Chromebook Acer C720P – Věrný parťák na cesty (recenze)

5

Chromebooky vždy oslovovaly svou cenou. To se však vždy odrazilo v low-end výbavě, která zpravidla zahrnovala slabý ARMový procesor a malou operační paměť RAM. Staré časy však definitivně skončily a do poslední generace Chromebooků se konečně dostávají úsporné procesory od Intelu, ceny však zůstali v podobném gardu, jako u předešlých generací.

Chromebook Acer C720P 15

Chromebook Acer C720P nám dorazil v konfiguraci s 32 GB vnitřní paměti a 4 GB operační paměti RAM. V prodeji je hned několik dalších variant. Ty se od sebe liší velikostmi paměti RAM, ROM nebo i implementací dotykového displeje, model bez dotykového panelu je v názvu ochuzen o písmeno P (těžko říct, proč zrovna P).

Displej

Samotný displej příliš kvalit nepobral a právě na něm je vidět největší daň za nízkou cenu. Pozorovací úhly jsou téměř nulové a rozlišení je klasických 1366×768 pixelů. To by zase tak moc nevadilo, problém je však v již zmiňovaných slabých pozorovacích úhlech a v použití nejhoršího avšak nejlevnějšího typu displeje – TN. Displej je ale z mého pohledu tím jediným, včem Acer C720P zásadně zaostává za konkurencí.

Chromebook Acer C720P 11

Pro Chromebook typická paměť

Ani tento Chromebook nevybočuje v segmentu paměti z řady. Model je k dispozici ve dvou paměťových verzích – 16GB a 32GB. Nám dorazila ta vyšší a z mého pohledu pro běžnou práci bohatě dostačovala. V Chromebooku sice nemůžete skladovat vaši celoživotní filmovou sbírku, nic vám však nebrání v připojení externího disku skrze USB 3.0. V něm můžete  uchovávat veškerá vaše data, nesmíte jej ale nikde zapomenout. Nechybí ani plnohodnotné HDMI, za pomocí kterého můžete k Chromebooku připojit i externí monitor. Samotné nastavování mi přišlo ještě jednodušší, než je tomu u Windows. Nechybí ani možnost nastavení příslušného zvukového výstupu a s nastavením by si měl rozumět skutečně naprosto každý.

Chromebook Acer C720P 2

Acer C720P a všechny jeho varianty si také poradí s SD kartami až do kapacity 128 GB a díky tomu by nikdo neměl mít s nedostatkem paměti problém. Ke každému Chromebooku navíc dostane po dobu dvou let 100GB na cloudovém úložišti Google Drive (U Chromebooku Pixel dokonce 1TB po dobu tří let).

Chromebook Acer C720P 5

Stále stejný problém s filmy

Chrome OS si sice poradí s většinou klasických souborů. Problém však má s licencovaným zvukovým kodekem AC3, který je používán u nezanedbatelné části filmové produkce. S tím bohužel v Chrome OS nic neuděláte a jediným řešením je odemknutí bootloaderu a instalace volné distribuce Ubuntu.

Chromebook Acer C720P 13

Ubuntu můžete používat i pro běžnou práci. Ani zdaleka však není tak rychlé, jako na míru  optimalizovaný Chrome OS a já jsem jej používal pouze na přehrávání již zmíněných filmů. Pokud se chcete do instalace Ubuntu hned po koupi pustit. Budete si muset osvojit pár jednoduchých terminálových příkazů. Na internetu jsou však všechny srozumitelně vysvětleny a neměl by se dostat do problémů ani mírně pokročilý uživatel.

Fenomenální výdrž

Je trochu paradoxem, že Chromebook s nejnižší cenou nabídne nejvyšší výdrž. Je to dáno především díky úspornému procesoru z rodiny Haswell od amerického Intelu. Díky tomu jsem mohl Acer C720P používat bez kompromisů i dva pracovní dny bez připojení k síti. Podle mých testů vydrží při běžné práci (psaní dokumentů, procházení běžných webů) 8 hodin na jedno nabití.

