Pohled na Sense 3.6 (+ video)

4

Jak už asi víte, HTC oznámilo, že updaty na Android 4.0 začne uvolňovat na konci března a konkrétně model Sensation bude mezi prvními. Jenže díky hodným vývojářům z XDA Developers a nedostatečnému internímu zabezpečení vývojářských laboratoří HTC si můžeme Ice Cream Sandwich s nadstavbou Sense 3.6 užívat už přes měsíc. Dlouho jsem tomuto lákadlu odolával, ale poté co se objevilo pár softwarových problémů s mojí současnou ROM odhodlal jsem se, přehrál firmware a nainstaloval ROM InsertCoin, která je považována za velmi kvalitní. A moje zkušenosti s ICS a Sense 3.6 se vám v následujícím článku popsat.

Předem je třeba zmínit, že veškeré níže popsané informace souvisí s ROM InsertCoin 4.5.0, která je založená na uniklém testovacím buildu od HTC. Je tedy možné, že ROM jiných vývojářů mohou obsahovat mírně odlišné aplikace, případně dokonce nějaké funkce postrádat, nebo naopak mít navíc. Berte také v potaz, že se finální verze updatu může lišit i velmi zásadně, včetně přítomnosti jiné verze prostředí Sense. Stejně si ale myslím, že pro třebaže hrubý obraz jak by mohla integrace Sense do ICS vypadat má tento článek smysl. Na konci navíc najdete i videopohled s komentářem.

Seznam hlavních změn v prostředí Sense

Hlavní panel
Pokud vám nemožnost nastavení vlastních zástupců na hlavním panelu v předchozích verzích Sense pila krev, máte se na co těšit. Vlastní aplikace lze přidat na čtyři prázdné pozice v dolní liště, mezi nimi je napevno umístěn odkaz na složku aplikací. Už bylo na čase.

 

Obrazovka uzamčení
Zde bohužel došlo ke změně k horšímu – vytahovací kroužek zůstal, ale zástupce aplikací pro rychlé spuštění již nelze nastavit libovolně, nyní odpovídají aplikacím na hlavním panelu. To využitelnost trošku degraduje, což je škoda.

Složky
Po vzoru originálního launcheru v ICS byla do Sense přidána možnost tvorby složek. Ty vytvoříte přetažením jednoho zástupce na druhý, vzniklou složku lze přejmenovat a aplikace v ní seřadit. Otevření a zavření je navíc doplněno pěknou animací.

4×1 widget počasí
Bude vám to připadat jako prkotina, ale nejsem sám, komu se zdál widget s počasím o velikosti 4×2 docela velký a při mřížce 4×4 zabíral nesmyslně mnoho místa. HTC vyslyšelo hlas komunity a přidal počasí o velikosti 4×1, což je příjemné a v mnoha situacích praktické.

Aplikace pro Facebook chat + widget
Pokud často a rádi chatujete skrz Facebook chat, který v mnoha případech nahradil ICQ máte důvod k radosti. Do Sense byla přidána dedikovaná aplikace přímo pro chat. To by nebylo samo o sobě tak skvělé, jenže spolu s ní dostanete i velmi povedený widget, ze kterého nejenom vidíte seznam online přátel, ale můžete jim rychle začít psát, případně se rychle odpojit/připojit. Tohle se prostě povedlo, palec nahoru.

Změny v menu nastavení
Došlo k restrukturalizaci a přidáno bylo pár voleb, za všechny jmenujme především počítadlo dat, které je velmi užitečné a díky němu odpadá instalace dodatečných aplikací. Funkčnost je identická jako na třeba na Galxy Nexus, pouze se převléklo do barev HTC.

Poznámky a úkolovník
Je vidět, že se nám snaží HTC ušetřit množství aplikací, které po vybalení telefonu musíme instalovat. Do ICS přidalo i svůj vlastní poznámkový blok s úkoly, který lze synchronizovat s Evernotem a do jedné poznámky lze přidat kromě textu i hlasový komentář, či nějakou kresbu.

Vylepšený Dock Mode
Nově lze nastavit vlastní zástupce aplikací a vkastní tapetu. Ostatní zůstalo při starém.

Oznamovací lišta a rychlá nastavení
V liště oznámení lze konečně jednotlivá oznámení tažením prstu mazat a ponechat si jen ta důležitá. Ke změnám došlo i v panelu rychlých nastavení, nově tu najdeme informaci o názvu wifi sítě ke které jste právě připojeni a i nabídka voleb prošla jistými změnami. S tímto souvisí také možnost rychlého zapnutí šetření energií.

Odemknutí obličejem
V praxi kvůli světelným podmínkám trochu skřípe, ale jinak elegantní způsob odemykání telefonu.

Designové a kosmetické změny
K mírnému pokroku došlo v řadě dalších aplikací, vcelku razantně byl předělán hudební přehrávač, k designovým změnám došlo v poště, seznamu kontaktů, kalendáři, fotoaparátu, zprávách a telefonní aplikaci.

Chytřejší menu pro vypnutí
Po držení tlačítka pro vypnutí se vám nabídne nejenom možnost telefon vypnout, či restartovat, ale také pořídit screenshot, zapnout režim v letadle a ztlumit vyzvánění.

Zobrazení počasí po probuzení
A maličkost na závěr, která mě ale potěšila – pokud máte zapnutou aktualizaci počasí a jdete spát, ráno vás při odemykání telefon přivítá aktuálními informacemi o teplotě a stavu oblohy. To mi přijde jako docela dobrý nápad.

Celkově jsem se současnou podobou Sense 3.6 a ICS v podání HTC celkem spokojen, všechno pěkně šlape, přibylo dost užitečných funkcí a zůstává tak jen otázka, jestli není čistý Android 4.0 ještě o řád lepší.

No, počkáme si do konce března na finální verdikt, zatím si tak maximálně můžeme pustit doplňující video 🙂

4 KOMENTÁŘE

  1. Jaký že to máte telefon? Buď to neuvádíte nebo jsem to přehlédnul
    A k vypínacímu menu – je to originální věc nebo dodělané autorem ROM, což je běžný stav?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here