ITU chce aby se výrobci chytrých telefonů domluvili a ukončili patentové spory

1

Mapka kdo žaluje kohoŽe je na patentových válkách, kor těch mezi velkými technologickými společnostmi něco zkaženého ví díky výrobcům chytrých zařízení asi každý, kdo alespoň někdy v poslední době zapnul internet.

Jen málokdy se ale slyší, aby po ukončení nesmyslných patentových válek zavolala nějaká velká a potencionálně vlivná organizace jako třeba Mezinárodní Telekomunikační Unie (ITU), která pod vlajkou OSN zastřešuje světové mobilní komunikace.

I málokdy se však občas poštěstí a na 10. října tak máme naplánovanou konferenci, na které se bude snažit rada ITU přesvědčit hlavní účastníky patentových sporů, aby se domluvili na mimosoudních vyrovnáních a nadále nezneužívali patenty na likvidaci konkurence.

Kromě toho se bude diskutovat také o změnách v patentovém právu a podmínkách RAND patentů, které pokrývají základní a nepostradatelné části technologií a měli by tak být licencovány všem za rozumných podmínek.

Zda ze summitu vyjde nějaké rozumné řešení nebo dopadne fiaskem, zatím nemůžeme ani předpovídat, rozhodně ale budeme držet palce a doufat, že to dopadne nejlépe pro nás uživatele.

Zdroj: itu.int via BBC, engadget