Samsung letos představí první smartphony s operačním systémem Tizen

5

Nemá cenu pochybovat o tom, že bez Androidu by Samsung v oblasti mobilních technologií nikdy nedosáhl takového úspěchu, jaký právě teď zažívá. Řada telefonů a tabletů Galaxy slaví obrovské úspěchy po celém světě, zatímco zařízení z řady Wave, která mají vlastní operační systém Bada, příliš dobře na odbyt nejdou. I přesto se však korejský výrobce nehodlá v budoucnu vzdát alternativního operačního systému k Androidu. Nejen, že letos vydá nový Bada 3.0, ale také představí svá první zařízení s Tizen OS.

Tizen je linuxový operační systém, na jehož vývoji spolupracují zejména Samsung a Intel. Tizen není určen jen pro mobilní zařízení, ale také počítače, chytré televize, multimediální systémy v automobilech a další.

Proč Samsung přichází s dalším operačním systémem pro své telefony a tablety? Pokud nepočítáme „hloupé telefony“, nabízí Samsung svá mobilní zařízení s třemi operačními systémy. Windows Phone a Bada jsou však pouze okrajovou záležitostí a drtivá většina výdělků přichází z prodeje modelů s Androidem.

Samsung se však pravděpodobně chce zbavit úplné závislosti na operačním systému od Googlu a přichází se záložním plánem. O budoucnost řady Galaxy se však bát nemusíte, Galaxy S IV a další významná zařízení totiž budou jistě vybavena Androidem. Dali byste však šanci telefonu či tabletu na platformě Tizen?

zdroj: ta

 • Zigy

  Ani náhodou. Není nad Android, jediné, čemu bych ještě možná důvěřoval je připravovaný systém od Ubuntu….

 • Vít

  Android bych nevyměnil. A celkem pochybuju, že vývojáři aplikací a her jako například Gameloft, EA apod., pro Tizen OS něco budou vyvíjet. Myslím, že tento OS nemá moc velkou budoucnost.

 • Jimmy

  vyměnil bych jej pouze pod jedinou podmínkou. a to že by to byl systém šitý na míru Galaxy S ?, tak jak je iOS šitej pro iPhone! Ale zárověň by byla potřeba podpora ze strany vývojářů. A já si nedokážu představit další štěpení vývoje mezi iOS, Android, WP, Bada a Tizen k tomu. I když jestli je Tizen na Linuxu, možná by to nebyl takový problém, druhá věc je, jestli je to moudré vyvíjet další systém na linuxu!

 • Petr Ježek

  Tizenu fandím. Pracuji na Archlinuxu, který má variantu pro ARM. Android je polouzavřený, nelze se zbavit zbytečných aplikací, nelze v něm provozovat osvědčené lehlé utility a aplikace pro linux mimo Google Play. Tizen je ideální platforma pro customizovatelné chytré zařízení. Své budoucí vděčné uživatele má podle ohlasů na linuxových fórech již dnes.

  • Jimmy

   Aha a Samsung povolí v Tizenu beztrestně se zbavit aplikací?! Neblázni:-D V tom systému bude daleko více balastu, kterých se bez Rootu nezbavíš a kdoví co za další prasárny tam bude, když nebudou muset respektovat NIC od googlu…