Allwinner A20 – první dvoujádrový procesor s jádry Cortex A7

0

allwinner a20Pokud se podíváte do nabídky libovolného čínského internetového obchodu, zjistíte, že velká část nabízených levných tabletů s Androidem je vybavena procesory od společnosti Allwiner. Právě do levných smartphonů, zejména od nejrůznějších čínských výrobců, jsou určeny nové čipy Allwinner A20.

Podle výrobce je Allwinner A20 prvním dvoujádrovým procesorem, který má jádra Cortex A7. Dosud se totiž tento typ jader objevoval jen ve čtyřjádrových procesor, mimo jiné od Qualcommu, MediaTeku či Allwineru. Součástí je také známý dvoujádrový grafický čip ARM Mali400MP2 GPU.

Zařízení vybavená procesory Allwinner A20 by neměla mít problémy s přehráváním 1080px videí s 30 snímky za sekundu a nahráváním 720px videí s 60 snímky za sekundu. Novinka je kompatibilní s operačním systémem Android 4.1/4.2 Jelly Bean a podporuje HDMI, LVDS a DVB-T tunery.

Podle výrobce by měl procesor Allwinner A20 díky přítomnosti jader Cortex A7 nabídnou pětkrát nižší náročnost na baterii a o 50 % vyšší výkon ve srovnání s procesory, které mají starší jádra Cortex A8. Prozatím není jasné, kdy se čipy Allwinner A20 objeví v prvních smartphonech a tabletech.

Naopak jisti si můžeme být tím, že mezi čínskými výrobci levných mobilních procesorů začala válka, kterou před nedávnem rozpoutal MediaTek. Právě procesory od MediaTeku už zaujali například Acer, který je začal použíat ve svých zařízeních. V nejbližší době by své smartphony či tablety s těmto čipy měli představit další výrobci, například Sony, ZTE, Huawei, Lenovo a TCL (Alcatel).

zdroj: slashgear

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here