[RECENZE] CyanogenMOD 7 – Samsung Galaxy S

19

Dnes pro Vás máme úplně první recenzi uživatelské ROM, jelikož většina z nás v redakci vlastní Galaxy S a rádi zkoušíme nové věci, tak si povíme něco o CyanogenMODu 7 pro Galaxy S. Předem upozorním, že flashování ROMek doporučuji spíše trochu pokročilým uživatelům, kteří jsou si vědomi rizik, která to obnáší. Také upozorňuji, že se v článku nebudu zaobírat základními pojmy jako je ROM, recovery režim a download mod.

Co je to CyanogenMOD

CyanogenMOD je celá rodina uživatelských ROM postavená na čistém Googlem uvolněném open source kódu Androidu. Oproti většině ostatních ROM postavených na těch od Samsungu (Darky’s) neobsahuje většinu vychytávek implementovaných Samsungem jako je například rSAP. Naproti tomu má své jiné vychytávky a vzhledem k faktu, že se jedná o čistý Android, tak Vám ze SGS udělá takový Nexus S bez NFC.

Instalace

Instalace této ROM není naštěstí nic moc složitého. Pokud máte a vždy jste měli v telefonu libovolnou ROM založenou na oficiálním Froyu/Erclairu (např. Darky’s 9.x) není problém v podstatě žádný. Pokud momentálně používáte nebo jste někdy používali ROM založenou na na Gingerbreadu (např. Darky’s 10) bude před instalací Cyacogenu nutno přeflashovat zpátky na Froyo a to spolu s Froyo bootloaderem.

Poté, pokud máte oficiální ROM, budete zpřístupnit práva root. Nakonec stačí jen nainstalovat aplikaci ROM Manager, flashovat přes ni aktuální ClockworkMod Recovery (Galaxy S i9000 (bez MTD)), stáhnout z těchto stránek aktuální noční sestavení CyanogenMODu, nakopírovat jej na SD kartu a z ROM Manageru ji nainstalovat pomocí volby ‚Instal ROM from SD Card‘.

Až se Vás aplikace zeptá, zatrhněte jak WIPE Dat, tak DALVIK Cache a pro jistotu i zálohu aktuální ROMky. Telefon se restartuje ClockworkMod Recovery a začne instalovat novou ROM. Tento proces chvíli trvá, tak se nebojte. Pokud náhodou nabootuje zpátky do původní ROM, nebojte se a spusťte instalaci znovu.

Nakonec ještě v nové ROM nainstalujte ROM Manager, přes něj flashněte ClockworkMod Recovery (GalaxyS i9000 MTD) a poté přes ‚Download ROM‘ nainstalujte Google Apps.

 

Vím, že jde ROM stáhnout i skrze ROM Manager, ale osobně jsem měl s touto možností určité problémy a tak raději doporučuji tento způsob.

Aplikace

Asi první věc, která Vás trkne do nosu po spuštění, bude absence veškerých, a mnohdy dobrých, aplikací dodaných Samsungem. Zapomeňte tak na krásnou aplikaci kontaktů dokonale propojenou se sociálními sítěmi, ThinkFree Office, poměrně dobře zpracovaný kalendář nebo dokonalou aplikaci fotoaparátu.

Aplikace kontaktů není vyloženě špatná, ale chybí ji například zmíněné propojení se sociálními sítěmi anebo rychlé posouvání pomocí abecedního posuvníku v pravé části seznamu. Jinak je použitelná a osobně jsem za ni náhradu nehledal.


CM7_Concact1

Poměrně nepřekvapivě v této ROM nenalezneme ThinkFree Office, který Samsung v oficiálních ROMkách zaplatil za nás. Buďto se tedy objedete bez možnosti editace a stáhnete si verzi zdarma nebo si prostě a jednoduše zaplatíte.

Aplikace kalendáře je na tom také trochu hůře než ta od Samsungu. Chybí jí například propojení se sociálními sítěmi a krátká agenda pod měsíčním náhledem. Její světlý motiv také do spíše temného prostředí systému nezapadá, ale žádné výrazné nedostatky bránicí používání nemá.

