HTC představilo staronovou vlajkovou loď a Office si našel cestu i ke konkurenci (komentář)

4

Jak byl minulý týden na překvapení a nové produkty bohatý, tak byl ten poslední chudý. Ano, sice jsme se dočkali zbrusu nového high-endu od HTC a ano, Microsoft konečně překonal své nedořešené komplexy a představil svůj kancelářský balík Office i pro konkurenční platformy Android a iOS, i tak nebyl ale poslední týden příliš zajímavý.

HTC-one-is

 HTC One 2014 (M8) je totiž téměř stejný jako loňský model a možná proto se mu ani tvůrci z HTC neobtěžovali vymyslet nějaký ten nový kódový název, do kterého by se zaručeně všichni pobláznění fanoušci značky HTC ihned zamilovali. Raději vsadili na ten loňský, ostatně to nebyla ani zdaleka poslední věc, která zůstala při starém. Pokud to shrneme, tak nové HTC má akorát trochu větší displej se stále FullHD rozlišením, více zaoblené hrany a konečně podporuje i microSD karty. Tohle jsou ty novinky, kterých si všimnete a mají nějakou užitečnou funkci. Pak přicházejí ty nepříjemné novinky anebo funkce, které asi v životě nepoužijete.

inovation

Mezi ty patří například druhá čočka pro úpravu zaostření fotoaparátu. Zaostřování až po vyfocení zní sice zajímavě a trochu neuskutečnitelně. Ono taky nikde není řešeno, že tahle novinka vždy spolehlivě funguje. Přesněji řečeno, podle zahraničních recenzí spíše nefunguje, než že by fungovala podle představ. Druhou pro mě trochu nepochopitelnou novinkou je nahrazení zmenšené microSIM ještě menší nanoSIM. Osobně nejsem zastánce miniaturizace za každou cenu a u SIM karet to platí dvojnásob. Když už jsme si všichni zvykli na zmenšenou microSIM, tak Apple s velkou slávou uvedl ještě menší nanoSIM. Trochu to vypadalo, že ostatní výrobci zůstanou u zavedené micro varianty a hle, HTC se snaží jít s dobou ve všech směrech a do nového HTC One rovněž zaimplementovalo nanoSIM konektor. Jak jsem napsal už o pár řádků výše, fanda tohohle myšlenkového směru ani za mák nejsem a když už jsem si po roce a půl zvykl na microSIM, nehodlám ji zase hned měnit za další zmenšenou variantu a ideálně za další rok a půl podstupovat totožný proces.

HTC-One-meme

A to je asi tak vše. Samozřejmě se vylepšil procesor, který je zase o něco lepší a rychlejší, těžko ale říct, jestli bude taky úspornější. HTC sice slibuje lepší výdrž baterie díky větší baterii, jestli ale bude zvýšení výdrže znatelné, zatím těžko předjímat. O softwarových novinkách se zde příliš rozepisovat nebudu. Nic dvakrát důležitého zde nenajdeme a akorát to všechno dostalo novou číslovku. Samozřejmostí je nejnovější Android 4.4 KitKat. Trochu netradiční je však umístění všech důležitých aplikací do Google Play pro jednoduchou a rychlou aktualizaci. HTC se evidentně nechalo inspirovat u posledních kroků Motoroly.

Office

Druhou zásadní novinkou posledního týdne je uvedení kancelářského balíku Microsoft Office i pro platformy s Androidem a iOS. To má ale hned několik ale. Aplikace je sice zdarma, počítá však s tím, že nejnovější Office 13 máte i na vašem počítači nebo tabletu s Windows. Skrze androidí aplikaci se mi sice podařilo vytvořit i upravovat dokumenty a tabulky v nativních formátech, zcela zde však chybí ukládání do jiného úložiště než OneDrive (po staru SkyDrive) a chybí i možnost uložení do lokální paměti smartphonu nebo tabletu. Nic proti tomu nemám a je celkem pochopitelné, že se Microsoft snaží přilákat nové uživatele do náruče svých služeb za každou cenu. Díky tomu jsem se však rád opět vrátil ke Google Drivu a jeho kancelářským balíkům. Přiznávám, že prezentace na desktopu stále ještě tvořím v PowerPointu, ale klasické dokumenty bez problémů už nějaký ten čas píši ve webovém editoru Google Dokumentů včetně tohoto komentáře.

microsoft-office-ios

Nastává tak otázka, zda už není na podobný tah Microsoftu pozdě. I přesto, že já jsem již téměř úplně přešel na free řešení od Googlu, si to ale nemyslím. Microsoft Office stále používá nespočet uživatelů, kteří si je velmi rádi nainstalují i do svého tabletu s Androidem nebo iOS. Je ale zřejmé, že Microsoft už konečně pochopil, jak důležitou roli tyto nové platformy hrají a společnost z Redmondu už nechce riskovat, že jí ujede vlak stejně, jako se to stalo u smartphonů. Na službách a softwaru je totiž Microsoft existenčně závislý a z něčeho musí financovat své propadáky s platformou Windows Phone.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here