Xiaomi MI-2

Xiaomi Mi2, nástupce oblíbeného modelu Mi-One čínské provenience, se od svého vypuštění na trh stal svého druhu modlou. Telefon, který se za znatelně nižší cenu může výbavou měřit se Samsungem Galaxy S3, si získal kultovní následování mezi fanoušky. Jen málokterý z nich měl ale možnost telefon byť jen vidět naživo – Mi2 je totiž notoricky známý svou nedostupností. Na nás se ale štěstí usmálo, a tak vám přinášíme recenzi tohoto pozoruhodného přístroje.

Stručný přehled výbavy

 • SoC: Qualcomm Snapdragon S4
  • CPU: 4 jádra@1,5GHz Krait
  • GPU: Adreno 320
 • Operační paměť: 2GB
 • Vnitřní paměť: 16 / 32GB (nerozšiřitelná)
 • Display: 4,3″ IPS, 720×1280
 • OS: MiUi 5 (Android 4.1, Jelly Bean)
 • Fotoaparát:
  • Přední: 2 Mpx, natáčení 1080p@30fps videa
  • Zadní: 8 Mpx (BSI), natáčení 1080p@30fps videa
 • Baterie: 1930mAh (3100mAh dokoupitelná)
 • Konektivita:
 • Rozměry: 125 x 62 x 10.2 mm, hmotnost: 145 gramů

Obsah balení

Poštou nám dorazila nenápadná krabička z recyklovaného papíru s vyraženým logem telefonu v pravém horním rohu a polepená popisky ve zjednodušené čínštině. Uvnitř se tísní telefon v ochranné fólii, 1930mAh baterie, manuál v čínštině, USB to microUSB kabel a nabíječka. Místem ani materiálem se zde rozhodně neplýtvá a ačkoliv někoho může zamrzet absence přiložených sluchátek, nás těší, že peníze byly směřovány raději do důležitých věcí, jako jsou vnitřnosti telefonu.

Xiaomi_MI2_4 Xiaomi_MI2_2 Xiaomi_MI2_1 Xiaomi_MI2_8 Xiaomi_MI2_9 Xiaomi_MI2_10

První pohled a kvalita zpracování

První věc, která člověka na telefonu uhrane, je přední strana, která působí dojmem broušeného ebenového monolitu a 4,3″ displej na ní naleznete jen při bližším zkoumání. Nad displejem se nachází logo zařízení, hovorový reproduktor a přední kamera o rozlišení 2 Mpx. Pod displejem pak nalezneme trojici funkčních tlačítek se sedmibarevnou LED diodou pod tím domovským. Na rozdíl od čistého systému Android, do něhož musí být ovládání diody dodáno aplikací, MiUi 5 tuto možnost nabízí přímo v menu nastavení. Dioda vás takto může informovat o přijetí zpráv a notifikací i při vypnutém displeji.

Zadní stranu pokrývá plastový kryt, který je krom bílé dostupný i v rozličných pastelových barvách. Dojem z jeho zpracování byl po dobu recenze příkladný – kryt nevrzal a skvěle lícoval. Jednolitost zadního krytu přerušuje pouze 8Mpx kamera s přisvětlovací diodou, hlasitý reproduktor a logo telefonu. Po pravé straně přístroje nalezneme kolébku pro ovládání hlasitosti a spouštěcí tlačítko – obojí kovové a napevno připevněné k zadnímu krytu. Na horní a dolní straně pak nalézáme 3,5mm jack a microUSB konektor. Celá levá strana přístroje pak zůstává zcela bez využití, což slouží jako připomínka trestuhodného nezahrnutí slotu na microSD karty.

Xiaomi_MI2_17 Xiaomi_MI2_16 Xiaomi_MI2_14 Xiaomi_MI2_13 Xiaomi_MI2_12 Xiaomi_MI2_11

První spuštění

Telefon se spouští velmi svižně. U studeného spuštění jsme naměřili hodnoty v rozmezí 18 – 23 vteřin, což je ve srovnání s konkurencí pozoruhodný výkon. Při prvním spuštění vás telefon provede připojením k wifi síti a základním nastavením. Konzervativnějšího uživatele možná zaskočí nabídka vytvoření MiUi účtu – toto je zcela volitelné, nicméně bez účtu vám bude odepřen přístup k části funkcí prostředí MiUi, jako je online záloha telefonu nebo obchod s grafickými tématy.

