Oscura – trocha temna pro vaše displeje

1

Jsou hry, které si zaslouží přízvisko umělecké. A temná plošinovka Oscura taková rozhodně je. Stačí se rozhlédnout po screenshotech rozesetých po celém článku.

A na hratelnosti tím rozhodně netrpí.

Dějství první
Je temná noc a podivné stvoření, kterému hoří jedna ruka se vydalo do světa. Do světa plného nástrah – ozubených kol, lávy, bodců a příšer, které se světla bojí víc, než čert kříže. A vaším úkolem bude tuto postavu provést skrz všech dvanáct nebezpečných úrovní. Během vaší pouti budete skákat, skákat a skákat, protože jen tak se dostanete přes propasti a hlubiny. Budete sbírat zářivé náplně do vašeho zastavovače času, protože jen s pomocí jeho jdou překonat ty nejtěžší překážky. Budete se pozorně dívat kolem sebe, protože jenom tak najdete ozubená kolečka, která vám zpřístupní skrytá místa. Zní to jednoduše, ale zas tak lehké to nebude.

Oscura totiž není lehká hra. Prvních pár úrovní proskáčete hned, ale pokud budete poctiví a budete se snažit neumírat a získat co nejvíce bodů, stane se zdánlivě primitivní plošinovka výzvou. Správně načasovat výskok, v ten pravý okamžik zapnout zpomalení času – to všechno bude chtít cvik a mnoho neúspěšných pokusů. Na druhou stranu nejde o hru, ve které byste se zasekli u neřešitelného problému.

Dějství druhé
Ovládat svého svěřence vám nebude činit problém. Je to jednoduché, vybrat si můžete ze dvou způsobů. První z nich pracuje s klasickými virtuálními tlačítky, tak jak vidíte na většině obrázků v tomto článku. Je to přesnější a spolehlivější způsob. Pokud ale nechcete kazit vizuální zážitek, můžete hru ovládat volnějším stylem – je to pěkné, efektní, ale nepřesné. V tomto módu nejsou virtuální tlačítka používána, celá plocha displeje se stane ovládací plochou. Jediné, co vám na obrazovce zůstane tak bude rychlý skok do menu a zásobník ,,nábojů“ do zpomalovače času.

Ten funguje následovně. Před sebou máte propast, přes kterou se dá dostat pouze přes velmi rychlé houpající se koše. Pokud byste se snažili naskočit na ně v normální rychlosti toku času, s největší pravděpodobností selžete – nestihnete to. Po sebrání určitého počtu nábojů, které jsou rozesety po každé úrovni, můžete ale čas na pár chvil zpomalit. Zbělá obrazovka, vše se začne pohybovat pomaleji, Neo se vyhne kulce a vy máte dostatek času k nalodění na houpající se koš.


Dějství třetí

Jak již bylo naznačeno v úvodu článku, Oscura je krásná hra. Atmosféra je tu vyšponovaná až na maximum, grafické zpracování připomíná oceňovanou hru Limbo pro osobní počítače. Nejde sice až o tak snový zážitek, nicméně dojem zanechává hra výtečný. Barevná paleta je totiž složena především z černé a pár dalších, dílčích barev. To všechno je podloženo pozadím, které se liší dle zvolené úrovně. A celé vaše snažení podbarvuje temná hudba.

Nepřátelé (ty nejde zabít) jsou vyvedení strašidelně, ale celá hra má spíše komiksový nádech, který si na nějakou realističnost, či opravdovou hororovou atmosféru nehraje a hrát ani nechce. Panáčkovi by sice slušelo vyhlazení hran, tak jak to mají majitelé iOS, ale každá umělecká hra se počítá – a u Oscury o přítomnosti jistého uměleckého dojmu pochyb není.


Dějství poslední

Jestli máte chuť zahrát si hru, která dobře vypadá, dobře se hraje a je v něčem netradiční – Oscura je jasná volba. Sice je poměrně krátká a její původní cena byla poměrně vysoká, teď ji můžete na Google Play zakoupit za směšných dvacet korun – to je za hru podobného ražení rozhodně adekvátní cena. A pamatujte: Zářící oči jsou dobré výtahy.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here