Nový operační systém Ubuntu pro smartphony je tu!

15

Jak jsme Vás včera informovali, tak dnes firma Canonical přestavila vlastní operační systém pro chytré telefony. Ten přináší výhody jedné z nejrozšířenějších linuxových distribucí Ubuntu pro PC do mobilních zařízení doplněné o nové uživatelské prostředí uzpůsobené pro telefony.

Příležitost vidíme i v telefonech používaných pro telefonování, posílání SMS, či emailů a nebo prohlížení webu, kde Ubuntu vyniká díky nativním aplikacím a stylovému uživatelskému prostředí.“ Říkal Jane Silber, CEO Canonical.

Tvůrci operačního systému uvádí, že Ubuntu pro mobilní zařízení bude dostatečně rychlý i při použití levného HW. Systém totiž na rozdíl od Androidu nevyužívá žádného virtuálního stroje (Java Virtual Machine, Dalvik VM), takže všechny základní aplikace běží v nativním kódu, tedy s plnou rychlostí s malým nárokem na paměť.

Poměrně zajímavé je, že Ubuntu pro mobily je rozdělené na dvě kategorie. První je určena pro levnější zařízení s nižším výkonem a druhá pro výkonnější telefony a tablety. Druhá oproti té první umožní spustit plnohodnotné Ubuntu známé z velkých PC.

Ubuntu umožní výrobcům snadné přizpůsobení vlastními aplikacemi, službami a obsahem. Přímo v systému je standardně zabudována cloudová služba Ubuntu One, která nabízí ukládací prostor pro uživatelská data, možnost sdílet soubory a také další služby známé z podobných služeb.

Canonical zveřejnil i podobné požadavky na HW zařízení. Takzvaná „Vzestupná úroveň“ potřebuje ke spuštění systému 1GHz Cortex A9 procesor, 512 MB – 1 GB paměti, 4-8 GB vnitřní paměti + SD kartu a multitouch obrazovku.

Vyšší verze, tedy ta podporující plnohodnotné Ubuntu, si ke spuštění vyžádá čtyřjádrový ARM Cortex A9 a nebo Intel Atom procesor a minimálně 1GB RAM, multitouch obrazovku, 32 GB paměti a externí monitor .

Ubuntu telefony by se měly na trhu objevit na začátku příštího roku, jejich prototypy však budou pravděpodobně představeny již začátkem tohoto. Pro vývojáře pak bude ke stažení dostupná verze na Galaxy Nexus a to už v nejbližších týdnech.

 http://youtu.be/cpWHJDLsqTU

Zdroj: MojAndroid, Ubuntu

15 KOMENTÁŘE

 1. Špecifiká od Canonicalu:

  Entry level Ubuntu smartphone – only smartphone
  1Ghz Cortex A9
  512MB – 1GB RAM
  4-8GB internal memory + SD

  High-end Ubuntu „superphone“ – Desktop version smartphone
  Quad-core A9 or Intel Atom
  Min 1GB RAM
  Min 32GB internal memory + SD

 2. Tak jsem si rikal, ze by to mohlo jit i na me X8, kdyz se mluvilo o tom, ze to pobezi na levnem HW…a pak koukam na ty minimalni pozadavky…holt se asi musim smirit s tim, ze co povazuju za levny HW ja je uz asi predpotopni…:-)

 3. Je sice fajn, že si testujete stroje na kterých chcete rozjet tenhle OS ale musím vás zklamat, kromě portů, které budou pouze napodobeniny, se plnohodnotného systému dočkáte až tak za rok, kdy se mají prodat první telefony na to HW dělané. Takže na Nexus S bude sice port ale k čemu ti to bude když tenhle systém neběží na JAVA, kdyžto android ano. Porty budou pouze grafickými napodobeninami běžících na Cyanogenmodu tohohle skvěle vyhlížejícího systému. Hlavní přednosti: rychlost a stabilitu nepocítíš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here