Displej

Displej Xiaomi Mi2 je sice „pouhý“ IPS, nicméně díky speciálnímu řešení se může pyšnit nebývalou čitelností na přímém slunečním světle a velmi dobrým (~170°) pozorovacím úhlem. Řešení se nazývá One-Glass Solution (OGS) a spočívá v nalepení IPS přímo na sklo. Výsledkem je tenký displej s výrazně lepšími pozorovacími vlastnostmi.

Displej je také velmi jemný, což je důsledek jeho malé velikosti (4,3″) a HD rozlišení (720×1280). Výsledné DPI je 341, což je hodnota na pomezí Samsungu Galaxy S 3 a 4. Podání barev je pak ve srovnání s přesaturovanými Super AMOLED displeji reálné s příkladným podáním černé. K ochraně displeje slouží Dragontrail Glass, což je technologicky vyspělejší následovník Gorilla Glass a lze jej najít kupříkladu v produktech Sony.

Xiaomi_MI2_24 Xiaomi_MI2_23 Xiaomi_MI2_22

Výkon

Čtyř-jádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktem 1,5GHz doplněný o 2GB operační paměti odvádí svoji práci více než dobře a s rezervou zabezpečuje plynulý běh jak systému, tak náročnějších aplikací. Při vyšší zátěži má pak telefon tendenci začít nepříjemně topit a to i při krátkodobé zátěži. Díky malé tloušťce telefonu pak nehřeje pouze displej,  ale i zadní část telefonu, což znesnadňuje jeho držení.

Konektivita

Co se příjmu WiFi signálu týče, není na tom Mi2 zrovna slavně – příjem je slabý a telefon měl tendenci se odpojovat a znovu připojovat i v místech, kde Samsung Galaxy S 3 držel dvě čárky. Bluetooth 4.0 s podporou A2DP pak funguje příkladně, přičemž k připojení k počítači slouží microUSB port s podporou USB OTG a MHL. V telefonu zahrnutý GPS čip podporuje jak asistované GPS, tak ruský GLONASS, což má za následek rychlejší zaměření a vyšší počet satelitů pro přesnější a stabilnější triangulaci.

Fotoaparát

V telefonu obsažený 8 Mpx fotoaparát s back-illuminated senzorem Sony IMX175 (použitý v Samsungu Galaxy S 3) nabízí tři velká lákadla, kterými jsou HDR, fast- / slow-motion a noční fotografie.

Při fotografování v HDR módu dojde k vyfocení tří snímků s rozdílným nastavením expozice a jejich následným poskládáním do snímku výsledného. Tímto jsme schopni se vyhnout přepalům nebo slití stínů u snímků s velkými světelnými rozdíly s tím rizikem, že výsledné fotografie mohou vypadat nepřirozeně.

Co se týče videa, je Mi2 schopný natáčet ve Full HD (1080p) o snímkové frekvenci v rozmezí od 90fps (slow motion) až po 6fpm (fast motion). Zatímco slow-motion lze dobře využít pro tvorbu zpomalených „bullet-time“ videí, fast-motion se hodí k zaznamenání time-lapse, u kterých je záznam ve vyšší snímkové frekvenci zbytečný.

Jak již bylo zmíněno, použitý senzor je tzv. back-illuminated. To znamená, že spoje uvnitř snímače jsou umístěny za, ne před fotokatodou. To má za následek až o 30% vyšší světelnou propustnost, což činí z nočního fotografování se senzorem podobně neopakovatelný zážitek, jaký nabízí fotoaparát např. HTC One X.

IMG_20130601_231152 IMG_20130602_121400_HDR IMG_20130602_184139 IMG_20130602_184148 IMG_20130603_124634 IMG_20130602_121136

Systém a software

Telefon běží na systému Android 4.1 Jelly Bean s grafickou nadstavbou MiUi 5, která má postupem času přejít na jádro Androidu 4.2. Podpora vývojářů československé MiUi je pak příkladná – co týden pro prostřední vycházejí systémové updaty. Navíc byl odstraněn bloatware a služby v našich končinách nefungující a výsledkem je v továrním nastavení velmi čistý telefon s minimem nadbytečného smetí.

Benchmarky

Co se týče výkonnostní stránky telefonu, nevede si zařízení vůbec zle. Jak jsme již uvedli, telefon se ve výkonnostních testech lehce vyrovná Samsungu Galaxy S 3. Pojďme se tedy nyní podívat, jak Mi2 v různých programech.

