HP Chromebook 11 – Zařízení pro nenáročné (recenze)

0

Chromebooky se stávají stále důležitějším odvětvím mezi počítači a notebooky. Díky své cenové politice si v zahraničí dokázaly získat celou řadu příznivců a uživatelů, mezi které tak trochu patřím i já. I z toho důvodu jsem se snažil sehnat na recenzi jednoho zástupce z této rodiny. Stal se jím Chromebook HP 11.

http://www.youtube.com/watch?v=1NV1nKSdibs&feature=youtu.be

Podprůměrný hardware

Hardware nikdy nebyl u Chromebooků tou nejdůležitější věcí, to přiznávám. Zrovna u tohohle modelu to ale tak úplně neplatí. Chromebook HP 11 totiž pracuje s dvoujádrovým procesorem Exynos 5 Dual, který byl použit rovněž u rok starého Nexusu 10. To by nevadilo, kdyby zastaralost procesoru nebyla na Chromebooku znát. U náročnějších webů se znatelně zadýchává a nativně si neporadí s většinou zvukových kodeků u souborů MKV a AVI, se samotným obrazem však problém nemá.

HP Chromebook 11 4

Pokud patříte mezi pokročilé uživatele, zklame vás i menší možnost práce s Ubuntu, které lze do Chromebooků vcelku jednoduše nainstalovat.

Design jako hlavní lákadlo

U Chromebooku je to trochu nezvyklé, ale je to tak. Chromebook od HP láká především svým designem, který je opravdu povedený a netradiční. Nejvýraznějším prvkem je zadní svítící pruh připomínající ten z prémiového Pixelu.

HP Chromebook 11 3
I přes atraktivní design je Chromebook HP 11 stále tvořen plastem a prémiovými materiály zrovna nehýří. Je to dáno i cenou, která se po přepočtu na naši měnu pohybuje stále pod hranicí 8 tisíc korun. Design je ale stále povedený a drtivé většině běžných uživatelů, kteří tento Chromebook viděli naživo, se líbil.

Atypická klávesnice

Díky Chrome OS byly na klávesnici zcela nahrazeny funkční klávesy F1-F12. Místo těch zde najdeme speciální klávesy určené pro práci se systémem od Googlu. Co se týká mechanických vlastností klávesnice, tak ta mi přišla ideální i pro časté a dlouhé psání. Jediný problém jsem viděl v absenci tlačítek jako End, Page Down nebo Page Up.

HP Chromebook 11 2

Touchpad lepší než myš

K Chromebooku je sice možné si bez problémů připojit myš. Mnohem lepší je však používat vestavěný touchpad. Chrome OS totiž zvládá práci s různými multidotykovými gesty a trochu mi to připomínalo práci s Macbooky.

HP Chromebook 11 8

Pro změnu práce s myší mi přišla otřesná. V nastavení je sice možné nastavit citlivost, ani při maximální mi však myš nereagovala stejně svižně, jako u klasických Windows a mnohem lépe se mi pracovalo s touchpadem.

Nabíjení skrze microUSB

Velmi užitečná funkce a možnost, avšak má i své stinné stránky. Na rychlosti nabíjení se naštěstí nikterak znatelně neprojevuje a pokud použijete nabíječku dodávanou v krabici bude vám nabíjecí cyklus z 0 na 100 procent trvat zhruba 4 hodiny. Oproti ultrabookům za 20 tisíc je to sice dlouhá doba, ale musíte si uvědomit, že toto zařízení stojí třetinu.

HP Chromebook 11 7

Mimo to, jednotná nabíječka přináší mnoho plusů. Tím největším je možnost nosit pouze jednu nabíječku a tou nabíjet váš smartphone, tablet a Chromebook (samozřejmě ne ve stejný čas).

Slabší výdrž

Výsadou většiny Chromebooků byla vysoká výdrž na jedno nabití. Z té jsem byl u tohoto modelu trochu zklamán. Výdrž se totiž pohybovala okolo 4,5 hodiny kancelářské práce, což je ve srovnání s konkurencí v podobě Aceru C720 o 3 hodiny méně. Pokud chcete Chromebook používat jako například tablet, bude vám i tato výdrž vystačovat na celý den. Jestli však máte v plánu Chromebook používat například ve škole včetně cest do školy, může vás zradit na té zpáteční.

HP Chromebook 11 1

Zatím stále jen jako doplněk

Chromebook u mě nedokázal zastat všechny úkony, které běžně s notebookem vykonávám. Zásadní problém nastává například při programování nebo používání speciálních firemních aplikací, například Microsoft Accesu. Chromebook jsem ale používal především pro psaní, vyřizování agendy a v prvé řadě jako náhradu klasického androidího tabletu a v tomto ohledu nezklamal. Raději bych však sáhl po řešení od Aceru, kde model C720 pracuje dokonce s Intelem z rodiny Haswell. To už je ale na zvážení každého.

Zatím je ovšem největší problém, si Chromebook v České republice pořídit. V současnosti je asi nejjednodušší, zakoupit jej přes německou pobočku Amazonu, kde je cena o něco vyšší, než při obejdnání ze Spojených států. Podle posledních informací ale právě Acer plánuje nejpozději do května, začít i u nás své Chromebooky prodávat. Cena těch nejlevnějších by se měla pohybovat okolo 8 tisíc korun, přesné datum zatím ale neznají ani sami zástupci českého Aceru. Určitě se ale máme na co těšit.

 

Chromebook nám do redakce zapůjčila společnost Netmail.cz

Netmail

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here