Android 4.2.2 efektivně znemožňuje pohodlné používání Adblocku Plus a dalších proxy měnících aplikací

4

Adblock Plus 1 Adblock Plus 2

Kromě několika na první pohled patrných vylepšení v uživatelském rozhraní, o kterých jsme informovali již krátce po vydání, přinesla aktualizace na Android 4.2.2 také celou řadu oprav drobných chybek a potenciálních bezpečnostních děr.

Jedna z takových oprav nicméně způsobila možná větší dopad, než všechny „viditelnější“ změny dohromady. Kvůli úpravě politiky nastavování proxy serverů totiž přestala fungovat oblíbená aplikace  AdBlock Plus, známá pro efektivní odstraňování reklam jak z prohlížeče, tak i klasických aplikací.

Byla totiž založena na jednoduchém principu. Na samotném zařízení založila proxy server (tj. virtuální server, skrze který prochází veškerá síťová komunikace zařízení), který jednoduše řečeno filtroval internetovou komunikaci a odstraňoval z ní pakety z „filtrovaných“ stránek, tedy v naprosté většině případů pakety obsahující reklamy.

Android 4.2.2 tomu nicméně učinil přítrž. Oficiálně kvůli potenciální z neužitelnosti, kdy by mohla aplikace nastavit podobný proxy server, který by ale jen anonymně nemazal pakety, ale navíc třeba sbíral data o uživateli nebo hůře dokonce podvrhoval stránky, například internetové bankovnictví, znemožnil, aby aplikace sama od sebe nastavila proxy server.

Nově je možné proxy změnit pouze s výslovným dovolením uživatele, tedy v praxi s odkliknutím údajně nepříliš uživatelsky příjemného dialogu. Souhlas je navíc potřeba vyžadovat vždy, při změně připojení, tedy při každé změně WiFi, každém zapnutí mobilních dat a tak podobně.

Autor aplikace se samozřejmé k problému okamžitě vyjádřil. Ve zkratce uvedl, že o problému ví a bude se jím zabývat. Prozatím se pokusí, aby bylo otravování uživatele, co nepříjemnější. V delším časovém horizontu pak doufá, že Google nabídne API, které by aplikacím, třeba po explicitním povolení od uživatele, povolilo měnit proxy samovolně, jako to bylo možné doposud.

Osobně bych však se snahou Googlu situaci vyřešit nepočítal, právě on je totiž jedním z těch, kteří na nezobrazování reklam nejvíce tratí. Navíc samovolné měnění proxyn se používá takřka pouze v aplikacích podobného ražení, takže moc stížností od tvůrců „normálních“ aplikací se čekat nedá.

Zdroj: Androidpolice

 

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here