Chromebook Acer C720P 1

Během dne jej však hned několikrát uspíte a zase probudíte, takže i při běžné práce by vám nemělo dělat problém s Chromebookem vydržet na jedno nabití i po celé dva dny (mně se to alespoň povedlo).

Nečekaně kvalitní klávesnice a touchpad

Kdo by očekával, že laptop do 7 tisíc nabídne stejně kvalitní klávesnici, jako notebooky s Windows o několik cenových řádů výše. Klávesnice je opravdu velmi kvalitní a vzniklo na ni několik desítek článků včetně této recenze.

Chromebook Acer C720P 7

Náročným uživatelům by však mohla vadit absence kláves Insert, Delete, Home, End a numerického bloku. Horní řada kláves je opět zastoupena namísto funkčních F1-F12 zastoupena napevno naprogramovanými funkcemi.

To stejné by se dalo říct i o touchpadu. Ten si opět rozumí s multidotykovými gesty a opět mi plně vyhovoval. Mohl by sice být o něco prostornější, pokud však vezmeme v potaz rozměry samotného laptopu, tak se o nic tak nesnesitelného nejedná.

Za málo peněz hodně muziky

Chromebook Acer C720P je jedním z nejlepších ve svém segmentu. Dokáže nabídnout všechno potřebné a navíc se stále se svou cenovkou pohybuje mezi těmi nejlevnějšími. Jediný zásadní problém bych viděl v horším displeji, ve zbylých aspektech však bez okolků překonává svou konkurenci.

Chromebook Acer C720P 8

Situaci by mohl změnit nový Chromebook od Dellu, který nabízí podobné možnosti a lepší displej. Byl však představen teprve nedáno a příliš informací zatím neznáme. Model od Dellu však bude o nějakou tu korunu dražší a nenabídne například dotykový displej.

Chromebook Acer C720P 9

I při přihlédnutím k rostoucí konkurenci musím konstatovat, že Chromebook od Aceru je momentálně asi tím nejlepším zařízením svého typu. Bohužel České republice však není stále dostupný a podle oficiálního stanoviska Aceru by se měl tento model na tuzemský trh dostat v nadcházejících měsících. Zatím ovšem neznáme ceny ani případné verze, které u nás budou dostupné. Podle zákulisních informací by se měla námi testovaná konfigurace cenově pohybovat pod hranicí 9 tisíc korun, stále se však jedná o nepotvrzenou informaci. Na americkém trhu je tento model k mání za 249$, je však ještě nutné připočíst místní daň.

youtu.be/cKUJbb1hf7Y

5 KOMENTÁŘE

  1. Môžem poprosiť autora čo ma chromebook spoločný s Androidom ? (teda myslím že je to na portáli o androide) je to dosť smutné a takto si návštevnosť nezoženiete

      • Tak potom môže rovno písať aj o tom že Google pozmenil certifikácie u Google Apps či to že termostat Nest pracuje na nízkovoltážnych rozvodoch. A prečo tu nevidím novinky o jazyku GO či Dart ?
        — takto by vyzeralo ak by sa písalo o Google 🙂
        Je veľmi smutné že portál s názvom „Android Market“ píše o chromebooku – smutnejšie je to že to nejaký šéfredaktor vypustil vonku

        • Jakmile bude náš web číst dostatek čtenářů, které zajímá změna certifikátu u Google Apps nebo nízkovoltážní rozvody u Nest, zvážíme články s touto tématikou. Chrome OS má k Androidu velmi blízko a není tedy důvod, proč by nemohla na portálu Androidmarket.cz vyjít recenze některého ze zařízení s tímto systémem.

        • No napríklad mňa ako užívateľa android zariadenia, ktorý pripája svoj telefón k Windowsu zaujíma ako to funguje s chromebookom. Veď keď ťa to nezaujíma tak to nečítaj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here