněji uzpůsobovat svým potřebám. To je samozřejmě pravda a je dobře, že si každý může vybrat, co mu vyhovuje. Jenže touto logikou je ideální mobilní systém ten, který si naprogramujete sami od nuly. Množství věcí, které uživatelé iOS už považují za samozřejmost, se na Androidu stále nevyskytuje v podobě, jak by mělo být. To se můžete dozvědět i z článků, které píše @Jakubdr ku příležitosti nedávné koupě Nexusu S po třech letech s iPhonem.

Třeba na přepnutí na českou klávesnici zapomeňte, na přizpůsobení notifikací bez nutnosti instalovat něco dalšího zapomeňte, na snadné vytvoření screenshotů, abyste mohli ostatním ukázat, jak ten systém vlastně vypadá a jak jste si jej pěkně uzpůsobili, zapomeňte. Těch chybějících věcí je více. Většinu jde sice vyřešit postupným uživatelským uzpůsobováním a doinstalováváním utilit, ale asi nebudu jediný, komu to příjde jako koupit auto a pak teprve dokupovat zvlášť sedačky. Čekal bych, že se Android bude již v základu snažit zajistit uživateli co nejvíce potřebných funkcí, místo aby spoléhal na svou uzpůsobitelnost. Komu se základní navrhované řešení nebude líbit, ten si jej uzpůsobí, ale pro uživatele, který nechce telefon dostávat ještě týden po koupi do použitelného stavu, je potřeba mít určité základy obsažené.

Až budou výše zmiňované problémy vyřešeny, věřím, že bude mezi uživateli ještě oblíbenější…

Nakonec Vás ještě prosím, než začněte diskutovat, uvědomte si, že jde pouze o subjektivní názory a hlavně, že jste chytří lidé, kteří jsou schopni konstruktivní, neovečkosvké kritiky a to jak ze strany iOS tak i Androidích příznivců.

48 KOMENTÁŘE

  1. Jdu blejt velebnosti!Kdyz tenhle stasnej a nesmyslnej clanek nebyl psan pro tento servr,ale pro malou sortu lidi,TAK CO TADY DELA???
    Citim nove lidi,uz jsem psal vcera a jde to pekne do prde..e…

    • Zklidni hormon, vzdyt ma v rade veci pravdu. Zakladni iOS je mnohem odladenejsi a pouzitelnejsi nez Android, mala vnitrni pamet je problem (a kdyz uz nahodou BFU prijde na to, jak je presunout na SD kartu, tak v momente pripojeni k PC v mass storage se k aplikacim, vyzvanenim atp. s telefonu nedostanes), stejne tak, ze si system ne ze muzes, ale musis doplnit k pouzitelnosti o potrebne aplikace sam. Mam pocit, ze jsi to vlastne vubec necetl…

    • Myslím, že podíl „jiných“ článků tu není zas až tak veliký. Nicméně, pokud se najde dostatek lidí, kterým to bude vadit, tak je není problém vypustit.

  2. Mel jsem Wildfire, mam Nexus S a iPhone si asi nikdy neporidim (nikdy nerikej nikdy), ale s 90 procenty zde vyrcenych myslenek a nazoru na Android souhlasim 🙂

  3. Docela hezký, jsem rád, že iPhonisti se Android snaží pochopit a porovnat tyto dvě platformy.
    Samozřejmě, že víceméně všechno zde vytýkané, a z tohoto pohledu pravdivé, je možné vyřešit dalšími programy, které vznikly právě proto, že v základu Androidu chybí a lidi to vidí na iPhone a chtějí to. Není to náhodou ale právě pozitivní, že je možné do systému něco korektně dodělat? A obráceně, jakmile se ony chybějící věci dají do systému, zcela jistě se během krátké doby začnou uživatelé ozývat, že to nechtějí a že chtějí něco jinak. Že kožené sedačky nechtějí, že raději hedvábné a támhleten je vysazenej na plastový.
    Upřímně bych se nerad dožil doby, kdy oba systémy budou stejné, protože Apple je sice nakousnutý jablíčko, ale on je ten první, kdo začíná ohryzávat všechny ostatní, jak jsme toho nyní všichni svědky. Zatímco před pár lety byl Apple razitel pokroku, i když v rámci jím definovaného prostoru, dnes je to právě Apple, který se snaží pokrok zastavit, protože mu došla invence. Ještě před rokem, jsem měl představu konečně si Mac koupit a možná i ten iPhone nebo IPad, aspoň na pár měsíců, třeba bych lépe pochopil, co na tom opěvují, ale dnes je jasno a mávám. Raději Google a Android takový jaký je, než iOS a Apple.
    Jo a do Redmondu bych se moc neopíral, je snad jasné, že Microsoft a Apple jsou spolupracovníci a kamarádi už od dávných počátků, jen si rozdělili své zájmy a nekonkurují si.