Oproti tomu aplikace kamery je téměř nepoužitelná. Zapomeňte na krásné, přehledné a funkční ovládání a dejte sbohem neomezenému nahrávání v HD rozlišení. Ovládání je přinejlepším složitější, pokročilé nastavení naleznete na separátní obrazovce a to základní je zase v jednom dlouhém dialogu. Nakonec chybí i možnost zvolit místo na které bude kamera ostřit. Celkově tak nemohu než doporučit stáhnutí nějaké náhrady, bohužel zatím nemám nic pořádně vyzkoušeno a tak nemohu poradit.

Další aplikací, která Vám bude pravděpodobně chybět je hudební přehrávač. Naštěstí ten zde přítomný není úplně špatný a kromě faktu, že neumí přehrávat po složkách a neobsahuje ekvalizér, mu nic zásadního nechybí. A pokud by Vám přece jen nevyhovoval, tak na marketu naleznete alternativ poměrně dost. Doporučit mohu například Power AMP nebo Winamp.

Zapomeňte také na propracovaný budík, ten zde obsažený je totiž téměř nepoužitelný. Nezvládá jednoduchý výběr budící melodie z MP3 knihovničky, pozvolné zvyšování hlasitosti ani jakýkoliv systém chytrého buzení. Doporučuji tak sáhnout po nějaké alternativě, osobně mi například vyhovuje Gentle Alarm, jehož recenzi také připravujeme.

 

Kromě toho také chybí klávesnice Swype, některé živé tapety a samozřejmě Launcher TouchWiz. Ohledně TouchWizu prý ale existují snahy o zprovoznění jeho 4. verze z Galaxy S II i v CyanogenMODu 7 pro SGS.

CyanogenMOD tweaky

Samostatnou kapitolou jsou tweaky přidané do čistého Androida od Cyanogen týmu. Nalezneme tu například pokročilou správu taktů a školování procesoru, možnost upravení určitých nastavení grafických driverů a podobně.

Zajímavější je však možnost upravení rychlého nastavení v roletce, kde kromě klasické čtveřice WiFi, Bluetooth, GPS a otáčení, můžete mít i například ovládání jasu, přepínač 2G/3G a další. K roletce se váže ještě jedna zajímavá funkce, oznámení můžete pomocí tahu odhazovat i po jedné a nemusíte tak mazat vždy všechny najednou.

Další zajímavostí jsou široké možnosti upravitelnosti lock-screenu. Můžete například povolit odemykání jen pomocí gest, přičemž můžete nastavit i gesta, která rovnou zapnou i nějakou aplikaci. Fantazii se meze opravdu nekladou.

V kernelu je také přítomna podpora pro BLN a tak když Vám přijde zpráva/e-mail/zmeškáte hovor tak se rozsvítí podsvícení tlačítek.

Nakonec ještě zmíním klasické Android 2.3 vypínání obrazovky po vzoru starých televizí a žlutý overscroll efekt.

Stabilita, bugy & výdrž baterie

Ohledně stability nemohu ROMce vyčíst vůbec nic. Za celou dobu se telefon ani jednou nezasekl a samovolný restart proběhl pouze jednou a to při poměrně nízkém stavu baterie, takže kdo ví, jestli si telefon nemyslel, že je již vybitý.

Malé problémy jsem měl se sluchátky, na kterých nefungovalo pozastavovací tlačítko a hlavně, při zasunutí automaticky spustili hudební aplikaci. To by nebylo špatné, kdyby ji to okamžitě nevypnulo a znovu nezapnulo v nekonečném cyklu až do vytažení sluchátek. Jedinou možností tak bylo spustit hudební aplikaci v předstihu, zapnout přehrávání hudby a až poté zastrčit sluchátka.

Kromě toho měli některé aplikace problém s akcelerometrem, ale opravdu jen některé. Například takový Doodle Jump fungoval bez problémů. S GPS jsem problémy taktéž neměl, na druhou stranu jsem ji netestoval nikterak pečlivě, takže je možné, že mi něco uniklo. Kompas byl v prvních nočních sestaveních skoro nepoužitelný, časem se ale poměrně dost zlepšil a v posledních verzích už se používat dá.