AnTuTu

V jednom z nejznámějších benchmarkovacích nástrojů současnosti získal Mi2 21534 bodů. Telefon sice nedosáhl na Samsung Galaxy S 4, ovšem jeho vylepšený bratr Mi2S již Galaxy S4 hravě překoná. V tomto testu platí – čím více bodů, tím lépe.

3DMark

Test, který se momentálně řadí mezi ty nejnáročnější pro telefony s Androidem. S Mi2 jsme dosáhli výsledků s hodnotami 5757 bodů (Ice Storm Extreme) a 9443 bodů (Ice Storm). Námi naměřené výsledky byly ovšem mírně podprůměrné ve srovnání s testy, které prováděli lidé před námi. Bodový rozdíl ovšem nebyl nijak tragický. Opět platí – čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-06-03-16-53-30 Screenshot_2013-06-03-17-10-19

 

Quadrant Standard

I tento benchmark patří mezi hojně používané. Bohužel již neobsahuje aktualizovanou databázi telefonů – chybí zde například HTC One či Samsung Galaxy S4. V tomto nástroji jsme obdrželi 7423 bodů a opět platí, že čím více bodů, tím lépe.

Screenshot_2013-06-03-17-14-41

 

Basemark X

Další z náročných benchmarků, který dokáže pořádně potrápit všechny současné telefony. V testu jsme získali hodnoty 14,840 snímků za sekundu při celoobrazovkovém režimu (on-screen) a 7,058 snímků za sekundu při zmenšeném formátu (off-screen). V testu platí, že čím více snímků za sekundu, tím lépe.

Screenshot_2013-06-03-16-47-31

Baterie

U takto výkonného zařízení není divu, že si při vyšší zátěži ukousne pořádné sousto energie. My jsme s přiloženou 1930mAh baterií vydrželi při nepřetržitém používání šest a půl hodiny. S dokoupitelnou 3100mAh baterií by neměl být problém se dostat až k deseti hodinám, což je velmi příjemný čas, který odpovídá přibližně třem dnům běžného užívání přístroje.

Závěr

Xiaomi opět ukázalo, že kromě grafických nadstaveb umí dělat i telefony, které si kvalitou ani cenou nezadají s etablovanými značkami. Mi2 je více než schopným oponentem Samsungu Galaxy S 3 a v dohledné době se chystáme podívat na zoubek i aktualizovanému modelu Mi2S, který úspěšně konkuruje i Samsungu Galaxy S 4. Zuby si brousíme i na ohlášený Mi3.

Mi2 potěší milovníky malých telefonů, kteří jsou již otráveni nabídkou 5″+ pádel, přičemž rozhodně nezklame ani svým hardwarovým vybavením a fotoaparátem. Co do poměru cena / výkon, Mi2 je naším momentálním favoritem ve střední třídě.

Telefon Xiaomi Mi2 nám k recenzi laskavě zapůjčil server LevneSmartphony.cz, jemuž tímto děkujeme a na jehož stránkách si můžete tento model také zakoupit v 16GB nebo 32GB verzi.

Tags

 
 • Kynio

  Jak stará je tato recenze, že tu píšete bludy o české verzi MIUI V4 a že se na V5 teprve chystáme?

  • androidforum

   Neni recenze nejak stara? kouknete na forum -prvni kdo jej chtel ho mel uz loni…

   • Vít Novotný

    Recenze je čerstvá, modelem Mi2 jsme se pouze rozehřáli na Mi2S.

 • ingbrzy

  Je vidiet, ze recenziu pisal „odbornik“… Ceska Miui nie je MIUIv5..? Na buduce si aspon otvorte miui.cz… Len dalsia reklama na levnesmartphony na tomto serveri…

  • Vít Novotný

   Omlouvám se za misinformaci, inkriminovaný odstavec jsem napravil na pravou míru. Server levnesmartphony nám zařízení k recenzi zapůjčil a je tedy jen přirozené to v článku zmínit.

   • ingbrzy

    ospravedlnenie sa prijma.. :)

 • J4ckoob

  ja mam Xiaomi mi2 dva měsíce a dovolim si říc, že je v některých ohledech lepší něž Iphone 5 ! Jinak dobrá recenze 😀

  • Jan Lukeš

   v jakych ohledech?

  • Honza

   HAHA
   ,