První dojmy z Galaxy S4 Zoom: těžké umění kompromisu

2

s4zoom

Do redakce nám na otestování dorazil zajímavý přístroj z rozrůstající se rodiny Galaxy S4 korejského Samsungu. Model s přívlastkem Zoom si dává za cíl skloubit dohromady dvě zdánlivě neslučitelné kategorie – moderní smartphone a kompaktní fotoaparát. Před důkladnou recenzí vám zatím nabízíme rychlé dojmy po prvních dvou dnech používání.

20130815_125256Zoom S4 nabízí silný blesk (plná velikost)

Hned po vybalení a prvním kontaktu je vám jasné, v čem bude problém. Zoom je těžký, divně tvarovaný, což ztěžuje jeho používání. Fototelefon s podivně vyboulenými zády a bradou se prostě drží hůř než ploché placky, na které jsme zvyklí. Kvůli velikosti není ovládání jednou rukou úplně pohodlné, v kapse kalhot Zoom zabírá logicky hodně místa, přičemž do menších by se pohodlně vejít nemusel. A vzhledem k tomu, že objektiv na zadní straně nebude z nejbytelnějších, má člověk z pokládání telefonu na stoly řádově větší obavy než je tomu u „obyčejných“ telefonů.

20130814_141848

Snímky v tomto článku jsme fotili na plnou automatiku (plná velikost)

Po softwarové stránce se jedná téměř o klasický Samsung – prostředí TouchWiz se všemi jeho přednostmi a nevýhodami (pro připomenutí – řada šikovným funkcí a vychytávek, ale nic moc vzhled), sada doplňkových aplikací od výrobce a to všechno doplněné o pár úprav šitých na míru modelu Zoom. Těmi jsou logicky fotografické funkce. Kromě spousty filtrů a scénických režimů si na své přijdou i uživatelé zvyklí nespoléhat se na automatiku a raději si nastavovat parametry sami. Na Zoomu totiž najdete režim „odborník“, ve kterém máte na výběr ze třech režimů s různými nastavitelnými parametry včetně toho plně manuálního.

20130814_135508Barevné podání je slušné (plná velikost)

A jak se Samsungem Galaxy S4 Zoom vlastně fotí? Docela příjemně. Vyšší hmotnost je pro ustálení přístroje při fotografování výhodou, telefon s šestnáctimegapixelovým snímačem fotografuje rychle a pokud můžeme zatím soudit, tak i podle očekávání kvalitně (do recenze ale připravujeme podrobný rozbor fotografických vlastností). Ovládání na dotykovém displeji je ale o řád horší než na fyzických tlačítkách a chvíli vám bude trvat, než si na něj zvyknete. Velkým tahákem je desetinásobný zoom, který má ale hůře řešené ovládání (zoomujete buď přes virtuální tlačítka na displeji nebo točením kroužku okolo objektivu) a při točení videa může vadit poměrně vysoká hlasitost. A by mohl mít trochu jemnější kroky.

Zatím to vypadá, že nahradit kompakt Galaxy S4 Zoom může. Ale bez nutných kompromisů to nepůjde a bude jen na vás, jestli je přijmete, či ne.

20130814_134210

Široký úhel je oproti normálním mobilům výhodou (plná velikost)

20130814_134228
Desetinásobný zoom téže scény (plná velikost)


Ukázkové video, snímané s automatickým nastavením, původní rozlišení bylo 1920×1080

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Alza.cz, kde si telefon můžete také koupit.

logo_alza

 

2 KOMENTÁŘE

    • Taky si myslím. Jako chytrý foťák s telefonem navíc to je fajn. Jako telefon s foťákem to už je horší ale někomu to nevadí. Navíc i bez simkarty to není úplně marné – mít dvě zařízení nemusí být nutně k zahození.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here