  4. Osobne som nedavno presiel z iPhone 3Gs na Galaxy S II a vidim to podobne ako autor clanku. Aktualizacie a zalohovanie je problem! Prisposobitelnost mi naopak vyhovuje.

    • Jediné s čím souhlasím, je nedostatek vnitřní paměti pro aplikace. Sice už novější modely mají více, přičemž stačí i ten 1Gb, protože větší (většinou 3D hry apod.)aplikace jdou v pohodě na sd přesunout. Ale to je podle mně jedinej problém Androidu. V základu funguje uplně parádně a možnost úpravy dalšíma free aplikacema je super, to mi na Iphone3G chybělo. Mno a co se týče zálohy, tak se mi nestalo, ani oři OTA update, aby se mi něco posralo. (Ota se třeba nepovedla z důvodu místa, ale to se to vráti zpět na stav předtím.) U Iphone jsem naopak měl s updatama problém, kdykoliv jsem přeinstaloval Win, nebo Iphone připojil k jinému pc, tak se mi to vždycky celé vymazalo, nebo to alespoň začalo dělat neplechu.

  5. Trochu zavádějící je srovnani parametrů a možnosti Wildfire s IPhone. Telefon za 5 tis a za 18 tis. To je jak Fabii a Mercedes S. To tam neměl autor vůbec plantat. Ono jsou to stále hrušky i jablka. Aby, někdo mohl neco srovnávat musel by vzit jednu značku a jeden operační systém a takový žádný další se nevyskytuje.

  6. iOS také nemusím. Ale ve spoustě věcí se autor trefil. Třeba HTC Desire nebyl telefon za 5k a přesto velikost jeho paměti v 21 století byla šokující! Prostě na tohle pání inženýři z HTC nemyslí asi dodnes …
    Já bych jen dodal, že jsem si vyzkoušel i programovat pro Android. A větší množství času promarním nad vytvářením a laděním grafických prvků pro různá rozlišení, než vlastním psaním kódu. iSvet má jeden HW. To je pro vývojáře velké plus. Je tam daleko větší jistota, že to bude fungovat. I přesto se mi svět Androidu líbí. Ale to je tím, že jsem technikou posedlý a nevadí mi to objevování, zkoumání a nastavování systému 🙂

    IMHO: k zálohívní máme MyBackup Pro a Titanium Backup Pro 🙂

    • Naopak, myslim si ze to byl zamer. Takove „kurvitko“ znamena, ze za rok si stastny majitel muze (respektive je donucen) koupit inovovany typ Desire S, Z pripadne dalsi skvely novy model od Htc :/
      Bohuzel to tak v soucasnosti dela vetsina vyrobcu v oboru.

    • Jeste dodam, ze je vecna skoda, ze se jako UI a middle zvolil javovsky moloch namisto nejake elegantni ceckovske knihovny jako je QT pripadne GTK.
      Pak by se problemy s pameti nemusely resit jeste nekolik let.
      Podobne by to bylo s vykonem CPU (presel jsem z WM, takze vidim ten rozdil, v negativnim slova smyslu).

      • hacek je v kompatibilite. Zatimco rychlost byla vyresena v 2.2, kde s ni nejsou problemy, tak androidi aplikace v marketu jsou pripraveny na jine druhy architektury procesoru – coz je dulezite pro oblast telefonu, kde je tech architektur vice nez na desktop pc. To je ostatne duvod, proc se ms windows nidky nerozsirily na tablety. Jsou svazane tvrde x x86 architekturou.

        sice je par aplikaci, ktere i na androidu jsou provazane s procesorem, ale tech je absolutni minimum a jejich pomer se s postupem casu snizuje…

  7. ta paměť je fakt nedořešená, zejména u HTC, měl sem Desire a po pár měsících sem se ho zbavil právě kvůli paměti, jinak je Android pro mě nejlepší…

  8. Kdyz si poridim telefon za stejnou, i za o mene mensi hodnotu, nez se prodava iphone, tak me ani jeden z problemu nepotka… Ale jak uz tady nekdo napsal-dosla invence, tak hura vydelavat jinak…

  9. S oním úložným prostorem je skutečně problém – Android sám má sice vydařený scheduler/správu RAM/task manager, ovšem pokud jde o místo pro aplikace, trochu pokulhává.

