Greenify – zbavte se aplikací běžících na pozadí [recenze]

12

Aplikace běžící na pozadí jsou velkým nepřítelem mnoha uživatelů operačního systému Android. I přes veškerou snahu, jakou je například používání správců úloh, tyto aplikace nadále běží bez vašeho vědomí na pozadí, čímž zbytečně zpomalují zařízení a vybíjejí baterii. Užitečným pomocníkem, se kterým snadno zakážete aplikacím automatické spuštění na pozadí, je bezplatný nástroj Greenify. Předem upozorňujeme, že tato aplikace vyžaduje root.

Jak to (ne)funguje?

V současné době existuje několik způsobů, jakým se můžete pokusit zastavit aplikace běžící na pozadí. K nejčastějším, a bohužel také nejméně účinným způsobům, patří správce úloh (task killer/task manager), který automaticky nebo manuálně ukončuje úlohy na pozadí. Používání task killerů ale připomíná boj s větrnými mlýny, protože velká část aplikací se bez vědomí uživatele znovu spustí. Ve výsledku jsou tedy nároky na baterii často ještě větší, než když správce úloh nepoužíváme.

Jednou z dalších možností, jak se zbavit aplikací běžících na pozadí, je zmrazení pomocí nástroje typu Titanium Backup a App Quarantine. Toto řešení se ale téměř podobá úplné odinstalaci, jinak řečeno, aplikaci není možné po zmrazení či vypnutí používat. Celý postup nepatří k nejjednodušším a navíc způsobuje problémy s widgety dané aplikace.

Na jakém principu tedy funguje Greenify? Nejprve si jako uživatel vyberete aplikace, které budou v případě jejich nepoužívání převedeny do režimu hibernace. Tyto aplikace zůstanou vypnuté až do chvíle, než je budete znovu potřebovat – jinak řečeno, dokud je sami nespustíte kliknutím na jejich ikonu.

Ve srovnání s používáním správce úloh se aplikace v hibernaci nemůže sama spustit, takže tím odpadá nepříjemná hra na kočku a myš. Oproti druhému zmíněnému řešení zase Greenify nabízí jednoduchou možnost opětovné spuštění aplikace, její ikona navíc zůstane v systému i během hibernace.

greenify 1

Rozdíl je znatelný

Asi nejčastější otázkou ohledně Greenify bude, zda nástroj opravdu funguje. A jak už bylo několikrát naznačeno, ano, rozdíl je docela znatelný. Facebook, Gmail, Chrome i mnoho dalších aplikací si ukrajuje poměrně velkou část z výkonu smartphonu, což samozřejmě musí být znát na reakcích i době načítání. Zejména pokud máte slabší telefon, bude nárůst výkonu docela znatelný.

Přítomnost Greenify nejspíš poznáte i ve výdrži baterie. Pochopitelně nečekejte dvojnásobné prodloužení výdrže, ale i těch několik minut až hodin určitě přijde vhod. Samozřejmě platí, že rozdíl znatelnější, pokud máte svůj smartphone zanesený velkým množstvím aplikací.

Jednoduché nastavení

Počáteční nastavení nástroje Greenify je velmi jednoduché. Nejprve musíte nastavit, jaké aplikace chcete v budoucnu hibernovat. Kliknutím na ikonku v pravém dolním rohu se dostanete na obrazovku s přehledem aplikací, které můžete nechat, jak sami vývojáři říkají, zezelenat. Jinak řečeno, vybrané aplikace budou v případě nepoužívání automaticky převedeny do režimu hibernace.
greenify 2

Při nedávné aktualizaci byla přidána možnost označit více položek najednou, což výrazně urychluje přidávání aplikací do Greenify. Orientaci v seznamu aplikací vám usnadňuje jejich rozdělení. V horní části naleznete aplikace, které aktuálně běží na pozadí včetně využívané paměti a doby spuštění. Čím kratší tento seznam je, tím lépe pro výkon i výdrž baterie vašeho smartphonu.