Jinak jsem na žádný vyloženě velký BUG jsem v ROMce nenarazil a to jsem většinu času používal první noční vydání, které by jich teoreticky mělo obsahovat nejvíce. Jediný drobný problém jsem měl s nižší a leckdy proměnlivou citlivostí Wi-Fi antény. O žádnou tragédii však nešlo, jenom například v místech, kde jsem míval 1 čárku, se CyanogenMOD 7 čas od času nechytal.

Výdrž baterie také překonala mé očekávání. Telefon mi vydržel přibližně stejně dlouho jako Darky’s 9.5, což znamená dva dny při nižším vytížení nebo 1 den při vyšším. Celkově se mi nestalo, abych měl večer méně než 20% baterie a to ani, když jsem měl celý den zapnutou Wi-Fi, opravdu často prohlížel web a testoval různé 3D aplikace. Jediné co jsem zaznamenal, je trochu vyšší spotřeba baterie přes noc, takže doporučí telefon každý večer zapojovat do zásuvky.

Rychlost & Benchmarky

A máme tady poslední a pro mnohé nejdůležitější bod, kterým není nic jiného než rychlost celé ROM a rovnou Vám mohu říci, že je úžasná. Za celý týden a půl, který tuto ROM používám, jsem nenarazil na jediný, byť jen nepatrný zásek. Všechny aplikace se spouštěly rychle, všechny animace byly plynulé a to jsem telefon vůbec nerestartoval.

V podstatě se dá říci, že CyanogenMOD 7 je přibližně tak rychlý jako je kterákoliv jiná ROM okamžité po nainstalování. Oproti ostatním tuto rychlost neztrácí a udržuje si ji i po 50. nainstalované aplikaci.

Nakonec ještě přikládám tabulku výsledků v Benchmarcích

[table id=169 /]

Shrnutí

Celkově ROM považuji za velmi zdařilou a pravděpodobně u ní zůstanu. Jedinou mouchou je absence některých opravdu povedených aplikací od Samsungu, ale to je vždy řešitelné nějakou náhradou. Oproti tomu získáte naprosto bezproblémovou a rychlou ROMku, s kterou je radost pracovat.

A příště se můžete těšit na recenzi MIUI ROMky

 

 

 

 

19 KOMENTÁŘE

 1. Je pravda, že aplikace na fotografování je děs. Do CM7.1 se prý ale chystá nějaká nová a snad i kvalitnější.
  A pokud překounsete tento (IMHO malý) problém, tak dostanete opravdu ultimátně rychlou ROMku a to se vyplatí.

 2. //Malá chyba nám odstranila obrázky, na opravě se pracuje.
  EDIT: Prozatím se budete muset spokojit s galerií, časem vrátíme obrázky zpátky do článku, kam patří, ale asi to bude chvíli trvat.

 3. Mně nevadí ani ta aplikace na focení…. na nastavení jsem si už zvyknul a fotky to dělá krásný, to mně stačí
  Za jinou ROM už bych neměnil.

 4. Nechtěli by jste udělat něco podobného i pro LG Optimus 2x? Vlastní ROM přes ROM Kitchen ten telefon podle různých zpráv na netu dostane na lepší výkon a navíc už má ta ROMka Android 2.3

 5. Já mam CyanogenMOD 7.0.3 na HTC Desire a jsem s ním naprosto spokojen…skvělá rychlost, nijak nemrzne, spousta volného místa… Jen tedy až ta aplikace foťáku, ale o té už je tu vše řečeno.
  Takže doporučuji… A sám se těším na recenzi dalších ROMek, abych měl nějakou inspiraci na případnou další změnu 🙂

 6. Cyanogen má v sobě zabudovaný ekvalizér, dá se najít v seznamu aplikací a jmenuje se DSP Manager. Umí také spravovat basy a zvlášť upravovat výstup zvuku na sluchátkách, reproduktoru a headsetu…

 7. 2MyKE: Díky za postřeh, toho jsem si nevšiml.
  Prozatím asi můžete očekávat jenom recenze SGS ROMek, v redakci totiž 3 máme právé SGS. Ale pokud se nám chcete složit na Optimus 2X, stačí napsat a nějak se domluvíme ;).

