10 druhů Android aplikací, kterým byste se měli vyhnout obloukem

2

Dle posledních statistik nabízí Android svým uživatelům až 1 483 774 různých aplikací. Z tohoto obrovského množství můžeme označit 15% jako ,,nekvalitních“. Dnes jsme si vzali na mušku právě ty aplikace z pomysleného dna obchodu Google Play, které parazitují pomocí reklamy a klamného obsahu na důvěřivých uživatelích. Podívejte se na seznam 10 druhů Android aplikací, o které byste nemělí zavadit ani koutkem oka, pokud tedy nechcete ztrácet čas s falešnými sliby, hloupými vtipy nebo nepotřebnými žádostmi o povolení.

6851199452_ea6bf705d0

1) Aplikace pro kalibraci baterky

Kalibrace baterie zní jako něco životně nutného pro naše telefony. Kde však byla tato technologie, když se z baterek v našich starých walkmanech vyčerpala poslední energie? Odpověď je jasná – ona ta kalibace totiž v rámci aplikací vlastně vůbec neprobíhá. Skoro každá taková appka v podstatě zvládne akorát dvě věci, a to vymazat soubor batterystats.bin s následným donucením systému jej znovu vytvořit a ujistit se, že je tato funkce pečlivě zabalená ve slušivém kabátku v pro oko atraktivních screenshotech. Nepřesvědčili jsme Vás? Zkuste si o této problematice přečíst více ZDE.

1

2) Aplikace defragmentující paměť

Dnešní Android zařízení jsou vlastně jako malé počítače, a proto se dá odpustit to, že občas někoho napadne je defragmentovat stejně jako PC. Tady je však problém v tom, že počítače používají dost odlišné médium paměti – porovnatelně pomalejší, méně efektivní, ale zato déle fungující pevné disky, které mají tendenci zpomalovat počítač kvůli fragmentům dat náhodně rozprostřených na jeho ,,ploše“. Avšak NAND flash paměti Android a SSD zařízení mají zabudovanou kontrolu s vhodnými algoritmy, které se starají o pravidelné a přehledné zařazení dat. Zkrátka defragmentace chytrého telefonu je nejen absolutně zbytečná, ale může také přispět ke snížení jeho životnosti. 2

 

 

3) Urychlovače RAM paměti

Narazili jste na aplikaci, která slibuje podporu výkonu RAMky? Pokud si ji nainstalujete, můžete si rovnou i koupit další RAM pod tímto odkazem, což bude mít úplně stejný efekt, tedy žádný. Paměť RAM je sama o sobě extrémně rychlá a přilepšit si může akorát čipy nové generace, které však zatím ani nejsou součástí aktuálních telefonů an trhu. Operační systémy jako Windows (bavíme se o PC verzi) se snaží udržet co nejvíce volné RAM paměti, aby měly programy vždy dostatečný prostor ke správnému fungování. Když už dochází fyzická RAM, pak je třeba sáhnout po virtuální paměti (pevný disk, SDD). Android pracuje naopak tak, že se snaží RAMku zaměstnat co nejvíce a logicky tak pro aplikace použít právě ji. Podstatou je, že RAM paměť na Android zařízení nemusíte optimalizovat, protože už to vlastně Android dělá sám.

3

4) Falešné antiviry

Kolikrát až přehnaný strach z Android malwaru je dobře využitelný pro různé vývojáře aplikací a samozřejmě i média. Přitom je celkem neopodstatněný, protože pokud stahujete aplikace z obchodu Google Play, máte celkem slušné procento (99 %), že se s žádným útokem nesetkáte. Proto je potřeba se vyhnout pochybnému obsahu z nedůvěryhodných zdrojů. Například loni Google prolomením zdrojového kódu aplikace Virus Shield zjistil, že ačkoliv nabízela ochranu proti škodlivému malwaru jedním klikem, tak nějak spíše uměla akorát změnit obrázek křížku na ,,fajfku“. Za stáhnutí takovéto ochrany si vývojáři účtovali $4. Také narazíte na appky, které po Vás chtějí poplatek za aktualizaci databáze antiviru. Od těch ruce pryč. Dobrou radou je se držet důvěryhodných, větších značek jako AVG, Avast, Avira, Kaspersky, McAfee, Symantec, Quihoo a podobných. Mezi nimi si určite vyberete adekvátní ochranu. Pozor tedy na malé ,,pomocníky“.

