Placené aplikace se v Android marketu skoro neprodávají

10

Alespoň to tedy vyplývá z nové studie společnosti Distimo která si dala tu práci a porovnala počty stažení placených a neplacených aplikací. A musím uznat, že z toho vzešly poměrně zajímavé informace. Například se zjistilo, že celých 80% placených aplikací si stáhlo maximálně 100 lidí. 16% jich bylo staženo 100-999 krát, 4,5% v rozmezí 1000-4999 krát a nakonec jen 0,1% bylo staženo více než 5000 krát. Samozřejmě můžeme přihlédnout k faktu, že na Android marketu nalezneme spousty neužitečných a zbytečně placených informací, ale to je spíše než omluva za neochotu platit, další a ne zrovna bezvýznamný problém marketu.

android_paid_app_proportions

U neplacených aplikací je poměr již zdravější. Překvapí asi jen poměrně velký podíl aplikací stažených více než 500 000 krát (celé 1%) a oproti tomu relativně malý podíl těch, které nebyly staženy více než 100 (19%) krát.

Na androlib.com jsme ještě nalezli jiný graf, který dává tato čísla poměrně hezky do souvislostí.

 • nj, to by ti uhroviti mladici museli dostavat vetsi kapesne, aby nemuseli krast aplikace ruzne po forech 🙁

 • karek

  Dyt hromada aplikaci co pouzivam je i ve verzi s reklamnim banerem…me to bohate staci takhle, nic nemusim krast a je to plne funkcni, jen nekde dole nebo nahore je reklama. Neni duvod za to platit.

 • Petr Houška

  2karek S tím souhlasím, ale přeci jen se mi zdá ten nepoměr až trochu moc bizardní.

 • Nedavno sem zase cetl, ze tvurci naopak maji mnohem vetsi zisky (v pomeru k placenym aplikacim) z free aplikaci, ktere maji placeny nejaky additional ingame content.

 • NoNa

  @shMoula – to by muselo být víc možností placení – ano, i v dnešní době existují lidé bez kreditky; dál i trial verze každé aplikace, což taky není…no a pak by asi nesměla existovat Applanet, kde zvládne nelegálně stahovat úplně každý…

  Já si pár aplikací koupil, ale byla to jen nutnost…

 • Mr.Ferda

  „ale to je spíše než omluva za neochotu platit“ tak s tímto nemohu souhlasit. Pokud je pro mne aplikace užitečná je mi jedno jestli je nebo není placená. Pořídím si ji. V marketu je spousta přehrávačů hudby a videa. SGS toho umí víc než dost už sám a to včetně prostorových efektů které ostatní v marketu nemají. Jediný důvod proč bych měl něco kupovat je snad jen nějaký exotický formát videa případně lepší ovládání přes HF. Ale i to jsou pouhé 2 aplikace z mnoha desítek stejného typu. Nemusím mít 10 přehrávačů na video a totéž na hudbu. S oblibou používám program AppMonster. Verze placená je super ale při velkém počtu aplikaci s automatickou zálohou je to velmi nepříjemné. Tak jsem došel k závěru že FREE verze, která automatiku neumí, stačí. Kolik že je těch souborových manažerů v nabídce? Smířím li se s méně pro oko efektním prostředím tak mi aktuálně bohatě vyhovuje Ghost Commander. Zdali je placený či FREE s reklamou je mi jedno. Klidně ho za rozumnou cenu koupím. Proč bych ale měl mít na jednu funkci 60 různých programů. Dále proč bych měl mít v mobilu stovku placených živých tapet, byť se cena pohybuje od cca 17.- Kč Free verze téhož nabízí totéž bez možnosti nastavení. Pokud nastavení nepotřebujete tak proč kupovat? Připojuji se také k názoru jak psal „karek“. Kdybych chtěl mohl jsem si koupit iPhone a pak by si asi tvůrci placených verzí chrochtali blahem. Jenže se naskýtá otázka „šel by pak android takto na dračku? „.

 • Petr Houška

  Neříkám, že to platí pro všechny, ale zatím (tedy dle pozorovnání čeké androidí scény) opravdu silně převládají uživatelé neochotni platit, kteří si hry prostě stahují.
  U programů už je situace trochu lepší, ale nikterak růžové to také není.

 • Karel

  Nezdají se mi ceny moc vysoké. Osobně jsem si chtěl pár aplikací koupit, ovšem když došlo na placení, chtělo to po mne platbu v zahraniční měně….
  Takže opět stahuji pouze Free! Myslím že to není o tom že se nechce platit, ale o nemožnosti zaplatit i když se chce!

 • Velice zajímavý a přínosný článek. Nemáte ale v textu chybu? Zmiňujete hranici 1.000 až 4.999, ale v grafu je 1.000 až 49.999, tj. o řád vyšší.

 • jestli nebude problém i tak trochu nutnost placení kreditkou hodně lidí má strach a ne jen to, ale je to i pro ně velká neznámá, když sem chtěl platiti na poště kreditkou dobírkou paní si ťukala do čela 🙂 nevím jak se bude paní tvářit až dojdu, budu na ní mávat mobilem a chtít platit přes Google – NFC…
  asi sem jediný, kdo ty aplikace a hry kupuje 🙁 a oželí cigára nebo dvě piva… osobně mám zakoupeno 15 aplikací za plnou cenu a dalších asi 30 sem si pořídil v té akci 10 day za 10 cent…