FareBandit – jezděte MHD bezpečně bez placení

3

Dnes se podíváme na poněkud kontroverzní aplikaci, která si během krátkého období získala oblibu velkého počtu uživatelů. O tom svědčí i fakt, že obsadila první místo AppParade a porazila tak své konkurenty jakými byly například: VozejkMap, Kde se (ne)kouří, Pencil Camera HD a další (více zde). Její obsah a samotné používání je však poněkud kontroverzní.

Jet tzv. ,,na černo“ zkusil zřejmě každý, kdo využívá MHD. Někdy nás k tomu donutí okolnosti, někdy zapomeneme, ale většinou to prostě riskneme. Ne každému se chce platit jízdenka, když jede ,,jen pár zastávek“, což je mimochodem asi nejčastější výmluvou po té, že na jízdenku zapomněli.

Přímo pro takové lidi byla stvořena aplikace s názvem FareBandit, která slouží k online monitoringu revizorů, kteří jsou pro neplatiče noční můrou. Aplikace je zároveň propojená s internetovou doménou www.farebandit.net. Zbývá dodat fakt, že využívání aplikace a internetových stránek je zcela zdarma. Jak samotná aplikace, tak i stránky jsou vedeny ve velmi jednoduchém uživatelském prostředí a najdete zde jen to podstatné. Kdy a kde se revizoři (,,chlupatí“) nacházejí.

2    3    unnamed

Aplikace FareBandit však se však neřídí podle kamerového systému ani pomocí telepatie s revizory, vše samozřejmě záleží na uživatelích, kteří musí vlastnoručně takové upozornění do aplikace vepsat. Zde je hlavní problém celého projektu: cestující, kteří platí budou jen těžko podporovat neplacení a přidávat informace, a ti, kteří neplatí u sebe zas ne vždy mají mobilní telefon s Androidem.

Jak se aplikaci bude dařit do budoucna záleží jenom na tom, jak poroste počet uživatelů. Dalším problémem by mohl být fakt, že informace do systému dají z větší části až ti, kteří pokutu zaplatí. Celkový počet ,,přínosných uživatelů“ je tedy velmi malý a odhaduje se asi na 600 – 700 aktivních jedinců (v době psaní článku).

Takový počet uživatelů zatím nemůže zmapovat všechny revizory v reálném čase ve všech 7 celkově dostupných městech (Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Liberec, Hradec Králové, Zlín (další se chystají…)) Problém by také mohl nastat v aktuálnosti informací. Ty vydrží pravdivé maximálně pár desítek sekund, protože i revizoři se pohybují. Informace stará například 5 minut je už téměř s jistotou neaktuální a spoléhat se na ni je stejné, jako informaci vůbec nečíst.

Největší smysl má aplikace podle uživatelů v pražském metru, kde revizoři čekají při výstupu/nástupu z tzv. placené zóny, kam můžete vkročit jedině s platnou jízdenkou (ať už tou papírovou, nebo SMS jízdenkou).

Co více psát? Aplikace nese hodně kontroverzní obsah a je na každém z nás, jak se k ní postavíme. Platit za služby je samozřejmé, proto nikoho neospravedlňuje nemít platnou jízdenku. Pokud Vám však morální kodex nebrání k využívání, lze si aplikací ,,usnadnit život“ a v konečně: jde i o takovou sociální dobrodružnou hru mezi uživateli.

Nevýhody jsou zřejmé: informace jsou velmi zřídka aktuální, musíte mít opravdu kliku. Lepší je to s hlášením revizorů v metru, přesto i zde nemáte zaručeno, že se nepřemístili. První takové hlášení o revizoru stejně podá až člověk, který pokutu zaplatí a to jen pokud na to bude mít náladu a čas. Aplikace samotná také nepatří mezi nejrychlejší a dost často se stane, že se kousne nebo infromace podá se zpožděním. V tomto případě se trochu bojím napsat, že to vyřeší další aktualizace aplikace.

Další nevýhodou by mohl být také fakt, že i revizoři mají telefony a za čas se tak mohou připojit mezi uživatele aplikace a nenápadně jim podstrkávat falešné informace, čímž celý projekt ztrácí smysl.

Na závěr jsem si nechal další vymoženost aplikace, o které jsem nemluvil: aplikace má zabudovanou primitivní kalkulačku, která ukáže, kolik jste si jízdou ,,na černo“ ušetřili. Úsměvné a smutné zároveň. Teď je jen na Vás, jestli Vám to za ty nervy stojí a jestli není lepší koupit jízdenku než platit mastnou pokutu. Poslední věc, kterou bych vyzdvihl je takzvané thx (děkovné) tlačítko, kterým uživateli poděkujete za upozornění.

Aplikace je zdarma dostupná na Google Play, nic nebrání jejímu stažení a začlenění se mezi aktivní přispěvovatele.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

3 KOMENTÁŘE

  1. Když si nechám doma peněženku, nevidím důvod aplikaci nevyuzit. Vlastním totiž ksicht, který revizory přitahuje jako magnet. Neplatit pro me nepřipadá v úvahu.

  2. blbost.. už vidím vtipálka, který nahlásí revizory všude. Nebo co až se dostane aplikace do rukou revizorům?? 😀

  3. Tady se píše o morálce, naší politici, soudci, atd… kdo dělá ve státním, taky nemají morální kodex, lepe řečeno mají morální kodex naháku a podle toho ten náš stát vypadá. Já nejezdím MHD.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here