Baterie s křemíkem nabídnou až trojnásobně vyšší výdrž

5

V dnešní době čtyřjádrových procesorů a velkých displejů s ještě větším rozlišením by se mohlo zdát, že jsme zapomněli na vývoj jiné nedílné součásti smartphonu: baterie. Občas se však objeví informace o vylepšení, které nám dávají naději, že se jednou dočkáme smartphonů s delší než jednodenní výdrží baterie. Dalším a zároveň velmi nadějným projektem jsou baterie s křemíkem, které by dle vědců měly nabídnout až několikanásobně větší výdrž ve srovnání s běžnými bateriemi.

U nového typu baterie je použit stejný princip jako u běžné lithium-ionotové baterie. Jediným rozdílem je nahrazení uhlíkové (grafitové) anody křemíkovou anodou, která dokáže absorbovat až desetkrát více lithiových iontů. O podobnou věc se už pokoušelo mnoho vědců, problémem však většinou byla nízká životnost křemíku. Sibani Lisa Biswal a Madhuri Thakur použili drcený porézní křemík, který se projevil jako mnohem kompaktnější. Li-Ion baterie s křemíkovou anodou dokáže při stejné velikosti nabídnout až trojnásobnou kapacitu. Tento poznatek může být využit všude, kde se používají lithium-ionotvé baterie – od mobilních telefonů po elektromobily. Prozatím však nebylo oznámeno, kdy se s bateriemi s vyšší životností setkáme v praxi.

zdroj: as

 • Pokud budou výměnné a budou mít stejnou cenu jako stávající baterie, tak klidně zvládnu třetinovou životnost 😀 Vyměnit baterii jednou za rok nevadí. Ostatně, možná by mi to zatím stačilo i do záložní nabíječky ke stávajícímu telefonu.

 • Škoda, že podobných zpráv o nových technologiích baterek už jsem četl desítky, ale v praxi jsem zaregistroval snad jen přechod od Li-On k Li-Pol.

 • Václav Marek

  Jan Frič: jenže po pul roce by jsi mohli mít zase jednodenní výdrž, když ta životnost bude taková. 

 • No jo, psali o tom uz pred 5 lety…zajimalo by me, o co jsou dal…myslim ze v tomhle oboru je 5 let docela dlouha doba…asi tam jsou opravdu nejake problemy…
  http://www.zive.cz/clanky/prevratny-objev-desetkrat-vetsi-kapacita-li-ion-baterii/sc-3-a-139574/default.aspx

 • Ladislav Slezák

  Tak a teď tu o Karkulce…