Uživatelskému odblokování telefonů v USA odzvonilo

3

Majitelé od výroby blokovaných telefonů mají od soboty 26. ledna v USA smůlu. Ke konci minulého roku se totiž schválil zákon, který jim v rámci zákona Digital Millennium Copyright Act toto dodatečné odblokování zakazuje. Do této doby bylo možné dodatečně přístroj odblokovat buď za poplatek popřípadě po vypršení smlouvy. Sobota je právně tím dnem, kdy uběhne devadesáti denní prodleva mezi odsouhlasením zákona a dobou, kdy vejde v platnost. Během těchto 90 dní měli uživatelé čas dohnat (oficiální) dodatečné odblokování.

LockedPhone

Od soboty bude moci provádět odblokování jedině ten, kdo vlastní autorská práva k danému firmware telefonu. Tento zákon nezakazuje prodávání odblokovaných telefonů. Operátoři a prodejci dál mohou nabízet odblokované telefony, jde o to, že odblokování již nesmí provádět dodatečně sám uživatel. Vyjímka by mohla nastat pouze a jedině v případě, že by k tomu dostal povolení od vlastníka autorských práv (například od operátora). Zákon nechává čistě na prodejcích, jestli budou nabízet blokovaná zařízení bez možnosti odemčení, blokovaná s možností oficiálního odemčení nebo zařízení odemčená.

Nokia-unlock-codesZákon se vztahuje čistě na znemožnění odemknutí zařízení vázaného na daného operátora. Nevztahuje se tedy na Jailbreak (iOS) ani na root (Android). Uživatelé stále mohou provádět Jailbreak a root, strašák je v tomto případě možnost ztráty záruční lhůty (to ale není žádná novinka). Je však důležité, aby se při tomto procesu zároveň neodstranil zámek daného operátora, to už by bylo vaše jednání za hranicí zákona. Pokud však žijete v USA a vlastníte rootnutý (jailbreaknutý) tablet, je vaše jednání protiprávní (i když to na telefony neplatí).

Je zajímavé dívat se na celou situaci z pohledu českého uživatele. U nás blokovaný telefon již téměř neseženete. Navíc – prodávat blokovaný telefon je v rozporu s naším ustanovením. V USA však jde o poměrně běžnou situaci. Telefony jsou nabízeny výhodněji, ale takto zakoupený telefon je pak vázaný na daného operátora.

To, že jsou neblokované telefony vždy dražší poznáte také pokud jste už někdy hledali ,,hot phone“ na eBay. ,,Unlocked“, neboli odemčený je vždy o pár stovek dolarů dražší. Nejde ale říci, že nově stanovené podmínky jsou pro zákazníky USA operátorů fatálně nevýhodné. Nabídky tamních operátorů jsou totiž dostatečně konkurenceschopné a tak nemá většina průměrných zákazníků potřebu přecházet od operátora k operátorovi, jako je tomu u nás.

Zdroj: Mashable

3 KOMENTÁŘE

  1. jen pro hnidopisskou presnost – „Sobota je právně tím dnem, kdy uběhne devadesáti denní prodleva mezi odsouhlasením zákona a dobou“ —–> Zakon se stal platnym jiz pred 90 dny, v sobotu nabyva UCINNOSTI, nikoli platnosti 🙂

  2. Jak vykřikoval nahý Randy Marsh v South Parku – „Myslel sem, že Amerika je svobodná země!“ 🙂 Ale zas na druhou stranu, proč ne. Telefony tam nabízejí v paušálech za hezké ceny…takže bych to jako jejich zákazník asi bral

  3. a jak tohle chcou hlídat? (chápu že asi lidi co návody veřejně dávají na internet se tam tím pádem neuplatní)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here