Google chystá brzký konec tlačítka menu v Androidu

8

Menu vyvolané speciálním tlačítkem je v současné téměř neodmyslitelnou součástí většiny verzí operačního systému Android. Google už delší dobu chystá menší revoluci, při které by chtěl toto menu nahradit lištou, kterou nazývá ActionBar (viz obrázek níže).

Po absenci v Androidu Honeycomb i Ice Cream Sandwich, zasadil dnes Google známému androidímu menu další hřebíček do rakve. Na oficiálním blogu android-developers byl publikován článek, ve kterém vývojářům doporučuje nahradit ve svých aplikací tlačítko menu lištou ActionBar, aniž by to mělo vliv na funkčnost v Androidu 2.3 Gingerbread a jeho předchůdcích.

Srovnání nové ActionBar (vlevo) a klasického androidího menu:

 

Více informací naleznete na oficiálním vývojářském blogu pro Android.

 • Kaya

  A proc?

 • zooomek

  Přesně tak, proč? To se nebude nijak vyvolávat? To tam jako zbytečně nacpou nějakou SW lištu, která bude ubírat místo na displeji. Zatím jsem tento tah nějak nepochopil.

 • Dian

  Už bylo na čase. Systém Googlu je fajn a todle je jen dobře. Většina „obyčejných“ uživatelů aspoň nebude muset zbytečně přemýšlet kde hledat nastavení apod. Možná to někdo nechápe, ale znám hodně začínajících „Androiďáků“ a těm dělá z počátku problém zvyknout si hledat věci pod tlačítkem menu. Takže jen tak dál. Android to zjednodušší a zpřehlední. A pro komenty ostatních: Dnešní displeje jsou dost velký a dlouhý na to aby se tam vlezla jak spodní ovládací lišta (tudíž odpadá nutnost jakýchkoliv tlačítek) a zároveň i lišta nahoře s několika nabídkami. Mě osobně se to líbí a Googlu fandím.

 • hlavne by bylo vhodne, aby to bylo jednotne, ne jednou je tohle tlacitko vlevo, podruhe vpravo, jak je i u google aplikaci zvykem

 • Hologos

  Jediné, čeho se bojím, je to, aby ty ikony byly „samovysvětlovací“, aby v jedné aplikaci to nebylo „Nastavení zobrazení“ a v druhé „Změna tématu“.

 • tomas

  Tak každej systém by měl mít dvě volby a to ESC / OK a Menu …. ******* jako Hledání a Home obrazovka, to by jsi měl google strčit do pr****.

  To že všichni hledají nastavení a často je nenapadne použít hodně zvláštní implementaci v menu je normální … jenže, když se to nahradi ActionBarem, tak se to zlepší? Zatim se mi zdá, že člověk přijde i o ty nápovědné nápisy….

  Google umí, ale s UI by se měl inspirovat u Applu

 • Martin

  CHYBÍ POPIS U TĚCH IKONEK MOŽNOSTÍ !!!

 • Mára

  WM(6,1) to má ještě jednoduší.Tapnu na plochu podržím cca 1-2 sec a otevře se mi okno nabídky.Jak jednoduché,nikde nic nehledám, nikde nic zbyte nezabírá místo.
  S Androidem se zatím seznamuji a zdá se mi celkem dobrý.