Humor: Klávesnice SwiftKey keyboard v XKCD komixu aneb Chytrá predikce o nás může leccos vypovídat

2

První snahy o vytvoření alespoň trochu inteligentní klávesnice, která by skrze predikci usnadňovala psaní, zde byly již od dob prvních telefonů s T9. Až s příchodem chytrých telefonů s výkonem na rozdávání však přišly opravdu chytré klávesnice, které byly schopné požadované slovo odhadnout alespoň ve více než polovině případů.

Dalším krokem pak bylo odhadování celých skupin slov na základě dříve analyzovaných emailů, twitter a facebook účtu a tak podobně. Jednou z takových prvních a pravděpodobné také nejúspěšnějších, které se o něco takového pokusily, byla SwiftKey X a její následnice SwiftKey 3.

A právě druhá jmenovaná s touto funkcí nezůstala bez povšimnutí, ba co více, objevila se v komiksu XKCD známého Randalla Munroea. A kvůli čemu přesně, to si již přečtěte sami.

„Už jsi vyzkoušela SwiftKey. Má zřejmě první alespoň trochu použitelný jazykový model co jsem viděl. Učí se z SMS/emailů a zjišťuje jaké fráze používáš nejčastěji. Při kliknutí na mezerník pak dosadí svůj odhad. Takže když napíšu Impé a kliknu tříkrát na mezerník, tak dopíše Impérium vrací úder.“

„A co když klikneš na mezerník bez předchozího psaní?“

Tak zřejmě napíše nejpoužívanější slovo a pak slova, která s ním běžně používáš.“

„Takže vytvoří tvojí ‚typickou větu‘. Cool, koukneme jaká je ta tvoje.“

Moc“ „se“ „omlouvám“ „tohle“ „se“ „nikdy“předtím“ „nestalo„.

A jaká je Vaše ‚standardní‘ věta? Podělte se do diskuze!

zdroj: xkcd.com/1068

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Moje standartní věta je: „Píše se standardní.“

    Jinak o predikci se mi nejvíc líbí tato hláška: „Swype, to je taková věc, kdy kloužete prstem po displeji a ono to na devadesát procent správně odhadne, co jste chtěli masopust.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here