Grafické rozhraní Nexusu 7 aneb Není to ani tablet ani telefon, tak co to vlastně je?

1

Android je od verze 4.0 Ice Cream Sandwich určený jak pro telefony tak i tablety, obsahuje tedy interní mechanizmus, který na základě DPI (počtu bodů na palec) určí o jaké zařízení se jedná a podle toho zobrazí grafické rozhraní.

Již podle prvních obrázků Nexusu 7 se ale dalo poznat, že na něm neběží úplně telefonní ani tabletová verze grafických prvků. A nebylo to jenom zdání, ale naprostá pravda, jeho displej je totiž s hustotou 213 DPI (tvdpi) a poměrem hustot 600 x 961 tak nějak na hraně.

Některé části, jako například AppBar nebo nastavení a status bar tak požívají klasické telefonní rozvržření, jiné zas tabletové a nejdou se i takové, které obě rozvržení kombinují. Například aplikace Gmailu používá tabletový seznam konverzací, ale samotné zprávy zobrazuje v novém okně jako na telefonech.

Vše se navíc děje automaticky a to včetně zmenšení/zvětšení bitmap, jen na základé několika málo značek v návrhu vzhledu aplikace (více zde). Je tedy vidět, že ačkoliv je Android na čím dál tím větším množství různých velikostí a rozlišení displejů, tak při správném návrhu aplikace, nemusí být nutné navrhovat pro každou kombinaci zvlášť.

Spolu s tím souvisí také možnost, jak do Nexusu 7 dostat klasické tabletové rohzraní. Nemusí se tam totiž nikterak dostávat, stačí jej pouze aktivovat. Konkrétně je třeba přepsat hodnotu DPI z 213 na 160 až 170.

Zdroj & další a přesnější informace: Google+, XDA-Developers forum

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here