    Standardní postup, co u přítelkyně s jejím novým Wildfire S využíváme, je okamžitě po instalaci zjistit, zda jde aplikace „přesunout“ na kartu a jde-li, činíme tak. Ono těch 150 MB co tam se Sensem zůstává není fakt žádná hitparáda.

    Oproti tomu ale u mého rootlého Desire Z se CyanogenModem mám k dispozici 1,4 GB… a i když instaluju jak divej, tak se mi to zatimm zaplnit nepodařilo. Resp ani hry jako Star Legends, Reckless Racing či GT: Motor Academy, které sežerou v klidu přes 250 mega kus mi to nezaplevelili. U těch kvalitních strojů to problém tedy prakticky není.

    Nicméně rád bych poukázal na jednu věc – ono není úplně košér porovnávat telefon za 6000 (což je případ Wildfire S) a telefon za 15000 (iPhone). V tom prvním případě se někde musely udělat ústupky a není úplně košér tohle házet zrovna na hlavu systému jako takovému – on to zvládá, jen to není úplně ideální. O tom je ale právě ta cena těchto „low-end Android“ telefonů.

  10. S urcitymi body v clanku take souhlasim. Ale jak uz tu spousta lidi rika… Je dulezite porovnavat telefony alespon podobne ceny, tedy kdyz iphone 4, tak k nemu napriklad Samsung Galaxy SII. A tam uz ta latka je nastavena pomerne vysoko a kazdej ma sve pro a proti. Ano, android ma dosti nedostatku, ktere se daji vyresit prave dodatecnym nainstalovanim aplikaci. Je to tedy na uzivateli, jak si system doladi. Co se ale panu Jobsovi u iphonu nelibi, s tim budete mit panove velkej problem.

  11. Já používám HTC HD2, původně tedy WM telefon. ROM používám Cyanogenmod a jsem naprosto spokojen. Když mám v ruce telefon s androidem někoho, kdo nevěnoval čas tomu si ho nějak přizpůsobit, tak mi tam rozhodně chybí dost aplikací. Někteří lidé si jednoduše ani neumí telefon přizpůsobit. V dnešní době, kdy dotykové telefony zažívájí ohromný rozmach, si telefon se systémem android kupuje stále více „technických laiků“, lidí, kteří neznají slova jako nová ROM, titanium backup, android market, FROYO apod. a je pro ně velký problém když musí řešit základní věci jako je třeba QWERTZ klávesnice. Musím říct, že tlupa která stojí za Cyanogenmodem mi ušetřila dost práce, a na mém HD2 mám i dostatek místa pro aplikace, ale samozřejmně je za tím mnoho hodin úprav, vytvoření EXT oddílu na SD kartě, které opravdu není jednoduché protože neexistuje obyčejný program který umí ve windows vytvořit EXT4 oddíl. Aspoň o něm nevím. A ne každý má chuť se s tímto zabývat. Mě osobně to bavilo wipovat telefon, nahrávat MAGLDR, CWM apod. A začátky Android NAND ROM na HD2 určitě nebyly jednoduché. Ale osobně nemám rád vyrobky s nakousnutým jablkem, ať už iPhone, MacBook, iPod apod. Toť moje vyprávění a názor 🙂

    • Já třeba ROM znám, umím s nimi, dělal jsem i to na WM 6.5, ale jednoduše to dělat „nechci“ 🙂 Podle mne by ROM neměla být nutnost, ale alternativa k dobře fungujícímu základnímu systému.

      • Já si myslím že Android určitě je dobře fungující základní systém. Pro standartního uživatele určitě stačí a nebude mít potřebu nahrávat jinou ROM, ani dělat screenshot apod. Samozřejmně že zkušenějšímu uživateli některé věci budou chybět, ale jak už bylo řečeno google sází na to že systém, tedy spíše uživatelské rozhraní, se dá celkem snadno doladit.

  12. Prvně bych chtěl poděkovat za pochvalné komentáře. Nečekal jsem s tak pozitivním přijetím článku, když jsme se s Petrem Houškou domlouvali na jeho uveřejnění tady na webu.

