Jak funguje bezdotykové ovládání displeje u Sony Xperia Sola?

5

Jednou z nejzajímavějších funkcí telefonu Sony Xperia Sola, který byl před několika dny představen, je revoluční možnost bezdotykového ovládání displeje pouhým přiblížením prstu nad displej. Japonský výrobce na svém vývojářském blogu vysvětlil princip této technologie označované jako „floating touch“.

Displej Xperie Sola je vybaven dvěma typy kapacitních dotykových senzorů. Prvním typem jsou vzájemné senzory, které jsou velmi přesné a podporují multitouch, ale mají malý dosah. Naopak samostatné senzory jsou mnohem větší a vytváří velmi silný signál, který dokáže detekovat prst vzdálený až 20 milimetrů od displeje.

Nevýhodou samostatných senzorů je ale chybějící podpora multitouch. Vývojářům ze Sony a Cypress Technologies se podařilo v displeji kombinovat oba typy těchto snímačů, proto displej Xperie Sola podporuje zároveň multitouch (v případě, že se prsty dotýkáte displeje) i bezdotykové ovládání.

Grafické srovnání dvou typů kapacitních senzorů. Samostatné senzory (self capacitance) nedokážou na rozdíl vzájemných senzorů (mutual capacitance) lokalizovat více dotyků najednou, nepodporují proto multitouch. Zelenými kolečky jsou vyznačeny dotyky prstů na displeji, červené křížky znamenají vzájemné rušení (tzv. ghosting) u displeje využívajícího samostatné kapacitní senzory.

Bezdotykové ovládání je možné využívat v některých aplikacích a živých tapetách, které jsou předinstalovány v telefonu. Největší využití bude mít technologie při prohlížení webových stránek pomocí nativního internetového prohlížeče. Sony navíc slibuje, že po vydání Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich, které je slibováno během letošního léta, zveřejní otevřené API pro vývojáře.

V budoucnu tedy můžeme očekávat rozšíření podpory technologie „floating touch“ v aplikacích třetích stran. Weboví vývojáři ale mohou bezdotykové ovládání na svých stránkách využít už nyní pomocí standardní akce hover v HTML5.

Více informací o novém telefonu Sony Xperia Sola naleznete v našem článku.

zdroj: developer.sonymobile.com
via ac

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here