Britská vláda vyšetřuje free-to-play hry

5

real-racing-3-android-game-live

Obzvláště na Androidu se v poslední době významně rozmnožili na první pohled zdarma dostupné hry, ve kterých je následně potřeba platit reálnými penězi za odemknutí úrovní, zbraní a dalších věcí, aby si šlo hru vůbec pořádně užít. Důvodů pro masivní přechod na tento nový – slovem freemium označovaný, model je hned několik, vedle pirátství také třeba to, že je ideální pro určitý typ her.

Ať už je byla ale důvod jakýkoliv, tak se s freemium hrami určitě většina z vás někdy setkala. Je také pravděpodobné, že jste si ono setkání moc neužili, jelikož jste takřka určitě brzy přišli na to, že abyste si hru užili v plné míře, tak byste museli zaplatit daleko více, než by hra stála, kdyby byla normálně placená. Nakonec se ale dá předpokládat, že jste se s tím nakonec smířili, vždyť co jiného vám také zbývalo.

Britská komise pro férový obchod The Office of Fair Trading se ale s novým trendem tak úplně nesmířila, ba naopak jej začala prošetřovat. Konkrétně se zaměřila na to, jak hodně a hlavně férově se ingame obchody snaží přesvědčit hlavně menší uživatele k tomu, aby v nich nakupovali.

Rozhodně tak komisi ani zdaleka nejde o to, aby zakázala freemium hry jako takové. Jen se snaží zajistit, aby výrobci her nezneužívají neschopnosti domyslet důsledky nákupu mnohdy drahých předmětů u dětí k tomu, aby vydělali více peněz.

I tak se zde ale nabízí otázka, zda i to není až přespřílišné zasahování do volného trhu. Přeci jen rodič si může jak sám rozhodnout, jaké aplikace dítěti povolí, tak může i pomocí PINu zabezpečit jakékoliv placení.

Zdroj: acommunity

 • Ilfirin

  A dobře dělaj. Je to podvod.

 • Kdybych si chtěl pořídit všechny auta v Real Racing 3 za nakoupené peníze, musel bych zaplatit kolem 50 000 kč českých…. Opravte mě, jestli je to o pár tisíc méně…

  • fidasek

   Ty ceny jsou naprosto neskutečné. A je zarážející, že (většinou) se takovýhle sviňárny nedostanou třeba na desktopy, kde je úroveň pirátství taky enormní, počáteční vklad a náklady jsou několikanásobně vyšší a není tam možnost cpát reklamy a podobný věci. Kdyby ty ceny byly aspoň v nějaké únosné míře, tak dobrá, ale řeknete mi někdo, za jakou desktopovou hru dá člověk 50k. Možná WoWko a podobný věci, ale i tam už musí bejt člověk pořádnej maniak, aby se mu to povedlo (opravte mě jestli se pletu, wowko ani jiný MMORPGčka nehraju). A úplně nejhorší je takovej ten princip „zaplať za hru a ještě dokupuj“, kdy si člověk za hru hezky zaplatí, ale stejně ho potom ještě otravujou mikrotransakce. Krásnej příklad, co se mi teď stal, byl s Where’s my Water. Celej veselej, že mám hru s cenovkou 20 Kč zadarmo (díky App Sales) a můžu ji hrát do zblbnutí. Jenomže ejhle – ono se platí za Crankyho a toho kačera. Takže z dvacky, kterou bych potencionálně zaplatil bych měl ve skutečnosti třetinu hry a když budu chtít všechno, zaplatim 60kč. A stejně na to nikdo nikde neupozorní. To je teprve podvod. Pak je tu třeba Gameloft s jejich Asphaltama atd. A úplnej extrém je EPOCH, kterej je ve slevě (možná permanentní) z 5 dolarů na 1 „buck“. No krása, nekup to. Jenomže ejhle, zase mikrotransakce! Sice ne nezbytné, ale jsou tam a s ohromnou cenovkou. No a když si představim, že si koupim hru za 100 Kč a po spuštění na mě vybafnou mikrotransakce, tak by mi asi hráblo.

   Proč nemůžou všechny IAP být jako třeba u Into the Dead, kde o nich vím, ale nikdy jsem je byť jenom trošičku nepotřeboval?

   • Márty

    Vždyť na počítači už se používání free to play modelu (potažmo mikrotransakcí) taky začíná dost objevovat :-(…stačí si vzpomenout na několik posledních her, především od EA :D…a jsme doma…je to děs…ale rozhodně není potřeba se s freemium modelem smířit ;)…existují i jiné cesty – u Androidu stačí root a jedna jediná aplikace. To samé platí v případě iOS (stačí jailbreak a opět jediná aplikace)…stačí pohledat 😉
    Co se týče mikrotransakcí, největší skrblící jsou jednoznačně glu :D…stačí pustit jakoukoliv hru od nich a mrknout i na nejmenší počet jakékoliv herní měny a pak hodit očko na cenovku a protočí se vám panenky 😀

 • anonym

  ale v rr3 jdou těměř všechny auta získat herními penězi(pay to benefits) , ale když se koukneš jinam tak máš hry „pay to win“
  kde tě to nutí něco zaplatit abys mohl pokračovat dál