    Za druhé bych chtěl reagovat na to, co často píšete tady v diskuzi – že jsem měl s iPhonem porovnávat Android smartphone ze stejné cenové kategorie. Neporovnával jsem Wildfire s iPhonem, ačkoli se to tak po zmínce o tomto telefonu od HTC může zdát. Schválně jsem u části o paměti v telefonu zmínil i ostatní modely, které iPhonu běžně konkurují (i cenově) a můžete si všimnout, že dokonce zmiňuji, že Galaxy S obou generací i Nexus S mají paměť dostatečnou. Není to však pravidlem, takže se tento problém vyskytuje téměř u všech modelů od HTC. A ostatní problémy se týkají čistě systému. Věřím, že už se chápeme…

  13. Já bych ktomu řek jen to že iOS rvou jen do mašiny za 16000 a víc.Upřímě koupit si našláplej telefon za 10000 třeba od HTC kterej je našláplejší jak iPhone s androidem a menšímy neduhy to je jasná volba. Kdo říka že ne tak se asi topí v penězích a to ja nejsem, konec konců kdo v dnešní době je! 🙂

  14. Iphonisti starejte se o svůj apple a my o svůj android… Je každýho věc co se komu líbí. už mam dost věčnejch hádek..

    • To mi přijde jako dost černobílý pohled. Kdyby se iPhonisti starali o své, koupí si jako další telefon opět iPhone úplně všichni, ne jen těch 80%, což by chybělo Androidu. A je pro dobro každé platformy, aby měla co největší počet uživatelů.

  15. Nechápu proč by měly být takové stupidity jako dělání screenshotů kotvou celého OS které by ho měly stáhnout ke dnu. Chápu že že to je subjektivní názor, ale stejnak si myslím že toto jsou argumenty hodné uhrovatých fracků co nemají nic lepšího na práci, než pomlouvat tamto a tohle že je lepší. Za dob když ještě zřejmě autor tahal kačera taky existovaly chytré telefony, jeden takový jsem vlastnil a mohu říct že ten pokrok je neuvěřitelný. Když jsem si teď po dlouhé době pořídil znovu chytrý telefon tak můžu říct že má představa chytrého telefonu jakožto nastroje, který mi ulehčuje pracovní život i sport se naplnila.

    • Když nemůžete snadno udělat screenshot, nemůžete se s ostatními na fóru/blogu/webu/stránce časopisu snadno podělit o to, jak Android nebo nějaká aplikace vypadá. Když se nemůžete podělit o to, jak systém nebo aplikace vypadá, nemůžou ostatní posoudit, zda to stojí za to. Když nemůžou ostatní vidět, zda stojí Android za to, nepřejdou na něj. Případně když nemůžou ostatní vidět, jak vypadá aplikace, nemusí se o ní dozvědět dost lidí a někteří si budou myslet, že pro Android není, a nebudou ho chtít používat. Když nebudou ostatní chtít Android používat, je to na škodu celé platformě. Už se chápeme, proč jsou screenshoty důležité?

      • Ano i ne, možná ve vaší komunitě to tak funguje, já jsem naopak ze skupiny lidí (říkejme tomu třeba kolegové z práce + přátelé a partnerky) kteří si informace předávají slovní metodou, popřípadě živou ukázkou. Sice nemohu soudit ostatní, ale většina lidí z té skupiny včetně mě si zařízení nejprve vyzkoušela, než za něj utratila dejme tomu 1/6 svého platu.
        Pokud bys oponoval myšlenkou sdílení screenshotů, není problém si na marketu dohledat snímky, či na utube použít vyhledávací políčko a rovnou se i třeba něco nového dozvědět..

      • k screenshotum atd. – co vim tak iOS ma jailbreak ktery zpristupnuje vetsinu pro nas zakladnich veci, snimani obrazovky u nas kazdy opravdu nepouzije, ten kdo jo tak zase zvladne root (za minutku)
        vnitri pameti – vite jaka je cena takove 16/32GB flash? cilova skupina htc widlfire to nepotrebuje! (to vidim u rodicu a vodafone 945) 100MB jim na aplikace staci, levne smartfony snad nemaji vyuziti?

  16. Ale pokud budem tedy porovnávat IOS s Androidem, tak bych to chtělo opravdu stejné váhy. Určitě není příliš spravedlivé, pokud vedle sebe postavíme Iphone a Wildfire, rozdíl cca 10 tisíc

    • Neporovnáváme telefony ale systémy, takže není třeba telefon ze stejné kategorie. Nepsal jsem žádný mínus, který by byl napraven použitím dražšího telefonu.

