Hudební přehrávač Now Play – je přeskinování a prodávání volně dostupného kódu špatné?

1

 nowPlaying

Osud nedávno vydaného hudebního přehrávače Now Playing vypadal zpočátku vcelku pozitivně. I přesto, že šlo o aplikaci placenou, tedy dle mnohých na Google Play odsouzenou k zániku, tak se dobře prodávala a na mnohých místech byla pro svůj minimalistický a graficky opravdu dobře zvládnutý design dokonce uváděna jako příklad moderní androidí aplikace. Bohužel to ale začíná vypadat, že to s ní tak horké nebude.

Jak totiž nezávisle na sobě uvedlo hned několik uživatelů z XDA fóra a redditu, tak autor aplikace podle všeho není tak úplně autorem v pravém slova smyslu, ale spíše pouze tvůrcem skinu. Z mnohých důkazu totiž poměrně jasně vyplývá, že autor jednoduše vzal otevřený kód hudebního přehrávače z CyanogenMODu – Apolla, trochu jej upravil, přepracoval vzhled a některé funkce a umístil k prodeji za peníze na Google Play.

Na tom by samozřejmě ještě apriory nic špatného nebylo. Pomineme-li sporný morální rozměr, tak takovéto chování původní licence Apolla, Apache 2.0, povoluje. Jednoznačný problém ale nastal tím, že autor nejméně z některých, na první pohled z Apolla pocházejících, zdrojových kódů odmazal část o licenci a už nepřidal svojí o změně, jak Apache 2.0 nakazuje.

Samozřejmě je tu stále možnost, že jde jen o jedno velké nedorozumění, a že autor aplikace jen náhodou napsal konfigurační xml soubory úplně stejně, jako tvůrci Apollo, osobně bych tomu ale ani za mák nevěřil.

A jaký máte na situaci názor Vy? Bylo by pro vás přijatelné, aby si autor za aplikaci nechal zaplatit, kdyby nesmazal licenci a třeba i CyangoenMOD tým uvedl v aplikaci, nebo se Vám myšlenka zpoplatnění pouhé úpravy cizího kódu příčí za všech okolností?

Zdroje: reddit, xda

  • Jiří Pretsch

    Podle mě je to špatně. Buď se měl zmínit, odkud pochází původní zdroj, nebo se měl aspoň na CM odkazovat ve svém zdrojáku.