„Babylonská rybka“ realitou?

1

Každý zarytý fanoušek Sci-Fi knih, seriálů a filmů už jistě tuší, jaká revoluce by „Babylonská rybka“ byla. Mít možnost mluvit s cizincem ve své mateřštině a přesto si bez problémů rozumět, to je opravdu pěkná představa.

Doba jde kupředu a tak se dnes nás již málo co ohromí. Nepozastavíme se  nad několika jádry v telefonu, nad vysokým počtem pixelů fotoaparátu ani nad velikostí interní paměti. Výrobci a poskytovatelé se stále snaží přijít s něčím nový, objevným, s něčím, co by lidem ulehčilo život.

A nyní jsme se dočkali. Teda ne konkrétně my (jak je tomu zvykem) s přelomovou vychytávkou přiše japonský operátor NTT DoCoMo.

Neprodává sice Babylonskou rybku, nabízí však zpoplatněnou službu, která se jí může v konečném výsledku přiblížit. Nabízí totiž zpoplatněnou službu, díky které máte možnost telefonicky komunikovat s cizincem, aniž by jste uměli jediné slovo v jeho rodné řeči. Stačí pouze aplikace, která je momentálně dostupná pouze pro mobilní telefony značky Android – Hon’jaku.

Telefon bude automaticky tlumočit z japonštiny do angličtiny, mandarínštiny, korejštiny, vše samozřejmě bude fungovat i obráceně. Nepůjde však o okamžitý online překlad. Vždy, když domluvíte, telefon Vámi nahraný vzkaz nejprve pošle na server, přeloží a následně ho reprodukuje druhé straně. Ač se to může zdát jak časově zdlouhavé, vše je otázkou pár vteřin.

Ano, NTT DoCoMo je první operátor/poskytovatel svého druhu, který podobnou funkci nabídne. Jde tedy o přelomový krok. V budoucnu operátor rozšíří překlad o další světové jazyky (namátkově: němčina, francouzština, portugalština, španělština).

To ale není vše. Již dnes se pracuje na možnosti online překladu do cizího jazyka, čili bez zbytečných prodlev, které samotný hovor dosti prodlužují. Následovat budou i konference až deseti účastníků, kdy bude možné překládat až 4 různé jazyky účastníků, každý volající pak dostane ten správný rodný překlad. Další vychytávkou bude překlad, který použije Váš hlas jako vzor, dotyčný pak nebude poslouchat robotický hlas, namísto toho uslyší hlas Váš ale již v korektním jazyce.

Zdá se Vám všechno tohle hudbou vzdálené budoucnosti? Nám donedávna také. Nezbývá než doufat, že se podobným vymožeností brzy dočkáme i u nás.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here