HTC: „Widgety skoro nikdo nepoužívá“

2

htcWIdget

Jednou z nejzajímavějších funkcí, které Android nabízí oproti konkurenčním mobilním systémům, jsou bezesporu widgety – zjednodušeně řečeno miniaplikace určené na plochu, sloužící k rychlému zobrazení menšího množství informací. Bohužel ale nebyly v Androidu vždy vyřešeny úplně ideálně. Obzvláště v dobách Androidu 2.x se nemálokdy stávalo, že technicky méně zruční uživatelé nevěděli jak widgety přidat a případně ani nechápali rozdíl mezi nimi a normálními aplikacemi.

Tyto problémy částečně vyřešil Android 3.0 Honeycomb, který ve výchozím launcheru umístil widgety vedle normálních aplikací. Celkový úpadek používání widgetů ale u běžných uživatelů zastavit nedokázal.

A právě kvůli tomu se HTC, alespoň tedy podle nejnovějšího příspěvku na oficiálním blogu, rozhodlo v nejnovější verzi své grafické nadstavby Sense od widgetů v podstatě upustit a nabídnout místo nich vlastní řešení v podobě výchozí obrazovky s aplikací BlinkFeed, tedy chytrým agregátorem notifikací ze sociálních sítí, zpráv z novin atd.

Dle průzkumů tchajwanského výrobce totiž pouhých 10 % uživatelů používá jiné widgety, než ty na počasí, hodiny a hudbu. Naopak celých 80 % uživatelů po pouhém prvním měsíci používání nového telefonu. Většina uživatelů pak není ani schopná mezi aplikacemi a widgety pořádně rozlišit.

To samozřejmě neznamená, že v HTC Sense 5.0 nebudou widgety povolené. Pro uživatele, kteří je budou chtít používat, budou stále stejně dobře dostupné. Jen nebudou standardně umístěné na domovských stránkách a začínající uživatelé se s nimi tak, za předpokladu, že si je sami explicitně nepřidají, vůbec nesetkají.

Otázkou samozřejmě je, zda je to dobrý krok. Osobně jsem přesvědčen, že ano. Řešení typu BlinkFeed je totiž daleko intuitivnější a obzvláště pro nováčka i pochopitelnější. A koneckonců o intuitivnosti by měla být grafická nadstavba především.

Zdroj: blog.htc

2 KOMENTÁŘE

  1. Zaujimavé – na 5tich plochách mám 10 widgetov a nič iné tam mat nechcem. Bez widgetov by to bola nuda…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here