Následují aplikace, které by teoreticky mohly způsobovat zpomalení telefonu v určitých situacích, jako například odemčení obrazovky nebo připojení k síti. I v tomto případě platí, že kratší seznam je lepší seznam. Třetí část zobrazuje nedávno spuštěné aplikace. Pokud v této kategorii naleznete aplikaci, kterou jste v poslední době nepoužívali, je pravděpodobné, že jde o aplikaci, která se ráda spouští bez vašeho vědomí.

Pokud nějaká aplikace v seznamu chybí, měli byste jí najít v úplném seznamu, který zobrazíte kliknutím na tlačítko „Zobrazit více aplikací“ v dolní části stránky. Jakmile označíte všechny aplikace, kterým chcete zabránit spuštění bez vašeho vědomí, přidejte je kliknutím na potvrzovací ikonu v pravé horní části obrazovky.

Přidávejte s mírou

Nedoporučujeme přidávat úplně všechny aplikace. Například systémové aplikace by mohly způsobit nestabilitu systému. Přidáním budíku byste zase mohli způsobit, že vás smartphone druhý den ráno nevzbudí. Pozor také na nejrůznější messengery, které při hibernaci nemohou zasílat upozornění na nové zprávy do notifikační lišty.

Problém mohou způsobit také widgety, které by sice neměly zmizet z domovské obrazovky, ale pravděpodobně se nebudou v režimu hibernace aktualizovat.

V jednoduchosti je síla

greenify 3

Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché a přehledné, díky čemuž nastavení aplikace zvládne každý. Radost budou mít také uživatelé, kteří mají problémy s angličtinou, Greenify byl totiž nedávno poměrně kvalitně přeložen do češtiny.

Důležité samozřejmě je, že samotný Greenify má velmi nízké nároky na baterii i výkon telefonu. Potěší také velikost aplikace, která je pouhých 232 kB, takže zbytečně nezabírá místo v interní paměti. Zklamáni mohou být pouze uživatelé, kteří očekávali nějaké možnosti podrobného nastavení aplikace. Na druhou stranu ale není všem dnům konec, protože vývojáři na Greenify nadále pracují.

Závěr

Pokud hledáte způsob, jak se zbavit aplikací běžících na pozadí a zlepšit tak výkon telefonu a prodloužit výdrž baterie, je Greenify pravděpodobně nejvhodnější volbou. Na rozdíl od dalších zmíněných možností opravdu funguje, a to bez vedlejších nepříjemných efektů. To vše zabalené v extrémně jednoduché aplikaci, kterou téměř radost nastavovat.

Greenify je navíc ke stažení zdarma a zcela bez reklam, což je bezpochyby další obrovské plus. Pokud byste ale chtěli podpořit další vývoj aplikace, můžete tak učinit zakoupením rozšíření za 58 Kč. Jeho jedinou výhodou je zatím přispění vývojáři, brzy by však měly přibýt některé funkce navíc, které budou v základní verzi aplikace chybět.

+ funguje tak, jak má
+ malá velikost a nízké nároky na výkon
+ jednoduché a přehledné rozhraní v češtině
+ zdarma a bez reklam
Celkové hodnocení: 100 %


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

12 KOMENTÁŘE

  1. Přesne to, co jsem hledal a chtel! Konecne se mi nebude jak pitomej poustet na pozadi facebook (a dalsi), kterej vyuzivam jednou tydne! Ave Androidmarket.cz! 🙂

        • A když jsem lajk, o rootu sem si už něco četl ale sám nejsem schopný ho provést a protože mám mobil stále v záruce (SIII, všichni straší že se vysype display, zatím nechci rootem porušit záruku kdyby náhodou, mám ještě rok a pár měsíců) tak váhám, nevěděl by jste někdo o app která nevyžaduje root a funguje i tak? Nebo už je budoucnost v app pouze s rootem??? A proč proboha?! Co pak dělat? Přeci nesvěřím mobil na root někomu cizímu do rukou..

  2. stáhnul jsem a nainstaloval … bohužel to nejní jak píší výše : (Radost budou mít také uživatelé, kteří mají problémy s angličtinou, Greenify byl totiž nedávno poměrně kvalitně přeložen do češtiny.)Já to prostě česky nemám :-(((.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here