 8. NoNa: vím že je to off-topic, ale chtěl bych rootnout můj HTC Desire (je to můj první Android) a jak jsem tak četl na netu, je to složitější než jiní Androidi, nemohl by jsi mi prosím poslat návod který jsi použil? Předem díky 🙂 Můj mail je ajanek@post.cz

 9. Cekal sem od toho vic, nejvic me odrazuje absence toho adresare od samsungu protoze ten je uzasny + kalendar, to sou dve veci co pouzivam nejvic, takze na co mi bude kdyz budu mit telefon kde se budu vztekat pri vyhledavani v adresari a pri dost podivne vyhlizejicim kalendari. Myslim si ze to darky 10.x jisti.
  Kadopadne recenze super, usetri spoustu casu se zkousenim na vlastni kuzi.

 10. Osobně používám ROM od JUWEho … je poměrně stabilní, podporuje veškeré samsung vychytávky a bez problému v pracuje s TW4 s 5ti ikonami. Navíc JUWE slibuje přechod na CM7 kernel takže vlastně spojí výhody této recenzované ROM s vychytávkama samsungu a svýma vlastníma vylepšeníma … co víc si přát …

 11. Mam darkyho 10.1..je super a ano mam ho konkretne kvuli samsungackymu allshare a fotaku.

  Driv jsem mel CM jeste na spice a pokud si dobre pamatuju tak kdyz v adresari chytnete posuvnik tak naskakuji pismenka, takze se da hledat normalka. Jinak kalendar na cm mel pro mne jednu vec se kterou v tom samsungackym opravdu bojuju. Slo tam pridat vice upozorneni na udalost, abych opravdu nezapomnel.

  Jinak darky asi da best co jsem mel. Jinak ofiko GB pro SGS mi prisel co se tyka tech samsungackych app jeste trosku jiny, lepsi…prechazel jsem z nej na darky a mam pocit ze adresar kalendar i fotak maji nejaky zmeny v grafice

 12. Recenze slušnáá, možná až příliš kritická. Předně je nutné říci, že CM7 pro SGS je prozatím pouze v Nightly buildech, tudíž nejsou tvůrci doporučené k trvalému užívání. Samsung balast si do telefonu může nahrát (například vyextrahováním daných apk souborů z jiné ROM, která je obsahuje). Chybí mi každopádně důkladnější rozbor CyanogenMod věcí navíc, praktické funkce jako vestavěné škálování procesoru, ukončení aktuaĺní aplikace podržením tlačítka zpět (parádní funkce), extrajednoduchá změna schémátek, nativní podpora APP2SD(to asi u SGS neni palčivý problém), detailní nastavení lockscreenu, efekty AMOLED displeje apod. Podotýkám, že SGS nemám (jedu s CM7 na Blade), ale funkce tam jsou obdobné.

 13. Časem o CM7 chystám další a tentokráte opravdu podrobný článek. Toto mělo být jenom takové krátké nahlednuti.

 14. 2Hudasp
  samsung balast jen tak nekam nenahrajes…je to vic provazany(treba jako sense). Kdyby to slo myslim, ze si ten fotak na cm7 nahraji vsichni:-D

 15. Kontakty – ten posuvník tam samozřejmě je, ale ukáže se jenom při posunutí.
  Foťák: To myslíte vážně? Foťák je perfektní, umožňuje prakticky všechny nastavení včetně základních barevných filtrů. Ale když ty fce nechci najít, nenajdu je, že…? Mimochodem, ostření na dotyk to samozřejmě má.

  • Mám tu v ruce SGS s CyanogenMODem (první noční sestavení s kterým byla psána recenze).
   Písmený posuvník nemá, pouze při posunu zobrazuje momentální písmeno. Je to sice malý, ale přesto rozdíl.
   Barevné filtery sice má, ale k čemu to je, když dokáže nahrávat jenom 30min a nevyužívá celou plochu displeje. A ostření na dotyk, alespoň u prvního nočního sestavení, opravdu chybí.

 16. Dobrý den, chtěl bych na své Galaxy S nainstalovat tuto ROM. Nyní mám oficiální ROM 2.3.3 Gingerbread, která vyšla pro ČR včera odpoledne. Četl jsem několik for, ale není mi jasné, jak postupovat, mohl bych Vás požádat o radu? Je to tak, že musím nejprve zprovoznit trojhmat, poté udělat root a pak nahrát ROM?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here