4

5) Zatřepej se mnou a nabiješ mě

Tady je třeba si uvědomit jednu důležitou věc, a to tu, že Váš telefon není dynamo. Zuřivým třepáním jej zkrátka nenabijete. Akorát unavíte ruce a ještě se stanete obětí hloupého vtipu. Ale jako cvičící aplikace dobrý nápad. 😀

5

6) Rentgenové snímače

Váš telefon nemá zabudovaný ani rentgenový skener, i když je dost možné, že vzhledem k počtu různých podobných vychytávek by mohl Samsung nebo Apple dříve či později své modely rentgenem vybavit. Pro úplnost, fotoaparát není schopen pracovat jako emulátor rentgenového záření. Pokud byste raději preferovali aplikaci, jejíž funkce Vám bude užitečná, na doktorské hrátky zapomeňte.

6

7) Detektory lži

Moderní smartphony a tablety jsou sice vymazlené mašiny s početnými senzory, přesto nevěřte, že někdo z domu nacpe do appky komplikovaný věděcký detektor lži se všemi měřícími nástroji a komplikovanými algoritmy, přičemž ho stáhnete na Google Play zadarmo. Pokud máte čas se věnovat ,,nenápadné“ reklamě, vzhůru do nich.

7

8) Překlady zvířecí řeči

Tady máme co dočinění již s pořádně bizarními aplikacemi. Dokud Qualcomm nebo Google nevyvine, neotestuje, nevydá a tučně nezpoplatní pokročilou aplikaci pro překlad štěkotu nebo jakéhokoliv jiného zvuku Vašeho domácího mazlíka, Váš telefon NEDOKÁŽE přeložit do lidské řeči, co má zvířátko na srdci. I ten pes se na Vás bude dívat divně, když mu budete strkat chytrý telefon pod čumák.

8

9) Zrychlovače internetu

Narozdíl od aplikací věnujících se podpoře signálu bylo zjištěno, že urychlovače internetového připojení nemají pražádný účinek. Když to dopadne dobře, jsou to pouhé ,,fejky“, když máte smůlu, pak Vám neustálá reklama omezí chod ostatních aplikací.

9

10) Jednoduše zbytečné aplikace

Zbytečné aplikace však máme tak trochu rádi. Většina si z nich si na svoji užitečnost ani nehrají a byly vyvíjeny s jistou dávkou humoru. Takže jedině u těchto bychom Vám mohli alespoň trochu doporučit nikoliv stažení a užívání, ale například přečtení jejich popisu či hodnocení jako třeba : ,,Tato aplikace je absolutně k ničemu. Vyzkoušejte ji a zjistíte, že je fakt na nic. Desítky vědců světové úrovně zkoušeli přijít aspoň na nějaké využití, ale ani oni nepochodili.“

10

 Patříte mezi hltače všelijakých nepotřebných aplikací nebo máte striktní pořádek v seznamu?

zdroj: http://www.phonearena.com

2 KOMENTÁŘE

  1. Emulátor RTG záření?

    Používat cizí termity je rizoto a snadno dojde k fiakru, když je neznáte suterénně nebo nejste v dobré konvici.

  2. Nemyslím si ze clean master je k ničemu. Ten soft uvolňuje RAM což je zbytečné jak bylo popsáno, ale při rootu umí spousty dalších věci (odinstalace softu, mazání zbytečných souborů, vypnutí autoboot aplikací a další) Takže bych určitě nehazel do jednoho pytle všechny rádoby uvolnovace RAM.
    Jinak s článkem souhlas!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here