Android 4.2 oficiálně – swipovací klávesnice, 360° panoramata, podpora více uživatelů a další

9

Kromě nového hardwaru v podobě klasického tabletu Nexus 10, telefonu Nexus 4 a dalších variant Nexusu 7 dnes Google představil také aktualizovaný software – Android 4.2. I přesto, že novinka nepřichází s žádnými výraznými vnitřními změnami a zůstává tedy u označení Jelly Bean, tak z uživatelského hlediska pár poměrně zajímavých novinek nabídne.

360° panoramata

Ke klasickým táhlým panoramatům, se kterými přišel Android 4.0 Ice Cream Sandwich, přibude možnost tvořit kompletní panorama v celých 360° okolo fotografa. Ta bude následně možné jednoduše sdílet na Google+ a případně i přidat na místa pořízení do Google Map.

Nová klávesnice

Po vzoru moderních alternativních klávesnic, jako například Swipe nebo SlideIT, nabídne nová implicitní klávesnice Andoridu 4.2 Jelly Bean možnost psaní pomocí táhnutí přes jednotlivá písmena. Vzhledem k relativně slušným českým slovníkům, kterými základní androidí klávesnice disponuje, by mohlo jít o relativně použitelnou funkci i u nás.

Podpora více uživatelů (jen pro tablety)

To, co bylo v nedodělané formě v androidím kódu zjevné již od Gingerbreadu (více zde) se Google s Androidem 4.2 Jelly Bean rozhodl konečně dodělat a zpřístupnit v plném rozsahu veřejnosti. Zatím tedy jen pro tablety, nicméně věřím, že s trochou úprav vše poběží i na libovolných telefonech.

Jinak to ale vypadá, že je podpora více uživatelů dovedená do detailů. Uživatelé mají mít oddělená nastavení, rozložení domovské obrazovky, aplikace a dokonce i jejich data. Strýček tak může mít na stejném androidím tabletu rozehranou hru v jiném bodě než maminka a syn jí nemusí mít třeba vůbec nainstalovanou.

Přepínání mezi uživateli by navíc mělo být doslova na jedno tapnutí, takže zřejmě nebude nutné ani složité a zdlouhavé odhlašování a zase přihlašování. Otázkou samozřejmě je, jak bude vše fungovat v reálu. Podle popisu to ale vypadá, že by mohlo snad i relativně dobře.

Rychlé nastavení v notifikační liště

Lehkého vylepšení se dočkala také notifikační lišta. Stejně jako upravené lišty mnohých grafických nadstaveb by měla obsahovat rychlé nastavení základních věcí (WiFi, jas, atd.). Dostat by se k němu mělo dát buďto přes tlačítko nebo stažení lišty dvěma prsty najednou.

Miracast Wireless Display

Kromě klasického streamování obrazu z androidího zařízení do libovolného externího monitoru skrze MHL / HDMI kabel, 3.5mm video ouptut a, v případé zařízení od Samsungu, AllShare bude Android nově podporovat také technologii Miracast Wireless Display.

Zdroj: pha, engadget, android police

9 KOMENTÁŘE

  1. Nic do nebe volajícího 🙂 spíš taková inovace většinou ze stran výrobců telefonů a jejich nástaveb … trošku mě zamrzela nepřítomnost nějakého Projektu jako je Projekt butter tak měl být nějaký Projekt i na bázi uspory baterky 🙂 snad v Key Lime

  2. Taky sem šťastným majitelem Nexusu S, moc rád bych se dočkal aktualizace na 4.2 … opravdu se mi líbí představa bezdrátového streamování videa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here