Jbed – emulace J2ME pro Android

11

Měli jste na svém bývalém hloupém telefonu nějakou oblíbenou javahru, či javovou aplikaci za kterou jste nenašli náhradu? Pak vyzkoušejte JBED – J2ME emulátor pro Android.

Aplikaci bohužel, zřejmě z licenčních důvodů, nenajdete na Androidmarketu. Pro Android 1.5 – 2.2 však lze stáhnout instalační soubor z této stránky. Je nutné stáhnout aplikaci přesně pro vaši verzi operačního systému, jinak aplikace nefunguje správně.

Pokud již ve svém mobilu máte Android Gingerbread, je instalace trochu složitější. Existují však dvě metody. První možnost je ze stejných stránek stáhnout flashovatelný zip s verzí pro Android 2.3 a ten pomocí bootloaderu flashnout. Tato možnost mě osobně však nefungovala. Druhá možnost je ze stránek stáhnout zip archiv, který obsahuje instalační soubor s aplikací a knihovnu libjbedvm.so. Tu je nutné za pomoci správce souborů s právy roota nahrát do složky /systém/lib. Poté již můžete nainstalovat aplikaci a normálně ji spustit.

Java aplikace se do emulátoru přidávají tak, že do nějaké složky na SD kartě (ne do rootu karty, tam ho JBED nenajde) nahrajete .jar soubor a v menu emulátoru vyberete položku karta SD. Emulátor chvíli hledá na SD kartě soubory .jar (buďte trpěliví, na velkých kartách to může trvat i několik minut) a poté vám nabídne instalaci aplikací, které našel. Poté, co je aplikace nainstalovaná, si ji ještě můžete zařadit do složky a od té doby už ji vždy najdete v hlavním okně emulátoru.

Emulace vcelku ujde, pouze ovládání trochu zlobí. Pozor zejména na tlačítko zpět, které vás vrátí do hlavního okna emulátoru. Zatím jsem tedy nezkoušel žádnou hru, používám však Live slovníky od Utisoftu a zatím jsem nezaznamenal žádný větší problém.

Vzhledem k tomu, že jinou možnost jak emulovat J2ME na androidu se mi nepodařilo najít, tak v případě, že se bez své java hry či aplikace skutečně neobejdete, JBED rozhodně stojí za vyzkoušení.

 • Cloudy

  Mohli byste sem někdo dát odkaz popřípadně raupload na ten zip soubor pro 2.3? Já se tam za boda nemůžu dostat.

  • Petr Houška

   Jakmile se nám jej podaří stáhnout, tak jej někam uploadneme. Bohužel zálohu nemáme.

   • Ddaalliikk

    jaký je nazev nektereho spravce souboru s pravy roota pls odpovezte ja tomu nrozumim. 🙁

 • tupaorc
  • méďa

    dobrý den stahnul jsem to a stejne to pise aplikace neocekavane ukoncena?? nevim co  s tim nevite nekdo ? a jeste bych se chtel zepat co znamá opravění roota???

 • DS smash

  mam x10mini at delam co delam vzdycky mi pri instalaci vyskoci okenko „aplikace nebyla nainstalovana“ uz tam mam 2.1. a ten sem si i stahnul nevite nekd co s tim ?

 • K.S.

  Dobrý den, potřebuji pro tento emulátor root, když mám Android 2.2?

  Děkuji za odpověď.

 • Lian

  Dobry den, stahnul jsem si zip archiv rozbalil jsem ho a spustil jsem
  jbed.apk. Aplikace se nainstalovala, ale kdyz ji otevru objevi se,, Aplikace Okno Java (procescom.esmerec.android.jbed) byla neocekavane ukoncena.“ Muzete mi poradit co s tim. Mam v ruce poprve telefon s Androidem (verze 2.3). Takze se omlouvam, ale moc nevim jak na to. Dik za pomoc

 • Ddaalliikk

  pls. jaky prohlizec souboru je s pravy roota

  • dvdkon

   Treba ROM Toolbox PRO. Je placeny ale to neva 😉

 • Kjůba

  Na prd, na SD kartě vytvořím složku a furt to píše empty.