  17. Musím (snad poprvé) celkem pochválit diskuzi na českém foru. Obvykle je takováto diskuze jen plná nadávek a hloupostí, ale dnes mám pocit, že tu většina lidí i přemýšlí. Gratuluji!!!!
    Jinak já jsem měl několik telefonů s Androidem (Desire, Desire Z,Defy) i s iOS (Iphone 2G, 3G, 3GS, 4). Osobně se mi líbili oba systémy. Oba se pokoušejí o to samé ale přesto jsou specifické.
    U androidu bych největší problém viděl v těch zmiňovaných aktualizacích. U iPhone máte jistotu, že po SW stránce Vám dva roky nezastará.
    Ale velká výhoda je jeho upravitelnost, Custom ROM atd. iOS máte před sebou a pokud Vám nevyhovuje, tak máte více či méně smůlu (ano, je tu JB, ale popravdě s ním jsem měl několikrát víc problémů než užitku … špatná baterie, padající programy atd.)
    Samozřejmě velkou nevýhodou u iPhone je jeho cena. (nejsem boháč…telefon koupím, vyzkouším a s menší ztrátou prodám….prostě rád zkouším nové věci). Zase na druhou stranu ta cena neklesá až tolik, takže při prodeji to nerve srdce.
    Pravda je, že většina problémů, na které jsem u Androidu narazil, byla způsobena výrobci jednotlivých telefonů….samotný Android byl celkem bez problémů (špatná baterie, kontrukce, paměť, display atd.)

    A na závěr:
    Možná se mnou někteří nebudou souhlasit, ale podle mě je Android a iOS podobný jako PC a konzole. U Androidu si vyberete z množství různých variant (sice si je neposkládáte) a pak se můžete v systému vrtat a ladit si ho k obrazu svému. iPhone dostanete takový jaký je. Je vyladěný, user-friendly.
    Z toho však plynou veškeré nevýhody (Android = hodně kuchařů zkazí polévku, nebo iPhone = uzavřenost a diktatura Apple)

  18. aplikace lze i v 2.1 umistit na kartu a paradoxně můj založni telefen s 512 pamětí a blbou 4giga kartou, tak jeho teměř 150 aplikaci nainstalovaných je nedosažitelný sen pro napřiklad desire s froyem ktere dnes koupite.Vtip je v tom – spravna aplikace – nikoliv ap2sd ale link2sd protože umožnuje přesunout i nepřesunutelně – nebo spiš co jste si myslel že je nepřesunutelne a to celkem variabilně.screeny už ani nekomentuji umi je bez rootu a v zakladu – pro pokročilé,umi je bez rootu s aplikaci,pro ty co umi napsat jedno slovo v marketu a nasledně přečist popisy.nemyslim to špatně ale android ma jine problemy,co se tyče wildfiru – problem je že recenze na mobilmanii pišou stejní experti jako na ti co se vyjadřují pro změnu k PC na živě,no a mame tady etalon střední třidy,wildfire který je horší než 3/4 činanů o 2000 levnějších,to jsou panečku paradoxy.
    Zaklad co platí pro android je ovšem – vice voleb znamena mnohem vice možností a o tom to je mnozí co si mysleli že umí si to jenom mysleli,z toho plynou mnohdy frustrované komentaře typu shit,sr.čka atd.Znam podobný ekvivalent s jistym systemem na PC.

  19. S Updatem systemu Android souhlasim, nez se vyrobce rozhoupe, tak to trva desne mesice a pak se clovek dozvi, ze ani update nebude.
    Toto jsem resil ihned po koupi SGS2 a hned jsem si upravoval ROMku na jinou + root atd. Aktualizace ze strany XDA-Developers je bleskova a to mam porad Stock ROM upravenou na Kernelu + Root + dalsi vychytavky v systemu. Lidi co chteji neco co uz je predem definovane, tak jednoznacne iPhone, ale pro lidi co se nechteji u mobilu nudit, tak Android. Ja mel HTC HD2 s Android Cyanogenem a ted mam VillainROM na SGS2, hrabani se v mobilu, to mam rad. U iPhonu by moje znalosti prisli v nivec.

    • Komentář naprosto o ničem. Autor je evidentně jen kecal a vůbec nepochopil, že si má článek pořádně přečíst. Komentář jak u Hulána…

    • Na levných telefonech je tedy malá interní paměť jen teoreticky a jen teoreticky je problém dostat některé aplikace na kartu a jen teoreticky je problém s místem, pokud dorazí více e-mailů s přílohou a jen teoreticky je problém, že člověk musí sledovat, zda mu místo stačí na další přijatý e-mail SMS. Ona je to vlastně výhoda otevřeného systému. To jste chtěl říct?

