Roguelike hry pro Android

6

8bit Dungeon

Roguelike – zní vám to povědomě? Pokud kroutíte hlavou, tak se netrapte – jedná se o poměrně nenápadný podžánr RPG, o jehož existenci nemá běžný hráč ani ponětí. Řekněte ale takovému hráči, že z tohoto žánru vzešla legendární série Diablo, velká část japonské RPG tvorby nebo celosvětově známá adventura Minecraft. Jedním dechem ještě dodejte, že žánr na dotykových zařízení zažívá malou renesanci, jen abyste v půli věty zjistili, že hovoříte sami pro sebe, zatímco kamarád už některou z mnoha nabízených her nerušeně mastí. Na vašem telefonu!

Žánrová specifika

Vznik roguelajků se datuje do roku 1980, kdy dva američtí studenti vyvinuli tahovou adventuru Rogue volně inspirovanou pravidly a bestiářem Dungeons & Dragons a běžící na terminálu BSD UNIXu. Hráč byl vržen do série náhodně generovaných dungeonů, skrze které si musel probojovat cestu až k hledanému Yendorovu amuletu a navrátit se zpět. Hráč byl snímán pohledem shora, přičemž veškerá grafika byla čistě textová. Hra se na univerzitních počítačích rychle stala kultovním hitem, který přilákal řadu následovníků. Za zmínku stojí zejména Hack a jeho přímý nástupce NetHack, který byl naportován na řadu platforem včetně Androidu. Mezi určující vlastnosti žánru patří náhodná generace prostředí a častá, permanentní smrt postav.

Legends of Yore

Tento tahový roguelike pro příležitostné hráče kombinuje charakteristiky diablovek a roguelike her do smrtícího koktejlu. Náhodně generované jsou zde podobně jako v Diablu pouze dungeony, zatímco nadzemní lokace a quest huby jsou statické. V každé úrovni dungeonu je vaším primárním cílem nalézt klíč ke dveřím vedoucím do další úrovně.

Legend of Yore Legend of Yore Legend of Yore

Postupem času sbíráte pro svého mága, lučištníka, nebo bojovníka výbavu, kterou následně můžete prodat, nebo se jí vybavit, pakliže tomu odpovídá váš level. Kromě čistě účelových mechanismů obsahuje hra i aktivity vedlejší, nepovinné a často i ukryté, jako třeba rybaření za účelem získání jídla.

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

TraqueHack

TraqueHack představuje v porovnání s ostatními uvedenými tituly nejvěrnější zachycení zakladatelských her žánru. Ovládání je sice jednoduché a intuitivní, přesto je však třeba se starat, vedle potyček s monstry a plnění inventáře výbavou, i o nasycení žaludku našeho hrdiny a identifikovat náhodně generované předměty. Ze začátku budete často umírat – ani ne tak dílem obtížnosti samotné hry, jako kvůli její náhodné povaze. To činí většinu průchodů poměrně krátkých, což z TraqueHacku dělá dobrou hru na rychlé zabití času.

TraqueHack TraqueHack TraqueHack

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

Bit Dungeon

Většina uvedených her je graficky a hudebně stylizována do éry herních konzolí z 90. let. Málokteré se to ale daří tak dobře, jako právě Bit Dungeonu, který se pyšní autentickým 8-bitovým ozvučením a 16-bitovou barevnou paletou. Systém zdraví / many a barevné značení předmětů podle vzácnosti vychází z diablovek, zatímco zvolená perspektiva a způsob rozložení jednotlivých úrovní dungeonu připomíná sérii Legend of Zelda. Na rozdíl od té ale Bit Dungeon postrádá hádankovou část a nabízí pouze čistou akci.

Bit Dungeon Bit Dungeon

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

Pixel Dungeon

Další tahový roguelike, který se bez újmy na ovladatelnosti pyšní několika hlubšimi mechanismy inspirovanými zakladatelskými hrami žánru. Konkrétně je to aktivní hledání skrytých dveří, které se do svého nalezení jeví jako zeď, spánek monster, který vám často umožňuje vyhnout se boji a existence zakletých kusů výbavy, jejichž nasazení může mít různorodé neblahé účinky. Libovolnými předměty lze také házet, což umožňuje synergii s prostředím – např. vržením ohnivého lektvaru do porostu můžete způsobit rozsáhlý požár a tím se elegantně zbavit nepřátel.

Pixel Dungeon Pixel Dungeon Pixel Dungeon

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

Dungelot

Vývojáři tohoto žánrového crossoveru si uvědomili jednu zásadní věc – vždyť klasické hledání min je vlastně taky roguelike, no ne? Rozmístění min je přece naprosto nahodilé a permanentní smrt ve formě našlápnutí na minu nikdy není příliš daleko. Vybaveni tímto klíčovým poznáním se vývojáři z Red Winter Software vrhli do vývoje této návykové hříčky, kterou si zdarma můžete zkusit přímo ve svém prohlížeči na této stránce.

Dungelot Dungelot Dungelot

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

Tears

Sympatický roguelike, který využívá minimalistickou grafiku sestávající pouze ze základních geometrických tvarů a znaků. Kromě prolézání dungeonů, které je okořeněno velmi bezprostředním netahovým soubojovým systémem, musíte ještě chránit své město. To se nachází na povrchu mimo dungeon a nabízí kromě odpočinku i možnost rozšiřování ve stylu budovatelských strategií.

Tears Tears

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

Delver

Delver je velmi jednoduchý netahový roguelike, který vyniká především využitím 3D voxelové grafiky namísto běžného pohledu shora. Hratelnost je velmi surová a točí se pouze kolem vyhýbání se pastem, bojem s nepřáteli a sbírání předmětů, což hře ale nikterak neubírá na návykovosti. Delver se stále nachází v alfa fázi vývoje, takže se dají očekávat budoucí obsahová rozšíření.

Delver Delver

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

Minecraft: Pocket Edition

Slavná roguelike adventura, která jde v generování map o krok dál a namísto 2D dungeonů staví hráče do nekonečného trojrozměrného světa, který se samovolně procedurálně rozvíjí. Nic však není dokonalé a Minecraft není výjimkou – brzy totiž zjistíte, že svět sdílíte s bandou nepřátelských monster, takže vaším prvotním zájmem bude jako v každé správné roguelajkovce přežít. Pro získání potřebných minerálů ke konstrukci nástrojů je pak třeba zarýt krumpáč do horniny a ponořit se hluboko hluboko pod zem.

Minecraft Minecraft

logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

 

6 KOMENTÁŘE

    • Po zralé úvaze jsem se port NetHacku rozhodl nezahrnout, protože mi bez klávesnice přišel naprosto neovladatelný. Ale když už tak naléháte, tak jsem zmínku o něm pro zajímavost zařadil do odstavce Žánrová specifika. 🙂

  1. Díky autorovi Rainbow Dashovi 😉 za pěkný souhrn. Dříve jsem něco takového hledal, ale tvor to líný jsem moc neuspěl. 🙂 Díky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here