Google Keep – minimalismem k rychlosti

4

Slova mého kolegy Michala, že Keep jsou nejlepší poznámky pro Android, jsou pravdivá. Už v první verzi se jedná o pozoruhodnou aplikaci, která jistě nadchne spoustu uživatelů. Tedy pokud jim opravdu stačí jen ty poznámky.

unnamed

Keep je jednoduchý. Minimalistický a přímočarý. A to je jeho hlavní výhoda oproti konkurenci, která často bojuje s velkým množstvím funkcí. Samotnou aplikaci tvoří de facto jen seznam poznámek, lišta pro přidání nové a seznam archivovaných. A to je celé. Keep vám nabízí v podstatě jen ty základní funkce, které k zachycení myšlenky (nebo úkolu) potřebujete. Nic víc, nic míň – pokud chcete sofistikovanější funkce, musíte hledat jinde.

Nejcitelněji asi chybí možnost nahrávat zvuk, která je v určitých situacích neocenitelná – stačilo by přidat jednu ikonku a problém by byl vyřešen, spolu se synchronizací na web (příp. do Google Drive) by se užitečnost posunula o krok dál. Z principu Keepu chybí pokročilé organizační funkce, na kterých stojí robustnější řešení typu Evernote – tagy, lokalizace, třídění, nic takového v Keepu není. Minimálně řazení poznámek dle barvy by ale umět mohl, volba barvy papíru má v současné verzi jen estetickou funkci.

Daň za vyšší funkčnost ale často bývá vybírána ve formě rychlosti, kterou zrovna neoplývá ani již zmiňovaný matador pokročilých „notýsků“ Evernote. Webová verze Keepu neumí formátování, jiné soubory než fotky k poznámkám nepřipojíte, ale funkční minimalismus se projevuje především v jedné věci – tahle aplikace je opravdu rychlá. A musím souhlasit s tím, že se jedná v současné době asi o nejrychlejší cestu jak dostat nápad z hlavy do smartphonu.

 Screenshot_2013-03-21-14-25-50 Screenshot_2013-03-21-11-44-51  Screenshot_2013-03-21-11-45-11

Samozřejmě se řada věcí může v příštích verzích změnit, mám tak obavu, aby postupně Keep nenarostl do příliš velkých rozměrů. Domnívám se, že současná verze bude řadě lidí právě svou přísnou jednoduchostí vyhovovat a jakékoli přidání složitějších funkcí by právě je mohlo odradit. Ale dost pesimismu, Google má v rukou nástroj, který je pro integraci s dalšími službami ideální – jako první se nabízí export poznámek do Google Docs pro podrobnější (a týmové) úpravy, ale využití pro Keep se v ekosystému Googlu najde určitě ještě víc.

Velkou devizou je i povedený widget, který přístup ke Keepu ještě více zrychluje – vytvořit poznámku lze pak snadněji, přímo z domovské obrazovky. Ve velké verzi widget nabízí zobrazení streamu poznámek, ve kterém se navíc dá scrollovat a k jednotlivým záznamům tak pohodlně přistupovat. Ocenit je třeba také snadnou tvorbu to-do listů, kterou například Evernote zrovna pohodlně neumožňuje. Na úkoly jako takové tu ale máme lepší aplikace, například můj oblíbený Wunderlist.

Sečteno a podtrženo – pokud nepotřebujete nic jiného než poznámkovník a neradi se složitěji organizujete, Keep by mohl být pro vás ten pravý. Chybí mu některé funkce, ale je to dobrý příslib do budoucna. A na obavy uživatelů, že ho Google zruší (je pravda, že v současné podobě Keep export dat neumožňuje), mohu říct jediné – když ho budete používat, tu pravděpodobnost přece jen trochu snižujete.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

4 KOMENTÁŘE

  1. T-Mobile Samsung GT-I9070P
    Tato položka není kompatibilní s vaším zařízením. …. krucifix – tak na tabletu (Samsung) a PC to mohu mít a na nejpoužívanějším mobilu ne 🙁

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here