  20. Osobně mám možnost používat oba systémy.
    U androidu jde spíše o čistost , jednoduchost , osekanost aby si lidé mohli přizpůsobit ten ,,čistý android,, podle sebe.
    U IOS to mají už hotové a nečekají od toho nic jiného , protože se jim to zkrátka líbí a nejchtějí se dělat s nějakými dalšími úpravami.
    BTW: Hezký článek díky

  21. Ještě bych chtěl zmínit jeden problém Androidu (resp. mých požadavků). Strašně mi v nabídce androidu chybí kvalitně vyrobený přístroj. Moje požadavky jsou:

    1) Kvalitní tělo – ne z plastu
    2) Gorilla Glass
    3) kvalitní reproduktor
    4) rychlý hardware (nemusí to být 2-jádro)
    5) kvalitní technologie displaye
    6) dobrý foťák s LED
    7) dobrá výdrž baterie
    8) notifikační LED dioda

    Pokud vím, tak neplastová těla zatím nabízí jenom HTC, které zase nesplňuje některé další body (baterie, kolísavá kvalita fotoaparátu, horší reproduktor, horší ochrana displaye)

    Samsung zase dělá svoje mobily plastove (i když jsem viděl na netu nějaké galaxy R a to vypadá úžasně).

    Motorola zase nemá dost kvalitní displaye.

    Zatím jediný mobil co se přiblížil mému ideálu je Samsung S8500-GT Wave, který bohužel běží na Bada.

    • Ještě bych za sebe dodal, že jsou i lidé, kteří ocení rychlý hardware v kompaktním těle, které má třeba pouze 3,7 palců 🙂

        • Pravda. Zkoušel jsem to, ale nějak jsem si málem zničil mobil, tak jsem se k druhýmu pokusu neodhodlal. A pokud vím, tak ještě nefungovalo všechno…např. telefon. Ideální by byla vlastní ROM jen s androidem.

  22. Stupidní článek jednoho poberty se skřiveným rádoby drsným xichtem. Jako nový uživatel androidu jsem na tomto webu poprvé a naposled.

    • Děkujeme za kontruktivní kritiku vzhledu Karla Boháčka. Taktéž nás těší, že jste až do dnešního dne navštěvoval náš web. 😉

  23. Měl jsem iPhone dva roky teď mám HTC Wildfire S, žádné dělo, šlo mi o kompaktnost, naprostá spokojenost, iPhone užnechci … jeden argument za všechny – navigace zdarma :)))
    A jinak jak píše „Většinu jde sice vyřešit postupným uživatelským uzpůsobováním a doinstalováváním utilit, ale asi nebudu jediný, komu to příjde jako koupit auto a pak teprve dokupovat zvlášť sedačky.“
    zčásti ano, jenom ty sedačky si můžeš vybrat podle sebe a navíc jsou většinou zdarma :)))

  24. iOS nebo android,klidne i jinej operacni systemy at se dale vyvijej,hlavne at je nejaka konkurence,kdo vi co by bylo kdyby ve vsech telefonech byl jen android……..

  25. Milý autore článku, dá se říct, že vesměs máš pravdu… OS android není dokonalý, což iOS ostatně taky :o) nicméně bych rád podotknul, že aktualizace firmware není nutno provádět OTA (over the air). Výrobci dodávají SW pro zprávu telefonu ( v balení s MT nebo ke stažení na webu výrobce) a přes něj lze FW telefonu aktualizovat zcela bezpečně i s plnohodnotnou zálohou (kontakty, sms, obrázky, hudbu atd.) Budu jmenovat jeden za všechny a to, ne zrovna oblíbený a pomalý program pro správu smartphonů od firmy Samsung zvaný Kies :o)
    Jako uživatel SGS jej musím čas od času použít a jen tak pro zajímavost připadá mi stejně otravně pomalý a přeplácaný jako iTunes :o) ( 2.0 DualCore, 3GB RAM, PC a Win vista)

  26. Jenom mě tak napadlo (i když je tohle už hodně starý článek) – cpaní funkcí, které hodně velká část lidí nevyužije, do telefonu potažmo systému je pro mě tou největší zhovadilostí, jaká existuje – nejčastěji mi to pije krev u custom ROMek. Kdo chce dělat screenshoty, doinstaluje si během pár vteřin aplikaci a podobně. Rozhodně považuji za snadnější doinstalování aplikace z marketu, než zkoumání jak kterou nepotřebnou ,,super-kůl-fíčuru“ odinstalovat, když ji Android drží zuby nehty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here