HTC Sense 4.0: první dojmy

12

Už brzy by mělo HTC představit první telefon s novou verzí grafického rozhraní HTC Sense 4.0. Redaktoři serveru pocketnow měli exkluzivní možnost novou verzi vyzkoušet. Nepodařilo se jim ale pořídit obrázky, poskytly proto alespoň dojmy a informace v textové podobě. Podle prvních informací, které o Sense 4.0 máme, se můžeme těšit na nový vzhled i funkce.

Vzhled a základní vlastnosti

HTC se při vývoji nové verze Sense zaměřilo na zlepšení typografie a přehlednější vzhled. Konečně se také dočkáme domovské obrazovky s podporou režimu na šířku. Všechny posuvníky jsou šedé se zaobleným tlačítkem čtvercového tvaru, místo kruhových ikonek v aktuálních verzích Sense. Všechna tlačítka budou kromě ikon obsahovat také textové popisky.

Podle důvěryhodného zdroje nebudou mít telefony s HTC Sense 4.0 stejná tlačítka na obrazovce jako Galaxy Nexus.

Upraven byl přepínač úloh, který nabízí trojrozměrné rozhraní. Podle redaktorů je toto řešení těžkopádnější než klasický přehled ikon známý ze současné verze Sense.

Změn se dočkala také zamykací obrazovka, na které je zobrazen přehled posledních oznámení (podobně jako v iOS 5), seznam úkolů nebo vaše oblíbené kontakty s možností rychlého zavolání. Novinkou je i možnost otevření notifikační lišty Android bez nutnosti odemykat telefon.

E-mail

E-mailový klient se v HTC Sense 4.0 dočkal poměrně rozsáhlých změn k lepšímu. Podle redaktorů, kteří ho mohli vyzkoušet, jde možná o nejhezčí a nejpraktičtější e-mailový klient pro Android. O tom, zda je zpráva přečtená či nepřečtená informuje barevný horizontální proužek v levé části. Místo označování více zpráv využívá e-mail v Sense 4.0 kruhy.

Velmi dobře jsou zpracována také vlákna s více zprávami. K jednotlivým zprávám z vlákna můžete přistupovat také přímo z hlavní stránky klienta, kliknutím na číslici informující o počtu zpráv. Zobrazí se efektní přehled přidružených e-mailů.

Vylepšení se dočkala také automatická synchronizace zpráv. Díky inteligentní synchronizaci, která předpovídá vaše zvyklosti používání, šetří e-mailový klient baterii.

Internetový prohlížeč

Upraven byl také internetový prohlížeč. Ten nabízí možnost Reader, která vypne všechny reklamy i další nežádoucí prvky a zobrazí pouze text s některými obrázky. Podobnou funkci nabízí i prohlížeč v iOS 5. Přibyly také funkce Read Later a Watch Later, díky kterým si můžete stránku uložit pro pozdější přečtení.

Guest Mode

Velmi užitečnou novinkou je Guest Mode, který využijete, pokud budete chtít telefon půjčit například vašim přátelům. Můžete nastavit, jaké aplikace bude mít možnost host zobrazit, zároveň bude po zapnutí režimu znemožněn přístup k osobním datům a vypnuta je také možnost telefonovat.

Fotoaparát, integrace DropBox a Beats Audio

Fotoaparát dostal novou funkci detekce úsměvu. Při kliknutí na spoušť je vyfoceno pět snímků, ze kterých telefon automaticky vybere ten nejlepší.

Nechybí ani integrace s oblíbenou cloudovou službou DropBox. Po prvním zapnutí telefonu dostanete zdarma vzdálené úložiště o velikosti 50 GB, ke kterému je možno přistupovat jako k dalšímu disku v telefonu. V případě, že do e-mailu vložíte soubor z DropBoxu, umístí se do zprávy pouze odkaz na tento soubor.

Samozřejmostí je také funkce Beats Audio pro kvalitnější hudební zážitek. Zatímco u současných telefonů s touto funkcí může Beats Audio používat pouze výchozí hudební přehrávač, v HTC Sense 4.0 budou moct Beats Audio využívat také aplikace třetích stran.

Srovnání domovské obrazovky HTC Sense 4.0 (vlevo) se současnou verzí

Zatímco v současné době nenabízí HTC Sense dostatek možností, zejména pro náročnější uživatele, v nové verzi by se to mohlo změnit. Práci s rozhraním usnadňuje také přehlednější uživatelské rozhraní. Nyní už nezbývá než čekat na první obrázky, videa a osobní setkání s HTC Sense 4.0. Dočkáme se nejpozději na konci února na mobilním veletrhu MWC 2012.

zdroj: pn

 • Freferg

  Já teda domovskou obrazovku mám na šířku v Sense (Original ROM), tak nemůžete tvrdit, že v aktuálním Sense není. (HTC Desire Z)
  Každopádně jsem zvědavý spíše na náročnost pro systém, protože prostředí Sense už snad odjakživa není zrovna vyladěný (i na WM hodně zpomalovalo systém). Proto Sense jako launcher už nepoužívám a šáhnul jsem po ADW

  • U Desire Z asi půjde u vyjímku kvůli QWERTY klávesnici.

  • LP3W7

   HTC Desire Z je jedine, ktere to umi, protoze ma QWERTZ klavesnici, tak proto 😉 Jinak to opravdu HTC Sense neumi. Bude to umet az Sense 4.0, jak se pise v clanku.

 • Kamil

  Zase prekopany co jde, to bude mit google radost:)

 • Libb

  Ať jde google do háje, 90% věcí popsaných v článku způsobilo, že už slintám. Doufám, že to půjde i na EVO 3D, jinak se mně v práci zase budou smát, že měním často telefony 😉

  • Luks

   proč by to nemělo jít na EVO? 😀

 • ko-ro

  to by mě zajímalo kdy to má vyjít ? také jsem vlastníkem Z tka a když teda dělají sense 4.0 tak by rovnou mohly uvolnit aji novou verzi androjda aby to aspon stálo za to

  • Petr Houška

   Otázka je, jestli pro Ztko nakonec Sense 4.0 vyjde. Osobně docela pochybuju, bohužel.
   Nicméně komunita a XDA to jistí.

 • ko-ro

  jo no jaksi na to Zko ser.. :/ známa si koupila to evo 3d a záviděl sem jí :/