Apple versus Samsung: nepoučitelné jablko

9

Válka dvou světů. Apple se svým iPhone s iOS a všichni ostatní výrobci mobilních telefonů se svým Androidem. Patentová válka, jak by se posledních pár let mohlo zdát, nemá konce. Všichni výrobci mobilních telefonů si najednou nemůžou být tak úplně jistí, jestli zrovna na ně nepadne řada příště.

Své o tom ví hlavně Samsung, který si se svými Android kousky dost zkusil. Patentová válka s Applem ho stále nemalé úsilí a také nemalé množství peněz. Apple si zkrátka myslí, že má patent na vše, včetně vzhledu smartphone/tabletu ve tvaru obdelníku se zaoblenými hranami s displejem uprostřed.

Smutné naopak je, jak se chová Apple, když mu ,,náhodou“ jeho obžaloba nevyjde tak, jak čekal. Pokud se alespoň trochu orientujete v patentových soubojích, víte, že v červenci britský soudce Colin Birss uvedl, že ,,tablety značky Samsung (Android) nejsou tak ,,cool a fajn“ jako zařízení iPad (iOS). Nehledě na tuto poznámku později udělil Applu povinnost uveřejnit na svých stránkách (britské mutace) vyjádření, že Samsung svými výrobky nekopíroval design Applu. Podle nařízení to mělo být formou ,,reklamy“ a to přímo na stránkách Apple.

Na jejich stránce měla tato ,,reklama“ viset po dobu 6 měsíců od jejího vložení. Výsledkem této prapodivné propagandy mělo být to, že se Samsung očistí v očích (nejenom) iOS uživatelů značky Apple. Samsung totiž po prodělaných soudech neměl příliš dobrou pověst originálního výrobce.

Máme tu říjen, a konkrétně 26 den v tomto měsíci je tím dnem, kdy Apple ,,splnil“ svoji povinnost. Chcete vědět, jak se s tím Apple vypořádal? Dost směšně, ale ne úsměvně. Apple opět ukázal svoji ,,namistrovanou“ tvář, i když ve sporu se Samsungem prohrál. Na svoji úvodní stranu, dole, umístil miniaturní odkaz, který vede na samostatnou stránku s názvem: Samsung / Apple UK judgment.

 

Na této stránce pak nalezneme informace o tom, že Samsung se svými modely, které jsou na stránce konkrétně vyjmenovány svým vzhledem neporušují patenty společnosti Apple. Proč? Protože nejsou tak cool, jako je Apple se svými iPady.

Apple tím ale nekončí, pokračuje úryvky, které soudce vynesl:

 • Extrémní jednoduchost designu Apple je ohromující. Je to totiž cool /fajn, líbivý/ design.
 • Přední strana tabletů Samsung patří do rodiny, která zahrnuje design Apple. Ale produkty od Samsungu jsou velmi tenké a mají nezvyklé detaily na zadní straně. Nemají tu stejnou jednoduchost, jakou se vyznačuje design Apple. Zkrátka nejsou tak cool.

Apple ale nestačilo ani tohle a přilévá olej do ohně. Pokračuje zpochybňováním rozhodnutí britského soudu, protože prý v ostatních zemích Apple zvítězil, tak nechápe proč neuspěl i v tomto případě. Nezapomněl také připomenout spor, kdy Samsung musel zaplatit Apple miliardu dolarů.

Abychom to shrnuli – Apple (ne)dostál toho, co mu bylo uloženo. To, co předvedl, se nedá pojmenovat jinak, než fraška.

Hodnocení? Apple neměl ani tolik důstojnosti aby přiznal svoji porážku. Jako nezaujatý hodnotitel musím říci, že jsem se trochu zklamal. Myslel jsem, že když prohraje Apple, zvládne to přijmout i bez ,,okecávání“, bohužel se tak nestalo.

Názor je na každém z nás a i když Apple nepochopil, co se od něj žádá, v očích obyčejných smrtelníků to Samsung se svým Androidem vyzdvihlo výše, než kdyby Apple svou přirážku přijal. Podle mého názoru se Samsungu nepřímo povedlo tímto krokem svoji pověst opět očistit.

Zdroj: IM

9 KOMENTÁŘE

 1. Klasickej úhel pohledu nekritickejch fanoušků Samsungu a Shitdroidu. Samsung a Google jasně kopírujou. Přiživovat se na cizích nápadech je v očích Androidomilů OK, vyjebat s nimi v omluvě už ne. Tak jasný vítězství Samsung v Anglii nezískal, oproti drtivému vítězství Apple v USA. Bravo Apple!!!

  Chce topsát s rozumem a nenechat se ovládat emocemi, ale to chtít od zaslepenců je příliš ha ha.

  • Kopíruje kdekdo, včetně toho tvýho velectěnýho applu, je třeba si uznat i tohle (což ovšem zaslepenci jako ty nikdy neuznají)

  • Mě to občas přijde jako kdyby Apple dával najevo že má patent na chytré telefony. 🙂 Občas mi to přijde jako kdyby se měl zakázat prodej mandarinek protože jsou moc podobné pomerančům a ty tu byli první. Mandarinky jsou také kulaté a oranžové a tím porušují fůru patentů pomeranče a měli by se přestat prodávat. Celé mi to přijde jako fraška a myslím si, že kdyby měl Symbian tak obří prodeje jako Android tak je pod palbou žalob také.

  • Hele, nez zacnes pindat neco zaslepencich, emocich a psani s rozumem, zamet si pred vlastnim prahem … Nebo chces rict, ze z tvyho prispevku nestrannost a rozum primo cisi? ty bravo … 😉

 2. Jako nezaujatý hodnotitel musím říci…… ale no tak z toho textu jasně vyplívá že máš radši samsung vždyť apple není jedinej kdo někoho žaluje je spousta žalob i od samsungu na apple a o tom se článek nějak zvlášť nezmiňuje 😉 nechci vypadat jako někdo kdo žere apple ale jeho OS systém pracuje mnohem rychlejc než android s kteroukoliv GUI. Nadruhou stranu je fakt že apple je předraženej hodně hodně moc o proti konkurenci taky nabízí mnohem mnohem menší výběr. A co samsung taky není bez chyby chrlí jeden (nejenom) mobil za druhým takže si člověk ani pořádně nemůže vybrat, jeho levné smartphony jsou zváštně moc plastové a na jejich displeje se dá v podstatě dívat jenom kolmo. Naproti nevýhodám jeho vlajkové lodě jsou asi super skoro bez chybiček, navíc strašně moc investuje do inovací (SGBeam) a nečeká jako konkurence co se na trhu ujme ale sám ten trh utváří. Jinak fandím samosebou androidu ikdyž jsem trošičku na pochybách o jeho podpoře mnohojádrových (n-jádrových)procesorů.

 3. No tohle je asi spíše je formalita pro pobavení lidí pohybující se v oblasti techniky. Pochybuji o tom, že by to nějak zasáhlo na normální lidi, když je ten odkaz tak prťavý. Většina lidí možná bude vědět že nějaký soudy o patenty probíhají u Applu a Samsungu, pochybuji, že ale už budou vědět, kdo v které zemi vyhrál.
  Z mého osobního názoru: Samozřejmě že kopíruji všichni od všech, největší problém je asi v nastavených pravidlech patentování. To že si Apple patentoval placku s displejem je absurdní, když už se taková zařízení dávno prodávala. Takže ano chápu patenty typu vymyslel jsem bezdrátovou technologii pro „něco“, ale něco takového je nepřípustné. Navíc mnohdy než se patent schválí, tak to používají už všichni ostatní.( Slide to unlock)

 4. Tak abych sem vnesl trochu mého pohledu. Celý článek jsem psal s tím, že jednu nebo druhou stranu pobouří, a v podstatě mi to bylo jedno. Já se považuji za nestranného z toho důvodu, že jsem uživatel jak telefonu s Androidem, tak i mobilního telefonu s iOS, konkrétně Apple iPhone 4S, a jsem spokojený s oběma. Nedělám rozdíl jestli to je iOS nebo Android, když dané zařízení splňuje co potřebuji, je mi značka jedno. Můj pracovní notebook je také od Apple. Už z toho by všem mohlo být jasné, že nemám nic proti konkrétní značce, Samsung jako výrobce mi je popravdě také celkem jedno. Šlo o princip. Apple prohrál, ale než aby to vzal důstojně, opět si neušetřil pár nejapným poznámek, a nezlobte se na mě, na takového giganta je to celkem zarážející fakt.

  Ti co jsem přišli házet špínu na můj článek, prosím, zamyslete se příště nad tím, jestli Vaše nenávist k jedné nebo druhé společnosti nehraničí trochu se fanatizmem. 

  Děkuji, Martin Fajmon, redaktor 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here